Легенда про Святого Миколая: хто він та чому його так люблять діти?

news
Святий Миколай

Всі чекають Миколая, всі на світі — кожен край.
Та не кожний, мабуть, знає, хто ж той добрий Миколай?
Жив колись давно на світі десь у Азії юнак,
Роздавав дарунки дітям той багатий одинак.

Бідним дітям у потребі дарувати він любив,
Аж Господь Вседобрий в небі Миколая полюбив.
Став єпископом всезнаним Миколай і чесно жив,
Особливої пошани він у Бога заслужив.

Запитав Господь: «Що хочеш за свої заслуги ти?»
— Хочу Господи, я дуже раз у рік на землю йти,

Завітати в кожну хату, всіх вітати знов і знов,
Чемним дітям роздавати подарунки, як любов.

І отак щоразу, діти, вам щороку Бог дає:Миколай мандрує світом — подарунки роздає.

Він за них не хоче плати, лиш, як то велить Господь, —
Батька, матір шанувати, рідну церкву і народ!
Л. Полтава

Незабаром настане день, коли усі українські малята, щойно прокинувшись, одразу ж зазиратимуть під подушку, аби подивитись, що ж їм приніс Миколай. Комусь пощастить і він отримає омріяні іграшки, купу мандаринок і солодощів. А нечемні дітлахи знайдуть під подушкою різку (хоча таких випадків, мабуть, історія ще не знала: батьки… ой, вибачте, Миколай тільки лякає відсутністю подарунків, а от до діла не доходить:)

Але ви коли-небудь замислювались, хто ж насправді цей білобородий дідусь, який так щедро обдаровує нас з року в рік?

Святий Миколай – історична постать

Так, всі ми ще з дитинства пам’ятаємо історію про святого, який щороку ховає у нас під подушкою трішки радості та щастя. Однак мало хто знає, що ця особистість, на відміну від деяких християнських святих, була цілком реальною! Навіть свідчення збереглися: його ім’я зафіксоване в переліку єпископів – учасників першого Вселенського християнського собору (325 рік), скликаного імператором Костянтином Великим.

Однак, як то завжди буває, теорій про життя та діяння нашого сьогоднішнього героя є кілька. Добре хоч, що всі сходяться в одному – жив він в італійському місті Міра в 3 столітті нашої ери, коли християнство впевнено поширювалось світом, а часи гноблення цієї релігії скінчились. Так от…

Версія 1

Миколай народився у дуже багатій родині, але його батьки швидко покинули цей світ, залишивши хлопця зовсім самого. Так і жив він собі відлюдником. Аж поки, одного разу не дізнався про дівчину, яка не могла взяти шлюб з коханим (за тодішніми звичаями, наречена без посагу не могла вийти заміж, а ця бідолашна була з бідної сім’ї). Тож Миколай вирішив допомогти їй: вночі підкинув мішечок з грішми у вікно.

Звичайно, дівчина зраділа, але подумала, що то вищі сили допомогли їй у скруті. Так чутки і поширилися містом. Ось тут майбутній святий і зрозумів, що повинен присвятити своє життя добру і милосердю. Він почав таємно робити добрі діла. Та люди з цікавості вистежили благодійника і зробили його єпископом.

Версія 2

Згідно з нею, все було майже так само. Лиш це були три дівчини: чи-то заміж вони не могли вийти, бо бідували, чи-то батько хотів їх у рабство продати, знову ж таки, аби не вмерти з голоду – точно сказати важко. Однак, результат такий самий – таємний благодійник, подарунки, багато щастя і так далі.

Версія 3

Є й така версія: Миколай був рибалкою або походив з рибальської сім’ї. Начебто, саме тому його обрали захисником моряків та господарем земних вод (але про це пізніше).

Версія 4

Миколай народився у багатій сім’ї, та виріс дуже чуйною і доброю людиною. Батьки його померли рано і, хоч у нього всього було вдосталь, він відчував нестачу батьківської ласки. Хлопчина часто втікав з дому до своїх бідних друзів. Був серед них такий собі Петрусь: батько його був дуже старим, мама тяжко хворіла, а хлопчик навіть взуття не мав. Миколай вирішив допомогти: набрав у коморі їжі, знайшов трохи одягу і поніс до будинку Петруся. Зранку родина знайшла подарунки і дуже зраділа, та не знала кому дякувати. А далі все по сценарію з першого варіанту.

І, скоріш за все, це далеко не повний перелік варіантів, теорій і версій… Але це лиш частина історії про Святого Миколайка.

Миколай Чудотворець

Подейкують, що за своє життя він здійснив безліч чудес і чимало добрих вчинків. З найвідоміших: врятував від смерті трьох несправедливо засуджених воєначальників, допоміг жителям рідного міста пережити голод, воскресив моряка, який розбився після падіння з корабельної щогли, допомагав людям у різних бідах та нещастях, силою молитви зупиняв грозу чи бурю.

Завдяки таким вчинкам Миколая вважають покровителем простих людей та подружнього щастя, захисником несправедливо засуджених і, звичайно, дітей.

До речі, згідно з віруваннями, у святого роботи чимало: він опікується не тільки дітьми, а й воїнами, і водіями, і мандрівниками, і бідними у скруті; він – покровитель торговців, студентів, моряків і селян; він – помічник у найважчих справах та ситуаціях для будь-кого. Тобто, “працює” він далеко не один день в році!

Дитяче свято

Але трохи дивно, чому в цей різноманітний перелік людей, котрі покладаються на святого Миколая, затесались діти :) Чому його найчастіше асоціюють з малими непосидами?

Кажуть, що коли з’явились перші школи при храмах, Миколай почав опікуватися учнями. Адже коли він був маленьким, то й сам мав дуже хороші схильності до наук і навчання. Тому в день, коли вшановували пам’ять святого, учням дарували солодощі. Трохи згодом традиція розповсюдилась і на сім’ї. В Україні цей звичай набув особливої популярності саме в Галичині 19 століття, коли тут з’явилась перша мережа шкіл. Але це вже інша історія…

Незважаючи на всі теорії, версії, вигадки і домисли, точно відомо одне (і найважливіше!) – Миколай вирізнявся любов’ю, добротою і співчуттям до людей, допомагав знедоленим у біді, роздавав бідним майже всі свої гроші, залишаючи собі тільки скромну суму для життя. І саме за це здобув величезну шану і любов народу. Хіба це не найважливіший сенс свята, про який ми частенько забуваємо?

До речі, якщо ви не знали, одночасно з вшануванням Святого Миколая люди всього світу відзначають міжнародний день допомоги бідним в пам’ять про милосердя нашого білобородого героя та його добрі діла! Отже, маємо над чим подумати. Адже є люди, яким пощастило у житті набагато менше, ніж вам… Вони потребують вашої допомоги!

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев