Творчий Луцьк: жінка, яка володіє мовою оригамі

news

Про секрети класичного та модульного оригамі та про те, як із аркушів паперу створити виріб, наповнений позитивною енергетикою, інформаційному порталу «Волинь.info» розповіла викладач гуртка «Паперова пластика та оригамі» Палацу учнівської молоді міста Луцька Байгота Оксана.


Це жінка, що вчить дітей бачити й творити прекрасне. Людина, яка розуміється на всіх тонкощах мистецтва складання паперу. Викладач, що навчає дітей вкладати любов у свої роботи.

— Що таке оригамі і що потрібно для того, щоб із кількох аркушів паперу вийшов вдалий виріб?
— Оригамі — це японське мистецтво виготовлення різноманітних фігурок шляхом складання аркуша паперу. В Японії цей вид мистецтва існує давно. В історії оригамі існує безліч легенд, які розповідають про важливість оригамі. Але найбільш відомими вважають історії, пов’язані з паперових журавликів. На Сході, а особливо в Японії, вважають, що журавель – символ віри, любові і надії. Перша книга про оригамі була випущена у 1797 році і назва її була «Як скласти тисячу журавлів». Щоб скласти вдалий виріб, перш за все треба мати бажання, а також слід напрацювати терпіння. Для того, щоб із кількох аркушів паперу щось скласти, необхідно досконало вивчити потрібну схему, певні базові форми, а також навчитися бачити кінцевий результат.

Туфелька із модулів.

Туфелька із модулів.

«Щоб досконало знати оригамі, потрібно весь час вчитися»

— Я знаю, що цим видом мистецтва Ви займаєтесь близько шести років. Чому саме оригамі, а не будь-який інший вид декоративно-прикладного мистецтва?
— Я прийшла на роботу у 2007-му році на гурток «Сучасна вишивка хрестиком». Так сталось, що для того, щоб лишитись на роботі мені слід було знайти інший вид мистецтва, який можна було б викладати діткам. Було запропоноване оригамі. Чесно кажучи, я довго вагалась, адже цей вид мистецтва був мені далеким і ніякої обізнаності в ньому я не мала. На той момент не було ніякої потрібної літератури, а доступ до Інтернету мав не кожен. Пам`ятаю, були вирізки із газети «Делаем сами», де були приклади модульного оригамі. Першим виробом була пальма. Я самостійно вивчала схеми, щоб доступно пояснити їх дітям. Пізніше спробувала і класичне оригамі. Спершу це було як захоплення. Я дуже хотіла навчитись чомусь новому і лишитись на роботі. Тому перш ніж навчити дітей, близько року вчилась сама.

Жар-птиця, виготовлена у техніці модульного оригамі.

Жар-птиця, виготовлена у техніці модульного оригамі.

— Так що ж для Вас ближче: вишивання чи оригамі?
— Однозначно оригамі. Це дуже близький мені вид мистецтва. Дивлячись на виріб із модулів, я можу назвати приблизну кількість деталей, з яких він складається. Або ж дивлячись на класичне оригамі, можу сказати в якій базовій формі виконаний виріб, чи це подвійний квадрат, чи подвійний трикутник. Тобто певні навики з часом з`являються, але щоб досконало знати оригамі, потрібно весь час вчитися.
— Оригамі для Вас спосіб заробітку, чи все таки хобі?
— Коли починала працювати із папером, знайомилась, вивчала схеми, пізнавала цей вид мистецтва — це було величезне захоплення. Це не спосіб заробітку, і не можу сказати, що хобі. Я люблю діток, і хочу їх навчити того виду мистецтва, що колись навчилась сама.

Робота виготовлена із модулів, доповнена паперовою пластикою.

Робота виготовлена із модулів, доповнена паперовою пластикою.

— Ви займаєтесь із дітками з особливими потребами. Це дітки із синдромом Дауна, і дітки розумово відсталі, із затримкою психічного розвитку. Наскільки важко працювати із такими дітьми і як знайти підхід до кожного?
— У мене є дві групи дітей із особливими потребами. З дітками із синдромом Дауна перший рік було дуже складно працювати. Тому що підхід до них потрібно шукати індивідуально. Навіть знаючи усі особливості хвороби Дауна, ми не можемо зробити загальний висновок про всіх діток, тому вивчала кожну дитину, щоб знайти до неї підхід. Усі вони різні, є емоційні, є дуже спокійні. Перший рік було дуже важко працювати, я не знала, що з ними робити, бо досвіду роботи не мала з такими дітьми. На допомогу мені приходили батьки. Заняття ми проводили у присутності дітей, батьків та вихователів. Я можу з гордістю сказати, що на третій рік навчання у нас є певні результати. Я вважаю, що із такими дітками педагоги повинні займатись більше й частіше. Навчання в навчально-реабілітаційному комплексі дещо легше. Проводячи вже перше заняття, я бачу на що здатна дитина. Набагато легше працювати, коли маленькі групи. Виходять ніби індивідуальні заняття, я можу приділяти більше уваги кожній дитині і дітки можуть більше засвоїти.

Тонкощі виготовлення виробів із паперу

– Чи використовуєте Ви ножиці й клей?
— Ножиці використовуємо, коли виготовляємо квадрати, або прямокутники для трикутних модулів. Так як у нас в Україні немає вже готових матеріалів для оригамі, як ось в Японії. Клей також використовуємо, але дуже рідко. За правилами ножиці й клей не використовують, квадратики робляться шляхом відривання паперу. Але ми хочемо, щоб наші вироби були максимально акуратними, а виріб мав естетичний вигляд, тому застосовуємо ножиці.

OwBTZAMAjNU

Гурток оригамі з дітьми із синдромом Дауна.

— Звідки черпаєте ідеї для створення нових виробів із паперу?
— Основним джерелом, звісно ж, є Інтернет. Ми відвідуємо різні виставки, обмінюємось досвідом, креативними ідеями. Є різні конкурси, на які приносять цікаві роботи. Відповідно, ми щось черпаємо у них, а вони у нас. У 2012 відвідувала Всеукраїнський семінар «Оригамі навколо нас» в Ужгороді, де отримала немалий досвід. На семінарі зібрались майстри оригамі зі всієї України, які провели ряд майстер-класів. Книжок є багато, але схеми не зовсім доступні. Певні елементи можна взяти, але все інше треба детально продумувати.

Любов,як елемент досконалого виробу

— Що є найважчим у творенні? Якою рисою повинна володіти дитина, щоб з маленьких деталей скласти виріб?
— Зараз у одній із шкіл міста Луцька проводять виставка-конкурс «Знай і люби свій рідний край». Моя вихованка проявила ініціативу і захотіла зробити картину, яка складається із 27 тисяч модулів. Вона проявила бажання, це є найважливішим у творінні, а також
треба дуже багато терпіння, адже ти без перерви робиш одне й те ж саме. Для того, щоб виготовити цю картину, дівчинка витратила місяць часу. Тому безперечно потрібно володіти величезним терпінням, бо без нього ти нічого не досягнеш, а також знаннями про папір, технікою виготовлення, способами конструювання виробів. Я часто називаю своїх вихованців «маленькими майстрами», або «маленькі фокусники», тому що взявши аркуш паперу, перетворюють в оригінальні вироби.

YssCrzOEROM

Персонаж із м/ф «Лунтик».

Зразок класичного оригамі.

Зразок класичного оригамі.

— Чи є якісь секрети виготовлення оригамі? Та які особливості складання паперу?
— Є(загадково усміхається). Оригамі виготовляється з любов`ю. У Японії вважають, що коли виріб виготовляється із негативним настроєм – весь негатив передається у виріб. Відповідно, людина, що отримує у подарунок цей виріб, переймає його енергетику. Тому оригамі виготовляється з любов’ю і хорошим настроєм. Психологи доводять, що у місці, де знаходяться вироби оригамі, дуже хороша позитивна атмосфера.
Головною особливістю в оригамі є підбір паперу. Він не має бути м’яким,бо складки не будуть триматися, а фігурка «розвалюватиметься» і матиме неакуратний вигляд. Папір також не має бути дуже товстим, адже тоді погано згинатиметься і ламатиметься на згинах. Тому важливо правильно підібрати папір.

RHElzu5652A Atz55DL5d7s Dg-79Jb7xkQ ivdZPOzz6N0 r-ETuEPJhAs

— У Луцьку часто проводять благодійні ярмарки. Чи виставляли Ви роботи на продаж?
— Благодійні ярмарки проводили в нашому закладі. Збирали кошти для діток онкохворих та бійців АТО. До Дня Святого Валентина виготовляли сердечка, якими пізніше прикрашали тролейбуси, до свята Святого Миколая також прикрашали транспорт.
На канікулах проводили безкоштовні майстер-класи. Під час звітних концертів шкіл на Театральному майдані виставляємо роботи. У цьому році я провела вже шість майстер-класів, до нас приїжджали дітки з Луганська, дітки бійців АТО. Проведення майстер-класів ми взяли за традицію.

Розмовляла Анастасія Качина

Читайте також: 

Творчий Луцьк: кава як хобі, або чи зручно в сукнях із кавових зерен?

Творчий Луцьк: секрети вдалої іграшки та українізована лялька Тильда від Яни Пасічник

Анатолій Філозоф: “Якщо хочеш в чомусь досягнути майстерності, займайся цим 10 тисяч годин”

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев