Зелені свята або Трійця: що потрібно зробити та приготувати до свята
Трійцю або ж Зелені свята традиційно відзначають на 50 день після Великодня. Це одне із найбільших церковних свят.
Саме в цей день, згідно з віруваннями, на апостолів Христа зійшов Святий Дух.
У минулому, в епоху язичництва, наші предки в цей самий період відзначали закінчення весняного календарного циклу та початок літа. Тому було звичаєм прикрашати свої домівки гілками дерев та квітами, щоб залучити благословення на майбутній урожай.
Субота напередодні Трійці вважається поминальним днем. Цього дня у храмах проводять спеціальні служби, і парафіяни ставлять свічки за померлих родичів. За тих, хто помер передчасно, моляться особливо старанно.
У неділю проводять у храмах святкові служби, під час яких заведено освячувати букети з ароматних трав. Зазвичай у цей букет беруть аїр, любисток, м’яту, полин, чебрець. Букети потім зберігають удома — він служить оберегом від нечисті, пожеж та неприємностей.
Які молитви читати в батьківську суботу перед Трійцею
Після служби у церкві всі збираються за сімейним столом та частуються смаколиками – обмежень у цей день немає. Але не варто пити багато алкоголю. Також Трійцю часто відзначають на природі – вибираються на пікніки до річок та озер. Традиційні страви – із зелені та яєць.
Третій день називається Клечальним. Священники цими днями йдуть на поле та читають молитви на благословення нового врожаю. У понеділок відвідують родичів та близьких друзів.
Також у ці дні заведено свататися та знайомитися з майбутніми родичами. Ще церква на Трійцю не забороняє проводити обряди хрещення немовлят
Однією з основних традицій цього свята є створення букета з ароматних трав та освячення його у церкві. Крім цього, будинок, ворота та вхідні двері прикрашаються зеленими гілками та рослинами.
Стебла аїру розсипають по підлозі, одяг прикрашають чебрецем, а пижму та любисток кладуть для захисту від злих сил і нещастя.
Двері та ворота прикрашають гілками дерев, такими як клен, береза, верба та липа.
- Калина символізує жіночу долю і виступає як уособлення нареченої. Дівчата бризкали дорогу настоянкою калини, щоб приворожити хлопця. Вони також носили шматок деревини калини в кишенях, щоб захиститися від нещастя. При наймі на роботу дівчата брали з собою шматок спиляної гілки калини.
- Цибуля і часник завжди вважалися ефективними засобами проти злого ока та хвороб. Щоб поглинути всю негативну енергію, половинки цибулини та зубки часнику розташовували у різних кімнатах. Для вигнання хвороби з будинку, вішали пучки цибулі та часнику, а також використовували їх у вигляді кісок.
- М’ята символізує успіх і приваблює гроші. Букетики з м’яти використовувалися для притягнення добробуту. Також м’яту кладуть у гаманець або схованку з цінними речами.
- Мак використовувався у минулому, коли висаджували його навколо будинків, щоб відлякати злі сили. Вважалося, що відьмам потрібно буде розрахувати всі макові насіння в коробочках, щоб увійти до будинку.
- Кріп, проста трава, яку ми вживаємо в їжу, використовували над дверима будинку, щоб запобігти входу тим, хто має злих намірів. Також клали кріп у колиску, щоб захистити дитину.
- Хміль був використовуваний перед весіллям для посипання нареченої, щоб в її новій сім’ї завжди було достатньо процвітання.
- Дуб вважався джерелом сил і енергії. Для підтримання жвавості за старими часами люди носили з собою шматочок дубової кори або жолудь.
Трійця — це перше велике літнє свято, а його головний символ — зелень, трави та рослини. Тому на святковому столі з’являються страви з додаванням зеленої цибулі, кропу, петрушки, листового салату та капусти. Також на святковому столі традиційно присутні яйця та сир.
На Трійцю немає жодних обмежень, тому стіл може бути прикрашений куркою, м’ясними стравами та рибою. Багато людей також готують млинці, пироги та пряники.
Якщо погода дозволяє і є можливість, люди намагаються святкувати Трійцю на природі, відвідуючи дачі, озера або організовуючи пікніки.
Страви на святковому столі
- Рибні та м’ясні страви. Під час Трійці не дотримуються посту, тому можна готувати будь-які м’ясні та рибні продукти.
- Млинці. В багатьох регіонах на Трійцю обов’язково готують млинці. Іноді їх замінюють оладками.
- Страви з яйцями. Омлети, салати з яйцями, фаршировані яйця – це популярні страви, де використовуються яйця.
- Пироги та пиріжки. Зазвичай вони мають велику кількість зелені. Для начинки можуть використовуватися відварні яйця.
- Салати. На святковому столі обов’язково присутні свіжі овочі та зелень, які використовуються для приготування салатів.
Ці страви зазвичай стають неодмінною частиною святкового меню на Трійцю.
Суворі заборони на Зелені свята
У це свято не можна займатися важкою фізичною працею – будувати, ремонтувати, прибирати чи працювати на городі. Можна виконувати лише домашню роботу – готувати їжу людям чи тваринам.
- Не можна шити, прати, різати, стригтися чи стригти.
- Не можна рубати дерева, косити траву, садити рослини.
- Не можна сваритися, лаятись, ображатися і думати про щось погане.
- За народними прикметами, на Трійцю не можна купатися у водоймах – можуть русалки чи водяний на дно поцупити.
- Не можна відмовляти у допомозі тим, хто її потребує – неприємності потім рік переслідуватимуть.
Свято Святої Трійці – вітаємо православних християн з великим святом
Автор статті: Ірина Велігурська