Творчий Луцьк: як звичайні яйця перетворити в обереги

news

Вже за тиждень усі православні християни святкуватимуть найбільше християнське свято – Великдень. Тож приготування до нього саме в розпалі. Створення писанок – невід’ємна частина передвеликодніх клопотів, а разом з тим – і найцікавіша. Про те, як зі звичайного яйця зробити прекрасний сувенір, розповіла луцька писанкарка Богдана Місюк.

Богдана освоює професію художника, навчається на 5 курсі. Писанки малює протягом 11 років. Стверджує, що й надалі хоче займатись писанкарством та мріє про власну виставку. Її улюблений орнамент – геометричний, а кольори – теплі. Богдана зазначає, що малює так, як відчуває. Хоча спочатку копіювала візерунки писанок інших майстрів – щоб навчитись майстерності.

12961524_224281174627355_651062285963886117_n

Писанкарка Богдана Місюк

Для створення писанки витрачає близько двох годин. Розповідає, що творити треба в спокійному стані:

«Писанки – це обереги. Написання писанки – це обряд, за допомогою якого можна вплинути на майбутнє життя. Коли розписуєш яйце, то розумієш: наші предки, які донесли до нас цю традицію крізь тисячоліття, були мудрі і вміли жити щасливо. Писанка дає доторкнутися до цієї мудрості. Звичаї, що супроводжували написання писанки, дуже схожі з підготовкою іконописця до розпису ікони. Людина, приступаючи до роботи, очищала тіло і помисли, налагоджувала внутрішній стан. Адже якщо задуматися, то для людини дійсно найважливіше – це її внутрішній духовний стан, те, що вона відчуває в дану мить».

Дівчина створила чимало писанок, але більшість із них вже мають іншого власника – свої вироби вона дарує або продає.

Писанки Богдани Місюк

Секрети писанкарства Богдана передає всім охочим під час майстер-класів, які проводяться в арт-студії «Барва».

«В процесі створення дуже подобається наносити віск на яйце…етап за етапом, колір за кольором, а вкінці найцікавіше – коли знімаємо віск. Перед нами постає краса писанки, її різнобарв’я… і в руках лежить тоді ще тепле від вогню яєчко, в орнамент якого можна дуже довго вдивлялись і розшифровувати його», — розповідає писанкарка.

Як створити писанку

Спочатку варто приготувати яйце. В ньому робиться маленький отвір, через який видаляють увесь вміст.

Наступний етап – намалювати основні лінії. Простим олівцем уздовж яйця наноситься лінія, яка розділює яйце навпіл. На відстані близько сантиметра від неї – ще по одній. Також проводиться лінія, перпендикулярна до цих трьох. Таким чином яйце розділюється на окремі площини.

Навчитись писанкарства до Богдани приходять люди різного віку

Навчитись писанкарства до Богдани приходять люди різного віку

В кожній з цих площин малюємо все, що вважаємо за потрібно. Також їх можна розділювати на ще менші площинки – залежно від того, що ви хочете зобразити.

Якщо раптом ви намалювали щось криво, все можна стерти за допомогою оцту. Проте не треба сильно терти, бо фарба не чіплятиметься до шкаралупи.

Далі беремо писачок, розігріваємо над полум’ям свічки, вмокаємо у віск і обводимо ним всі лінії. Тримати його треба під прямим кутом до яйця. Щоб лінії були рівніші, краще обертати яйце, а не переміщувати писачок. Також неодмінно треба залити воском отвір у яйці, щоб туди не потрапляла рідина під час фарбування.

Заліплення отвору воском

Заліплення отвору воском

Нанесення воску на основні лінії писанки

Нанесення воску на основні лінії писанки

Богдана допомагає учасниці майстер-класу намалюва

Богдана допомагає учасниці майстер-класу намалювати воском чіткі лінії

Після того, як всі лінії обведені, розпочинаємо фарбувати яйце. Для цього його опускаємо у ємкість з барвником на 3 хвилини.

Баночки з фарбами для майбутніх писанок

Баночки з фарбами для майбутніх писанок

Спочатку забарвлюємо яйце у жовтий колір. Обтираємо серветками, щоб увібрати залишки рідини. Тоді площинки, які ми хочемо, щоб залишились жовтими, повністю замальовуємо воском. Далі занурюємо яйце в оранжевий або червоний колір. Знову заливаємо воском ті ділянки, які хочемо зробити оранжевими чи червоними. І так – до використання останнього кольору. Важливо починати від світліших кольорів і слідувати до темніших – блакитного, фіолетового, синього. Наостанок писанку поміщають у чорну фарбу.

Яйце, щойно пофарбоване у жовтий колір

Богдана Місюк з учасником майстер-класу фарбує писанку

Найцікавіший етап – зняття воску, адже саме тоді людина бачить, як на писанці поєднуються всі кольори.

Яйце слід тримати збоку біля палаючої свічки. Коли віск плавитиметься, його залишки слід обтирати серветкою. Обертати писанку над вогнем треба доти, доки не зникне увесь віск.

Зняття воску з писанки

Писанка готова! Її можна сміливо дарувати родичам і друзям чи прикрашати нею пасхальний стіл.

Наталя ХВЕСИК

Читайте також:

Луцький художник: віра в себе робить людину сильною, а віра в Бога – могутньою

Творчий Луцьк: Жінка та жіночність очима художниці

Творчий Луцьк: як народжуються вітражі

Луцький тату-майстер: «Я буду старий, обвисший, і ти будеш старий, обвисший, тільки я буду розмальований»

Творчий Луцьк: жінка, яка володіє мовою оригамі

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев