Що робити, якщо вас вкусила оса?

У середині літа поголів’я ос досягає максимуму. Вони псують ягоди та фрукти в плодовому саду і намагаються покусати його законних господарів.
Як правильно боротися і що робити, якщо вас вкусила оса?
Оси вирощують личинок комахами, знищуючи шкідників. Якби не псування врожаю і не загроза нашому здоров’ю, їхньому сусідству можна було б тільки радіти. Але в плодовому саду від ос потрібно захиститися і знати, що робити після укусу.
Оси не тільки шкідливі, а й корисні
Перш ніж вживати радикальних заходів щодо захисту саду від ос, оцініть ступінь шкоди. Окремі поїдені виноградини чи яблука — ще привід знищувати комах. При невеликій кількості ос можна спробувати захистити рослини дрібною сіткою, тюлем, або змиритися зі втратою невеликої частини ягід.
Що робити, коли ос багато?
Якщо ваш сад піддається масовим атакам щороку, починати боротьбу з ними краще ще в травні, поки чисельність невисока.
Але що можна зробити, якщо оси вже розплодилися? Найбільш ефективний метод – збирання комах у пастки.
Рецепт приманки для ос
Приманку готують із варення, фруктового сиропу (можна зібрати та проварити з цукром вже пошкоджені комахами плоди). У неї додають трохи пива або квасу (оси люблять запах бродіння, він відверне їх від врожаю, що дозріває). Не завадить додати трохи рідини для миття посуду (бажано без запаху) чи зеленого мила (продається у садових центрах). Мило знизить силу поверхневого натягу сиропу, і осам буде складніше злітати з його поверхні, вони швидше втопляться.
Приманку розливають у широкі ємності (наприклад, 5-літрові пластикові пляшки, що обрізають) і розставляють навколо плодових рослин. Змінюють сироп у пастках приблизно раз на 2-3 дні. Іноді ос у пастках так багато (особливо спочатку), що доводиться час від часу вичерпувати їх шумівкою, щоб у комах, що прилітають, був доступ до поверхні сиропу.
Деякі садівники застосовують пастки у вигляді пляшки з вузьким шийкою – оси заповзають в отвір, але не можуть вибратися з нього з розправленими крилами. У цьому випадку менше комах звільняється із пасток, але менше і потрапляє.
Якщо на вашій ділянці багато осиловушки не дуже допомагають, використовуйте спеціальний гель Осоїд. Він довго не висихає, тому служить тривалий час, містить у складі смакові привабники та викликає загибель ос протягом кількох хвилин після зіткнення.
Правила безпеки у саду
Найголовніше – перебуваючи за містом, нічого не пийте безпосередньо з пляшок або бляшанок. Використовуйте тільки відкритий або прозорий посуд і будьте уважні: оса, що плаває в напої, може вжалити губу або язик, такі укуси дуже болісні. Укус в область гортані або язика дуже небезпечний, він може призвести до зупинки дихання, навіть якщо у потерпілого немає алергії на отруту комах!
Будьте обережні, якщо задумали знищити осине гніздо. Наприкінці літа його “населення” сягає максимальної чисельності. Знімати гнізда за певними правилами, після повного заходу сонця, коли комахи не активні.
Перша допомога при укусі оси
Укуси ос – поширена та хвороблива проблема. Є багато видів ос, найпоширеніші з яких – звичайні садові та шершні. На жаль, є багато причин, з яких вас може вкусити оса. Однак більшість оскаржать, коли їх потривожили.
На відміну від бджіл, оси можуть вжалити кілька разів, тому що вони не втрачають жало від укусу: вони також впорснуть отруту в шкіру своїм жалом.
Більшість укусів оси можуть бути неймовірно болючими, але один укус найчастіше викликає лише незначний дискомфорт, який можна лікувати в домашніх умовах. Загальні симптоми укусу оси включають біль в області укусу, набряк і почервоніння, що виходять за межі місця укусу, свербіж, жар у місці укусу і, можливо, кропив’янку, якщо ваше тіло реагує на укус.
Сподіваємося, вам не стане в нагоді наша інструкція, але краще мати під рукою шпаргалку для непередбачених випадків.
Огляньте рану та акуратно продезінфікованими щипчиками витягніть жало, якщо воно залишилося. Видавлювати жало пальцями не можна: так в організм потрапить більше отрути і збільшиться ризик занесення інфекції.
Обробіть місце укусу оси спиртом, перекисом водню, антисептиком.
Прикладіть мокрий компрес або кригу, щоб зменшити запалення і зняти біль.
Накладіть на місці ранки стерильну пов’язку.
Прийміть антигістамінний препарат у разі укусів слизової оболонки в обличчя та область шиї.
Збільште споживання чистої води, щоб прискорити виведення отрути з організму.