В Україні прогнозують подорожчання молочної продукції

news

У 2023 році українцям варто очікувати підвищення вартості  на молочну продукцію. Зрости у ціні молока може в чверть. Причина – подорожчання собівартості сировини та проблеми з електропостачанням.

Як розповіли представники “Асоціації виробників молока” для видання Delo, виробники молочних продуктів вже піднімали відпускні ціни восени і впродовж 2023 року продукція буде дорожчати. На це є три основні причини: проблеми з енергопостачанням, інфляція в Україні, та залежність від цінової тенденції на глобальному ринку.

У січні суттєвих змін цін чекати ще не варто, хоча зростання собівартості вже є. У жовтні було підвищення на 5% і таке саме в листопаді 2022 року – ще на 5%. Стримуючий фактор поки що один – низька покупна спроможність українців.

Однак через низькі продажі виробники почали відмовлятися від випуску певних видів продукції. Приміром, “Молочний альянс” зупинив виробництво сирів ТМ “Яготинське” (“Любительський”, “Адигейський”, “Бринза”).

У розрізі цін зростання складе 20-25%. Основними факторами зростання цін будуть: зростання на сировину та енергоносії. Зниження ставки ПДВ на сире молоко та молочні продукти могло б підтримати покупну спроможність українців і тим самим підтримати галузь загалом,

– зазначає керівник проєкту “Асоціація виробників молока” Олена Жупінас.

На цей час світові ринки також знаходяться під впливом глобальної інфляції та рецесії, і це негативний сигнал. Ще це говорить, що рік обіцяє бути досить складним, особливо в першому кварталі.

З огляду на зростання витрат на виробництво сирого молока експерти прогнозують зростання цін на сире молоко у 2023 році на 25-30%.

Масове банкрутство фермерів загрожує Україні у наступному році

За словами голови наглядової ради ГК “Молочний альянс” Сергія Вовченка, у листопаді виробники переходили на роботу за допомогою дизель-генераторів. І хоча паливо можна було купити за доступними цінами, виявилося, що вартість власної електроенергії втричі дорожча за звичайну. Через це відпускні ціни у листопаді на молочну продукцію змушені були збільшити на 5%.

Наразі ситуація з електроенергією покращилася й уряд надав у грудні молочним підприємствам пріоритет під час визначення груп із першочерговим забезпеченням електроенергії. Але у разі критичної ситуації в енергетичній сфері переробні підприємства будуть змушені знову перейти на альтернативні джерела забезпечення, що призведе до збільшення собівартості продукції.

Окрім іншого, у “Молочному альянсі” зазначили, що у зв’язку з війною не інвестують у нове технологічне обладнання. І при цьому компанія втратила велику суму на покупку генераторів. А ще бізнес постраждав від російської агресії та довелося перемістити технологічне обладнання із пошкодженого заводу на інше підприємство.

Селяни та фермери платитимуть податок за пай

0 Комментариев