Що посадити у квітні на розсаду? На допомогу садівникам та городникам

news

До середини квітня можна посіяти базилік і левову зіву, а до кінця місяця — білокачанну капусту та чорнобривці, якщо ви не встигли зробити це в березні.

А ще настає час для підготовки розсади теплолюбних культур.

Читайте також: Місячний посівний календар садівника-городника на квітень 2024: сприятливі та несприятливі дні для робіт

Які овочі та ягоди можна посадити на розсаду у квітні

1. Огірки

Коли садити: з початку квітня до кінця травня.

Розсаду огірків висаджують на грядки віком 15–20 днів із моменту сходів. При цьому ґрунт повинен прогрітися до 18 °С, а нічна температура повітря не повинна опускатися нижче 15 °С. Тому у квітні починають сіяти огірки для вирощування в теплиці , якщо там відповідні умови. Розсаду для відкритого ґрунту можна готувати у південних регіонах, а от у середній смузі чи на півночі краще зачекати до травня.

Насіння огірків добре сходить, тому їх необов’язково попередньо пророщувати. Якщо ви не впевнені як посадковий матеріал, можна замочити огірки в 1%-му розчині марганцівки на 20 хвилин, а після дістати і промокнути сухою серветкою. Але якщо на упаковці написано, що насіння не вимагає підготовки, або якщо воно пофарбоване в яскравий колір, пропустіть цей крок і відразу приступайте до посіву. Це означає, що огірки знезаразили ще етапі виробництва.

Підготуйте горщики або стаканчики об’ємом близько 200-500 мл і при необхідності зробіть в доньках дренажні отвори за допомогою шила або паяльника. Наповніть ємності універсальним ґрунтом для вирощування розсади овочів, недосипаючи до краю близько 1 см і злегка утрамбуйте. Замість окремих стаканчиків можна використовувати торф’яні таблетки , попередньо замочені окропом. Після набухання дайте їм повністю охолонути.

По центру кожного горщика або торф’яної таблетки зробіть лунку глибиною близько 1 см. Покладіть у неї насіння, присипте ґрунтом і рясно зволожте посіви водою з пульверизатора або спринцівки. Накрийте ємності прозорим пакетом або плівкою (торф’яні таблетки потрібно помістити в контейнер) і поставте у тепле місце з температурою 23–28 °С.

Огірки зійдуть швидко – приблизно за 3-5 днів. Коли насіння проклюнеться, зніміть укриття з ємностей і поставте посіви на сонячне підвіконня, під фітолампи або звичайні люмінесцентні потужністю не менше 36 Вт на 1 м². Вмикайте штучне світло на 12 годин на добу. Щоб паростки не витягнулися, зменште температуру в приміщенні до 20–22 °С.

Читайте також: Огірки: як уникнути помилок при вирощуванні та вирішити уже існуючі проблеми?

2. Кабачки

Коли садити: з початку квітня до кінця травня.

Розсада кабачків розвивається швидко, тому можна не поспішати із посівом насіння. Плануйте процедуру, орієнтуючись на кліматичні особливості вашої місцевості. Наприклад, на півдні кабачки можна садити вже з кінця березня, у середній смузі — ближче до другої половини квітня, на півночі — до середини травня.

Насіння кабачків відрізняється гарною схожістю, тому не вимагають попереднього замочування або пророщування. Приготуйте окремі склянки чи горщики об’ємом щонайменше 200 мл. Якщо в ємностях немає дренажних отворів для відведення зайвої вологи, зробіть їх за допомогою паяльника або шила. Наповніть тару універсальним ґрунтом для вирощування овочевої розсади, недосипаючи до краю приблизно 1 см і злегка утрамбуйте пальцями.

У ґрунті по центру кожного горщика зробіть лунку глибиною близько 1,5 см, помістіть туди по одному насінню, присипте ґрунтом і щедро зволожте посіви водою з пульверизатора або спринцівки. Накрийте прозорим пакетом або харчовою плівкою ємності і поставте в тепле місце з температурою 23–25 °С.

Процес проростання насіння займає близько 5-7 днів. Як тільки побачите паростки, зніміть укриття з розсади і поставте її на сонячне підвіконня. А якщо природного освітлення недостатньо – під фітолампи або звичайні люмінесцентні потужністю не менше 36 Вт на 1 м2 і включайте прилади на 12 годин на добу.

Читайте також: Пасинкуємо помідори, огірки та інші рослини: як видалити бічні пагони та нічого не зіпсувати

3. Дині

Коли садити: з квітня до травня.

Раніше теплолюбну диню починають сіяти на півдні — вже з кінця березня. У регіонах середньої смуги процедуру проводять із середини квітня, а на півночі – з кінця квітня.

Для вирощування розсади динь підійдуть окремі горщики обсягом щонайменше 400 мл. Переконайтеся, що в дні кожного є дренажні отвори для зайвої рідини. Наповніть ємності універсальним грунтом для овочевої розсади, недосипаючи до краю близько 1 см. Злегка утрамбуйте ґрунт пальцями і зробіть три лунки глибиною 1,5 см на дистанції 2 см один від одного. Покладіть у кожну по одному динному насіння, присипте їх ґрунтом і зволожте посіви водою. Накрийте ємності прозорою плівкою або пакетом і зробіть декілька отворів у укритті для створення повітрообміну в міні-тепличках.

Тримайте горщики при температурі 23–26 °С. Приблизно за тиждень з’являться сходи. Коли помітите паростки, зніміть укриття. Поставте дині на сонячне підвіконня або під штучне освітлення – фітолампу або звичайну люмінесцентну потужністю не менше 26 Вт на 1 м². Включайте пристрій на 12 годин на добу.

Про те, як виростити міцну розсаду дині та отримати гарний урожай, читайте у нашому матеріалі.

Читайте також: Чому розсада витягується: основні причини і рекомендації щодо вирішення проблеми

4. Кавуни

Коли садити: з квітня до травня.

На півдні завдяки ранньому приходу весняного тепла розсаду кавунів можна готувати вже з кінця березня. У середній смузі посадку приступають у середині квітня, а на півночі варто почекати до кінця квітня — початку травня.

Якщо ви хочете отримати сходи швидше, проростіть насіння. Покладіть на дно невеликого контейнера вологий ватний диск або шматок тканини, зверху розмістіть насіння і вкрийте його вологим матеріалом. Закрийте кришкою або прозорою плівкою ємність і залиште в теплому місці при температурі близько 25 °С. Слідкуйте, щоб обгортка кавунів не висихала. Коли з насіння з’являться білі коріння, приступайте до сівби.

Візьміть стаканчики або горщики діаметром близько 10 см та об’ємом не менше 300 мл. Важливо, щоб у дні кожного були отвори для відведення зайвої вологи, тому при необхідності зробіть кілька паяльником або шилом. Доверху наповніть ємності універсальним ґрунтом для вирощування овочевої розсади. Злегка утрамбуйте ґрунт і рясно полийте водою.

У ґрунті по центру кожного горщика зробіть поглиблення — достатньо 2–3 см. Покладіть у кожну лунку по одному насінню, засипте їх землею та зволожте посіви з пульверизатора або спринцівки. Накрийте прозорою плівкою ємності і поставте в тепле місце з температурою в межах 25–28 °С.

Попередньо пророщене насіння зійде вже на 5-7 день, інакше процес може розтягнутися до 1,5-3 тижнів. Коли з’являться паростки, зніміть укриття та знизьте температуру в приміщенні до 20–25 °С. Якщо немає можливості поставити розсаду на сонячне підвіконня, забезпечте їй штучне підсвічування протягом 12 годин на добу, включаючи фітолампи або звичайні люмінесцентні потужністю не менше ніж 36 Вт на 1 м².

Читайте також: Кращий ґрунт для розсади: що додавати в ґрунт для хорошого врожаю

Які квіти можна посадити на розсаду у квітні

1. Айстри

Коли садити: від початку квітня до початку травня.

На півдні та в середній смузі айстри можна сіяти у першій половині квітня, а на півночі терміни зсуваються на середину квітня – початок травня.

Насіння айстри сходить без особливих проблем, тому їх не потрібно замочувати або пророщувати перед посівом. Підготуйте пластикові контейнери заввишки близько 10-15 см або розсадні касети з багатьма осередками. Якщо в доньках вибраних ємностей немає дренажних отворів, зробіть їх шилом або паяльником.

Наповніть тару ґрунтом для вирощування квіткової розсади, недосипаючи до краю 1,5-2 см. Ущільніть поверхню ґрунту пальцями або ложкою і розкладіть насіння на відстані 3 см один від одного. При сівбі в касети потрібно покласти по одному в кожну комірку. Утисніть кожне насіння в грунт на глибину 1 см за допомогою палички для роликів або іншого зручного інструменту. Присипте лунки грунтом, що утворилися, і рясно зволожите водою з пульверизатора або спринцівки. Накрийте прозорою кришкою або плівкою ємності і поставте в тепле місце з температурою близько 25 °С.

Сходи айстри з’являться приблизно через 5-7 днів. Коли насіння проклюнеться, зніміть укриття з посівів і помістіть його на світле підвіконня. Або використовуйте фітолампи або звичайні люмінесцентні потужністю не менше 36 Вт на м², включаючи їх на 12 годин на добу.

Читайте також:  Підкормка для петунії: чим підживити квітку, щоб вона випустила бутони і почала цвісти з новою силою

2. Ціннія

Коли садити: упродовж квітня.

На півдні посів зазвичай починають на початку квітня, щоб уже з приходом травня пересадити квіти в сад чи город . У середній смузі та півночі краще не поспішати, щоб розсада не переросла в домашніх умовах, тому плануйте процедуру на другу половину місяця.

Підготуйте окремі горщики або стаканчики об’ємом близько 200-250 мл з дренажними отворами в доньках для відведення зайвої вологи. Наповніть ємності ґрунтом для вирощування квіткової розсади, недосипаючи до краю близько 2-2,5 см. Утрамбуйте ґрунт і рясно зволожте водою з пульверизатора або спринцівки.

На поверхню ґрунту по центру кожного горщика покладіть по одному насінню циннію . Присипте їх ґрунтом шаром 0,5 см і трохи утрамбуйте ложкою. Обприскайте посіви, накрийте їх прозорою плівкою і поставте у добре освітлене місце з температурою в діапазоні 22–25 °С.

Паростки з’являться приблизно через 4-7 днів. Коли ви побачите сходи, зніміть укриття з горщиків і знизьте температуру в приміщенні до 18–20 °С. Якщо немає можливості поставити посіви на сонячне підвіконня, забезпечте їм штучне освітлення за допомогою фітолампів або звичайних люмінесцентних потужностей не менше 36 Вт на 1 м². Включайте прилади на 12-14 годин на добу.

Читайте також:  Помідори в горщиках догори дном. Як їх вирощувати і доглядати?

3. Аліссум

Коли садити: у першій половині квітня.

До середини квітня можна сіяти однорічний та багаторічний аліссум у будь-якому регіоні — на півдні, у середній смузі та на півночі.

Дрібне насіння алісуму не потрібно замочувати або пророщувати, тому відразу приступайте до сівби без зайвих дій. Для вирощування розсади нагоді стаканчики об’ємом близько 100-200 мл або касети з безліччю осередків. Головне, щоб у нижній частині ємностей були дренажні отвори, тому за потреби зробіть їх шилом чи паяльником.

Наповніть горщики або осередки ґрунтом, недосипаючи до краю приблизно 0,5 см. Утрамбуйте ґрунт пальцями і рясно зволожте водою з пульверизатора або спринцівки. Поступово розподіліть насіння по поверхні. Для цього зручно використовувати олівець, ручку чи паличку для роликів. Змочіть кінчик предмета водою, зануріть у насіння, перенесіть їх на ґрунт і злегка вдавіть. Можна розмістити одну порцію по центру ємності або кілька країв. Акуратно обприскуйте посіви, накрийте прозорою плівкою та поставте у тепле світле місце з температурою 22–25 °С.

Аліссум проросте приблизно через 4-7 днів. Коли побачите сходи, зніміть укриття з горщиків і перемістіть їх у більш прохолодне приміщення з температурою 18–20 °С. Протягом тижня забезпечте алісуму цілодобове освітлення за допомогою фітолампів або звичайних люмінесцентних потужностей не менше 36 Вт на 1 м².

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев