ТОП 1000 найбільших компаній України: 19 волинських потрапили до списку

news

19 компаній з Волині потрапили у ТОП 1000 найбільших компаній України. Кожна з компаній зі списку ТОП 1000 генерує чистий дохід у понад 1 мільярд гривень за рік.

Більшість таких підприємств відносяться до галузей, яким характерний сировинний характер та низька додана вартість. Найбільш дохідними є «старі» бізнеси, що мають більш ніж десятирічний досвід роботи на ринку. За «ковідний рік» доходи найбільших бізнесів знизились майже на 3%. Про все це і не тільки ‒ в новому спільному дослідженні фінансового аналітика Романа Корнилюка та R&D-центру YouControl ‒ «ТОП 1000 найбільших компаній України за доходами у 2020 році».

Де сировина, там і гроші

 Перша тисяча компаній загалом генерує близько 50-55% виручки усіх підприємств України. Вони здійснюють широкий спектр видів економічної діяльності. Найбільш представлені сектори економіки в ренкінгу:

  • харчова промисловість (143 компанії)
  • нафтогазовий сектор (118)
  • електроенергетика (83)
  • сільське господарство (77)
  • роздрібна торгівля (66)
  • металургія (64)

Ці ж галузі найбільш представлені у ТОП 1000 компаній за обсягом загальних чистих доходів, але дещо в іншому порядку: нафтогазовий сектор (797 мільярдів гривень, що складає 15,9% від усіх доходів ТОП 1000), металургія (13,3%), електроенергетика (12,1%), роздрібна торгівля (10,4%), харчова промисловість (8,6%), сільське господарство (7,6%).

Ненаситна столиця

Географічний розподіл ТОП 1000 компаній України є нерівномірним. 50,3% великого бізнесу за обсягом доходів концентруються у Києві. Ще 29% доходів генерують 27% великих підприємств з ТОП 1000, що розташовані в промислових центрах: Дніпропетровській, Київській, Донецькій, Одеській та Харківській областях.

 Наступні за кількістю компаній з ТОП 1000 та їхнім внеском у загальний дохід ‒ Львівська, Запорізька, Полтавська та Черкаська області. Найменше великих компаній зареєстровано у Луганській (6), Херсонській (5) та Чернівецькій (3) областях.

Така географічна структура ТОП 1000 вказує на те, що за концентрацією виробництва і торгівлі у мегаполісах, Україна належить до країн, що розвиваються. Посилення «полюсів економічного росту» навколо великих міст і одночасна стагнація багатьох депресивних сільських районів ‒ яскраве тому підтвердження.

 «Динозаври бізнесу» та «нові оболонки»

 Віковий розподіл тисячі найбільших компаній досить рівномірний у кількісному вимірі. Проте, якщо підсумувати виручку компаній для кожного року від дати реєстрації, то чітко проглядаються цікаві тенденції.

По-перше, «кістяк» ТОП 1000 лідерів ринку за обсягом отриманих доходів складають старі компанії, зареєстровані 15-27 років тому.

По-друге, досить високі показники доходів демонструють молоді компанії віком до 5 років. Однак, серед цих новостворених підприємств, які швидко почали генерувати мільярдні доходи, є багато перереєстрованих фірм. Їхні власники реєструють ці компанії в межах структуризації бізнесу фінансово-промислових груп та державних підприємств із ознаками природних монополій. Часто їхні доходи формуються під впливом регуляторної політики уряду.

Хочете виправити свою поставу?

Революційний коректор постави!

По-третє, локальні максимуми значення доходів відповідають рокам реєстрації найбільших компаній, що збігаються зі зміною політичного керівництва в країні. Як варіант, це може бути пов’язано із поширеною бізнес-практикою «замітання слідів» шляхом ліквідації старих підприємств із багажем проблем у фінзвітності і створенням нових компаній «з чистого аркуша».

  Середній вік компаній також варіюється в залежності від секторальної приналежності. Так, наймолодшими є компанії нафтогазового сектору (у середньому – 7,5 років від моменту реєстрації), фінансів (8 років) та архітектури й інжинірингу (10 років). А найстаріші великі компанії у таких секторах: наукові дослідження (25), водопостачання та утилізація (25), готельно-ресторанний бізнес (26) та коксохімічна промисловість (27).

Відносно високим є середній вік найбільших компаній у секторах вугільної промисловості (21), фармацевтики, машинобудування та металургії (по 19 років). Це пов’язано із тим, що матеріальна база багатьох із цих компаній була успадкована від заводів, комбінатів та шахт ще з радянських часів. Саме тому дати реєстрації прив’язані до років підсумків великої приватизації кінця 1990-х – початку 2000-х років.

 «Доковідний» 2019-й VS «ковідний» 2020-й: хто вижив?

 При порівнянні ТОП 1000 за підсумками минулого року із результатами ренкінгу доходів компаній за 2019 рік, аналітики YouControl помітили, що склад першої тисячі оновився на 20%. При цьому серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства.

Динаміка загальних доходів, отриманих компаніями з ТОП 1000 за 2020 рік виявилась помірно низхідною. Найбільші підприємства сукупно задекларували 5 трильйонів гривень, що на 2,7% менше, ніж загальні доходи ТОП 1000 у 2019 році (5,1 трлн грн). Це не дивно, з огляду на рецесію, викликану карантинними обмеженнями та іншими негативними наслідками пандемії, спричиненої коронавірусом.

Серед секторів економіки, в яких зафіксоване найбільше падіння доходів, особливо вирізняється нафтогазовий сектор. Через падіння минулорічної виручки Нафтогазу та обвал світових цін на енергоносії нафтогазовий сектор знизив свою частку у доходах ТОП 1000 компаній на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також знизилась частка доходів компаній оптової торгівлі (-0,5 п.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 п.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 п.п.).

Лідерами росту за доходами за підсумками карантинного 2020 року стали компанії таких секторів економіки як: електроенергетика (+1,4 п.п.), роздрібна торгівля (1,1 п.п.), будівництво (0,9 п.п.) і, що досить логічно, фармацевтика (0,8 п.п.).

В розрізі регіонів внесок у загальний виторг ТОП 1000 також змінився: лідерам росту частки в доходах першої тисячі були підприємства Одеської області (+0,6 п.п.), Києва та Черкаської області (по +0,5 п.п.). Натомість знизилась частка в доходах великих компаній Донецької (-1,0 п.п.), Запорізької та Волинської областей (-0,3 п.п.).

0 Комментариев