Пасинкуємо помідори, огірки та інші рослини: як видалити бічні пагони та нічого не зіпсувати

news

Згодом на стовбурах помідорів та інших рослин з’являються пасинки – бічні пагони з листових пазух. На їх розвиток йдуть ресурси, а тому, якщо залишити їх усі, урожай вийде не таким рясним та великим, як міг би. Крім того, кущі стануть дуже густими, особливо в нижній частині, що сприяє грибковим захворюванням. А ось поливати, підгодовувати, прополювати та розпушувати такі рослини не надто зручно. Вихід із ситуації — пасинкування, тобто видалення більшої частини відростків.

Щоб отримати хороший урожай, видаляйте більшу частину пасинків з помідорів, огірків, перцю та баклажанів. Процедура також піде на користь гарбузам, кавунам та диням, а з кабачками та патисонами можна обійтися і без пасинкування.

Що треба знати перед пасинкуванням помідорів та інших рослин
Для кожного виду рослин є свої нюанси, але є і загальні правила пасинкування, яких краще дотримуватись:

Проводьте процедуру вранці. Погода краще суха, без дощу, хоча для тепличних умов це не критично.
Використовуйте для пасинкування гострий ніж, садові ножиці або просто видаляйте відростки руками.
Акуратно зрізайте або відщипуйте пасинки, залишаючи пеньок завдовжки кілька міліметрів. Намагайтеся не пошкоджувати стебла, а якщо випадково зачепили, посипте рану золою. Присипати можна і місця зрізу, хоча міцні та здорові рослини нормально переносять процедуру і без цього.
По можливості після пасинкування кожного куща обробляйте інструмент блідим розчином марганцівки або медичним спиртом, щоб не перенести захворювання з однієї рослини на іншу.

Як правильно пасинкувати помідори
Видалення бічних пагонів є актуальним і для рослин у відкритому грунті, і для тепличних мешканців. Головне при цьому врахувати особливості сорту або гібрида, який ви посадили.

Коли пасинкувати та формувати помідори
Зволікати з видаленням пасинків не варто. Приступайте до процедури вже за два тижні після висадки в теплицю або відкритий ґрунт. Проводьте пасинкування регулярно і намагайтеся позбутися пагонів, поки вони зовсім невеликі, щоб рослини не витрачали зайві сили. Нижнє листя, яке стосується землі, теж зріжте або відщипніть. Так ви знизите ймовірність грибкових та бактеріальних хвороб.

Далі процедура залежить від особливостей сорту чи гібриду. У низькорослих (детермінантних) перший міцний пасинок залишайте на висоті від 30 см, а другий ще вище. Якщо у вас вже є три стебла – один спочатку основний і два отримані з пасинків, але квітів на кущі зовсім мало, можна залишити ще один у верхній частині одного зі сформованих стебел.

Високорослі помідори (індетермінантні) краще сформувати у два стебла. Приблизно після 45 см залиште одну міцну додаткову втечу. Далі підтримуйте рослину в такому вигляді та видаляйте пасинки вже з двох основних стебел. Якщо зав’язей зовсім мало, то на кількох нових пасинках можна залишити бутони і по два аркуші поруч із ними, а все, що вище, зрізати.

Зростання куща теж варто обмежити. Зробити це краще за 30–40 днів перед тим, як ви плануєте зібрати останній урожай. Інакше всі плоди просто не встигнуть визріти. Для цього просто прищипніть обидва стебла на самій верхівці, залишивши два листи над останнім пензлем.

Як пасинкувати огірки правильно
Видалення бічних пагонів – корисна для огірків процедура. Обійтися без неї можна, якщо у вашого сорту або гібрида і так обмежене зростання бічних пагонів. Ще один виняток – рослини без шпалер та підв’язок, які ростуть у відкритому ґрунті.

Коли рослини будуть вже по 40-50 см, у пазухах нижнього листя почнуть з’являтися бічні пагони. Видаліть їх усі. Не затягуйте з процедурою, краще позбавитися відростків, поки вони зовсім невеликі.

Згодом огірки витягнуть ще на 40-50 см, почнуть цвісти. У цей час видаліть у кущів нижнє листя на висоті приблизно 40 см, а також усі пасинки. Залишити на основному стеблі варто тільки листя та зав’язі (квіти), які з’являються з пазух.

Коли огірки стануть вищими ще на 40-50 см, настане час чергового обрізання. Тепер можна залишити по одному листку вже на пасинках та основному стовбурі. А коли рослина буде вищою за метр з невеликою, видаляти пагони не варто.

Як пасинкувати перець правильно
Видалення бічних пагонів особливо актуальне для середньо- та високорослих рослин як у теплицях, так і у відкритому ґрунті. Невеликі рослини з дрібними плодами можна не чіпати.

Дочекайтеся, поки рослина буде вище 30-40 см: раніше видаляти бічні відростки не варто. До цього моменту вже з’явиться перше розвилка з кількох стебел, їх може бути два чи три. Все, що знаходиться нижче за неї, варто зрізати або відщипнути. Причому йдеться і про пасинки, і про листя. Коронна квітка, яка з’явиться на самому роздоріжжі, теж відщипніть на стадії бутона. Якщо його залишити, вийде нормальний плід, але розвиток самої рослини та решти врожаю загальмується.

Далі приділіть увагу стеблам, які виходять із розвилки. Кожен з них тепер стає основним, і вже від нього відходить додатковий, тобто виходить новий роздоріжжя.

Залишіть основне стебло після другого роздоріжжя. На другому відщипніть або зріжте точку зростання вище квітки або зав’язі і обов’язково залиште листок біля нього. У такий спосіб продовжуйте формувати перець у міру зростання. На весь кущ залишайте 10-14 зав’язей, не більше, інакше частина перців вийдуть дрібними, слабкими та деформованими.

Як пасинкувати баклажани правильно
Видалення бічних пагонів в першу чергу потрібне при вирощуванні в теплиці. Але й у відкритому ґрунті воно піде на користь. Виняток можна зробити лише для низькорослих сортів. Вони сформують невеликий акуратний кущ без сторонньої допомоги.

Не варто видаляти відростки з основних стебел одразу після висадки на постійне місце. Краще зачекати кілька тижнів, щоб баклажани встигли адаптуватися. Після цього обрізайте відростки, які з’являються в пазухах листя, поки вони не встигли розвинутися і розрости. Не залишайте жодного пасинка до першої розвилки.

Після розвилки можна сформувати баклажан в один, два або три стебла. Тобто залишити всі добре розвинені, які є, або частина їх. На слабких рослинах залиште одне стебло, на міцних та потужних – більше. Далі на кожному з стебел видаляйте пасинки, що з’являються.

У результаті залиште на рослині не більше 5-6 плодів. Так вони нормально розвинуться, і ви отримаєте гарний урожай без дрібних та недорозвинених екземплярів.

0 Комментариев