Вперше в Україні народилася дитина з генами трьох батьків

news

Вперше в Україні 5 січня народилася дитина, яка має гени не від двох, а від трьох людей – батька, матері й жінки-донора.

Це сталося в Києві у пологовому будинку “Лелека”, — пише gazeta.ua.

Пацієнткою стала 34-річна жінка, яка 15 років не могла завагітніти. Вона народила здорову дитину, яка нічим не відрізняється від решти.

Українські вчені застосували новий метод штучного запліднення — пронуклеарне перенесення ядер. У світі живуть кілька десятків людей, які мають мітохондрії від донора, але вони народилися завдяки застосуванню цитоплазматичного переносу. Тобто там переносили незапліднені яйцеклітини, на відміну від українського методу.

Для цього в лабораторії запліднили сперматозоїдами батька дві яйцеклітини: матері й донора. Потім із заплідненої материнської яйцеклітини дістали ядро, з основною генетичною інформацією і вживили у яйцеклітину донора, заміняючи ним оригінальне. В цій клітині між ядром і оболонкою залишаються донорські мітохондрії, які мають свій набір із 37 генів. Отже, зародок матиме гени трьох людей.

Технологію, яку в західній пресі назвали “дитина трьох батьків”, вперше провели в київській приватній клініці “Надія”.

“Кількість генів від донора буде 37 порівняно з 25 тисячами, отриманими від батьків. У пацієнтки було генетичне відхилення в мітохондріях, через які могли розвинутися найрізноманітніші хвороби: від розумової відсталості до втрати зору та проблем із серцем. Мітохондрії передаються дитині лише від матері. Бо новонароджена дитина — дівчинка, вона передасть їх своїй дитині. Якщо у неї народиться син, передавання припиниться”, — каже Валерій Зукін, кандидат медичних наук, директор репродуктивної клініки “Надія”.

У багатьох країнах така технологія заборонена через її недостатню вивченість. Єдина країна, яка дозволила дослідження, — Велика Британія. В Україні немає законів, які б регулювали генетичні експерименти.

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев