Творчий Луцьк: Свічками луцького майстра милуються у 25 країнах світу

news

Він надзвичайно любить подорожувати, але поки що його вироби мандрують більше, ніж він. Луцький митець побував у двох країнах, а його свічі – вже у 25! Свічкар творить у замку Любарта, де щоденно спілкується з туристами. Його вироби настільки зачаровують іноземців, що ті привозять свічки до себе на батьківщину. Секрети створення різьбленої свічки інформаційному порталу «Волинь. info» розповів Віктор Сачук.

Віктор здобув дві освіти. Він – історик та електрик водночас, проте за жодною з двох спеціальностей ніколи не працював. Натомість був торговцем, а згодом захопився свічками. Цікаво, що такій діяльності передували дитячі захоплення: як пригадує митець, в дитинстві він любив ліпити з пластиліну, а в 5-6 класах займався різьбою по дереву. Проте ці заняття згодом облишив.

До творчості повернувся три роки тому. Як виявилось, життя Віктора Сачука змінив… відеоролик на ютубі. Так, якось він побачив відео про різьблені свічі і зрозумів, що зможе зробити, як мінімум, не гірше:

«Це так вплинуло на мене, поміняло моє життя настільки, що я загорівся цим, почав шукати інформацію, вичитувати і випитувати в людей. Потім наважився – закупив апаратуру, і вчився: свічка за свічкою».

«Наставників не мав, але були люди, які розповіли, при якій температурі робити свічі, як пропорції обирати, де постачальників шукати, матеріали, барвники, лаки… – розповідає митець і сміючись додає:

Перші вироби виходили трохи страшненькі, але швидко навчився».

На той час Віктор ще займався торгівлею. Згодом зрозумів: щоб вдосконалювати майстерність, треба творити щодня, а не тільки по вихідних, треба повністю віддатися цьому. Наразі виготовлення свічок для нього – основне заняття.

Як створити різьблену свічку

Різьблені свічі родом з Німеччини. Перші майстри робили їх з воску, зараз же використовується кольоровий парафін. Оскільки в період зародження техніки домінував стиль бароко, тому й самі вироби такі закручені й химерні.

Виготовлення такої свічки складається з чотирьох етапів: створення основи, накладання шарів парафіну, вирізання та покриття лаком. Відливання заготовки здійснюється у пластикову форму, яку заповнюють гарячим парафіном.  Зазвичай вона має форму шестигранної зірки, але також є у вигляді кульки, пірамідки, яйця. Якщо залити парафін ввечері, то за ніч він застигне і дещо осяде.

Так виглядають основи для різьблених свічок

Так виглядають основи для різьблених свічок

Для того, щоб свічка стала різнобарвною, готують і розігрівають кольоровий парафін.

Так виглядає апаратура з розігрітим кольоровим парафіном

Апаратура з розігрітим кольоровим парафіном

Основу почергово вмокають у бажані кольори. Всіх вмокань має бути близько 30. Перший раз основа занурюється на 10 секунд, щоб прогрілась, далі тривалість занурення скорочується до кількох секунд.

Віктор Сачук робить перші вмокання у парафін

Віктор Сачук робить перші вмокання у парафін

DSC_0064 DSC_0062

Після кожного занурення у парафін основу опускають у холодну воду. Щоб наступний шар лягав рівномірно, краплі води варто витирати.

Сайсте

Майстер витирає краплі води з виробу

Можна використати два кольори, або всі вісім. Між шарами дається білий колір – щоб вони не зливались один з одним. Чим більше білого, тим свічка світліша.

Цікаво, що майстер має напрацьовану гаму кольорів: якщо він хоче відтворити якусь свічку, то має для цього записані комбінації. Хоча, як зазначає, часто хочеться додати щось інше.

Чим більше вмокати в один колір, тим більш насиченішим він буде на свічці. Після 15 вмокань свічка прорізається між гранями. Потім робляться наступні 15 вмокань.

DSC_0067

Віктор прорізає свічку між гранями

Так виглядає свічка після перших 15 вмокань

Після кожного занурення свічка збільшується в об’ємі і масі. В цілому вона стає вдвічі товщою від початкового стану.

Під час занурень нижня частина свічки обростає парафіновими «бурульками». Їх неодмінно треба відрізати.

Найцікавіший етап – вирізання. В цей час свічка ще тепла і м’яка. Ножем акуратно робляться надрізи – утворюються кольорові смужки. Їх і закручують як кому подобається: вбік, донизу чи доверху. На цьому етапі, експериментуючи зі смужками, можна найбільше проявити свою креативність. Саме при різьбленні показуються внутрішні шари виробу і відповідно його кольорова гама.

DSC_0080

Найцікавіший етап – різьблення

DSC_0093

Далі треба зробити виїмку на верхівці свічки, щоб при горінні розплавлений парафін не виливався назовні.

Залишилось покрити лаком – і виріб готовий. Лакування – не обов’язковий етап, але завдяки ньому свічка стає блискучою. Лак закріплює візерунок та додає міцності. Важливо, що лак акриловий на водній основі, тож при горінні жодних токсичних речовин не виділяється.

DSC_0118

Різьблена свічечка сохне після лакування

Різьблена свічечка сохне після лакування

Віктор використовує найякісніший парафін, а для того, щоб свічка пахла, в основу додає ефірні олії. Його вироби мають запах ванілі, шоколаду, полуниці, лаванди, троянд…

«Коли роблю свічки, то роблю сімейками: є більша, середня, менша і ще менша одного кольору, але різних візерунків,  – розповідає майстер,  – вчора був день червоних свічок, перед тим був день бірюзових, бірюзових з рожевим, бірюзових з білим…»

Вікторові “сімейки” свічок

Деякі з них через забарвлення мають умовні назви. Приміром, свічка із зеленим та білим кольорами зветься «ромашкою».

«Маленькі називаю симпатюльками, а червоно-чорні – бандерівські, тут навіть придумувати нічого не треба», – усміхається Віктор.

Цими «симпатюльками» та «бандерівцями» з Луцька милуються у всьому світі. Вироби свічкара є в Англії, Білорусі, Естонії, Індії, Їзраїлі, Іспанії, Італії, Канаді, Мексиці, Німеччині, Норвегії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Польщі, Португалії, Росії, Румунії, Словаччині,США, Туреччині, Франції, Чехії, Швеції, Австрії, Швейцарії та Латвії.

"Бандерівська" свічечка

“Бандерівська” свічечка

В Україні їх можна придбати в Луцькому замку, а також в інших туристичних місцях, як-от Яремче, Буковель, Львів, Умань, Хмельницький.

Влітку Віктор Сачук працює в майстерні в замку Любарта, а восени забирає обладнання і творить вдома. Також він проводить майстер-класи на різноманітних ярмарках та фестивалях. Зокрема відвідував пасхальну та різдвяну ярмарки у Львові; бував у Києві, Ржищеві, Кам’янці-Подільському; відвідував Петровську ярмарку у Чернівцях. Ділитись досвідом їздив також за кордон: протягом місяця на запрошення турецьких майстрів працював у Стамбулі.

DSC_0026

Свічки Віктора Сачука у замку Любарта

«До будь-якої справи треба підходити з молитвою і з подякою Богу за те, що є талант. В кожної людини є якийсь талант, але не кожна зважиться і зможе показати себе», – розповідає свічкар.

Також він зазначає, що під час творчого процесу думає тільки про комбінації кольорів. З особливою турботою робить свічки на замовлення: хвилюється, щоб людині сподобалось.

DSC_0001

Патріотична сімейка різьблених свічок

Коли на душі кепсько, за роботу не сідає, але, як зазначає, поганий настрій в нього буває вкрай рідко.

«До роботи треба підходити з хорошими думками. Зранку по дорозі в майстерню не натрапляти на неприємних людей, не конфліктувати. А тут же обстановка така своєрідна: замок же побудований з любов’ю – від князя Любарта до своєї принцеси. Тут в стінах панує така атмосфера…» – розказує Віктор. І жартує:

«Виключиш диктофона – розкажу про привидів :). Що ти смієшся, думаєш нема? :)»

DSC_0115

DSC_0048

Згадує, як він якось прийшов до куратора, що був у технікумі, і сказав: «Недарма три роки вчився на електрика, дарую світло :)».

До слова, світлом його свіч можна тішитись досить довго: найменша свічка може безперервно палати протягом 15 годин, а свічка-кулька горить довше доби. Коштує таке задоволення від 80 до 350 гривень. За бажанням замовника митець може зробити свічку з іменем чи будь-яким іншим написом. Наприклад, у його доробку були вироби з фразою «Я люблю Луцьк».

Віктор Сачук розповідає, що без натхнення працювати не може. А надихає його мрія. Ще коли вперше побачив ролик про свічі, зрозумів, що це заняття дасть йому можливість подорожувати по різних фестивалях та ярмарках.

«Мене тягне до подорожей і це дає найбільше натхнення. Це буде прекрасна можливість десь себе показати»,  – запевняє майстер. У його планах – відвідати цікаві місця України. Крім того, дуже хоче мандрувати світом, особливо хоче потрапити в Німеччину, Італію та Голландію.

 

 Наталя ХВЕСИК

Читайте також:

Творчий Луцьк: Художниця малює на воді. ФОТО

Творчий Луцьк: Жінка, що знає все про натуральну красу

Творчий Луцьк: Заспокійливі ліки для жінки

Творчий Луцьк: як звичайні яйця перетворити в обереги

Луцький художник: віра в себе робить людину сильною, а віра в Бога – могутньою

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев