Сезонні роботи на городі: календар робіт садівників-городників та квіткарів у лютому 2024

news

Лютий – це місяць щонайменше “негородньої погоди”. Багато дачників, вирушаючи в магазин за насінням, подумки вже працюють у саду, засівають і засаджують грядки. Щоправда, більшість городників поки що більше стурбовані, які сорти вибрати.

Порад можна наслухатися від знайомих, друзів, продавців безліч. He намагайтеся сліпо їм слідувати. Віддайте перевагу тим сортам, які позитивно зарекомендували себе саме на вашій ділянці. Це дуже важливо. Значить, сорт влаштовує і ґрунт, і мікроклімат вашої дачі, і догляд, який ви йому забезпечуєте. Інший сорт, найбільш розрекламований, може і не підійти “до вашого двору”. Це не означає, що треба відмовитися від новинок, але незнайомі сорти не повинні складати весь асортимент вашого городу наступного сезону. Немає ідеальних сортів, які за будь-яких умов обдаровують високим урожаєм якісних плодів, є дачники, які ніколи не залишаються без урожаю.

Лютий буде не лютим: в Україні очікується аномально теплий останній місяць зими

Ранній посів не гарантує успіх

Деякі дачники вже не тільки купили насіння, а й приступили до посіву на розсаду. Вони, звичайно, поспішили. Ранній лютневий посів ускладнює роботу з розсадою і приносить багато клопоту, який далеко не завжди окупається більш раннім і багатим урожаєм. Розсаді важко створити в лютому хороші умови.

B лютому розсадним рослинам важко створити сприятливі умови для розвитку: світла бракує, листочки сушить спекотне сухе повітря батарей, коріння холоне на холодному підвіконні.

Некомфортний мікроклімат обертається грибними хворобами і, як наслідок, загибеллю рослин. За нестачі світла, надлишку тепла і поливів розсада витягується, виростає “голенастою”, нежиттєздатною.

Виходить, що рослини лютневого посіву розвиваються в кімнатних, тобто в несприятливих для них умовах, майже стільки ж, скільки у відкритому ґрунті, і не дивно, що вони бувають слабкими.

Перець, баклажани почнемо сіяти наприкінці лютого – на початку березня, томати – наприкінці березня-початку квітня, огірки, кабачки – наприкінці квітня-початку травня.

Це для відкритого ґрунту, a для теплиць, що не обігріваються, сіють тижні на два раніше. Ha тиждень можуть затриматися з посівом дачники, які вирощують розсаду без пікіровки (відразу сіють рідко в ящики, окремі стаканчики або проріджують після сходів).

Трохи пізніше сіють овочі і при касетному вирощуванні розсади, оскільки за такого способу рослини не травмуються під час пікіровки, а отже, їм не потрібен час на відновлення кореневої системи, відновлення росту.

Дачникам, які все-таки поспішили і посіяли насіння на розсаду в лютому, потрібно поліпшити освітленість рослин, знизити для них температуру. B іншому разі плоди вашої праці не виправдають очікувань.

Календар садівника-городника на лютий 2024: сприятливі та несприятливі дні для розсади

Які рослини сіють у лютому

Але є культури, які все-таки належить посіяти в лютому, не чекаючи більш сприятливих умов.

  • По-перше, це рослини з довгим вегетаційним періодом. Цибуля-порей, селера коренева і черешкова, якщо їх посіяти на розсаду у квітні, не встигнуть сформувати повноцінний урожай. Їхнє насіння довго сходить, розсада в початковий період розвивається повільно.
  • Ранні сорти капусти (білокачанної, броколі, цвітної, пекінської, кольрабі) сіємо в середині-кінці лютого з іншої причини. У капусти березневого або квітневого посіву період інтенсивного росту, формування врожаю припаде на спекотну погоду.

Чекати якісних качанів, головок, стеблеплодів від цих любителів помірних температур у такому разі не доводиться. До того ж капуста – рослина холодостійка, і її розсаду можна висаджувати у відкритий ґрунт уже в середині квітня, коли томати, перець, баклажани ще тільки починають загартовувати на балконах або верандах. B необігріваються теплиці капусту можна висадити і того раніше.

Відразу після сходів капустяній розсаді температуру вдень знижують до +8 +10 градусів. Дорослі рослини добре розвиваються при + 15 +17 градусах. Природно, вночі має бути ще прохолодніше. Капуста не любить кислий ґрунт, тому в торф ee насіння краще не сіяти. Краще приготувати суміш дернової (або садової) землі, перегною, піску.

Цибулю ріпчасту сіють у лютому, тому що її насіння довго сходить, розсада спочатку росте повільно.

Як і капусту, загартовану розсаду цибулі в грядки висаджують раніше, ніж теплолюбні овочеві культури. B прохолодну погоду у цибулі швидко наростає коренева система, перо накопичує поживні речовини, щоб пізніше сприяти формуванню цибулин.

До того ж цибуля раннього посіву встигає на грядках зміцніти до вильоту небезпечного шкідника – цибулевої мухи, сформувати цибулини до поширення головної хвороби – пероноспорозу. A це дуже важливо для дачників, які дбають про екологічну чистоту своєї городньої продукції.

Насіння капусти і без замочування, обробки стимуляторами сходить через З-5 днів. A ось насіння селери, цибулі вирізняється туговсхожістю, тому бажана передпосівна підготовка.

Сезонні роботи у саду: календар робіт садівників-городників та квіткарів у лютому 2024

Насіння цибулі (і ріпчастої, і порею), якщо його не оброблено фірмою-виробником, на добу заливають слабко-рожевим розчином марганцевокислого калію, потім доводять до накспівування на вологій тканині і після цього сіють на глибину 1-1,5 см.

Навіть якщо насіння з надлишком, намагайтеся сіяти не густо (приблизно через 5 см насінинка від насінинки), щоб з перших днів життя рослини добре освітлювалися, провітрювалися, щоб під час пересаджування менше пошкодити коріння.

Відразу після сходів цибулі знижують температуру до 10-11 градусів, створюючи умови для розвитку гарної кореневої системи. Пізніше температуру підвищують, але всього на 4-5 градусів. B розсадний період цибуля краще розвивається в прохолодних умовах.

Насіння селери сіють по зволоженій поверхні ґрунту і лише злегка притискають до нього або засипають тонким шаром чистого піску, накривають до появи сходів плівкою і ставлять у світле (але не під прямі сонячні промені) місце.

Сходам потрібно забезпечити хороше освітлення. Ефективне використання ламп денного світла, фітоламп. Ho можна поліпшити освітленість рослин і більш економним способом.

Без хорошого ґрунту, не буде хорошої розсади

У лютому настав час занести додому запаси перегною, компосту, дернової та листової землі для складання розсадних ґрунтових сумішей. Ґрунт, знезаражений морозами, відтане, і в ньому почне пробуджуватися корисна мікрофлора. Можна допомогти ґрунту швидше відновитися, проливши робочим розчином Байкалу ЕM1 або Фітоспорину-M.

При складанні ґрунтових сумішей насамперед спирайтеся на власний досвід. Якщо в попередні роки ваша розсада прекрасно розвивалася на суміші листової землі, піску і покупного торфу, не намагайтеся змінити випробувану рецептуру або віддати перевагу покупному ґрунту.

Експерименти можуть коштувати здоров’я майбутній розсаді. Якщо все-таки доводиться йти на зміни, прагніть, щоб розсадний ґрунт вийшов родючим, легким, повітро- і вологопроникним.

B нього можна додавати компост, перегній, стару тирсу, вермикуліт, перліт, ee можна збагатити комплексними добривами (Фертика, Акварін – ст. ложка) або деревною золою (0,5 склянки на 10 л суміші).

Кращий ґрунт для розсади: що додавати в ґрунт для хорошого врожаю

Лютневі вітаміни

B лютому вже немає причин відмовлятися від посіву зелених культур, вигонки цибулі, петрушки, селери на підвіконні.

Якщо цибулю виганяєте не в землі, a у воді, в неї можна додати трохи компосту або рідкого органо-мінерального добрива (вода має трохи забарвитися). Воду в баночках, у які пустили коріння цибулини, міняйте щотижня.

У великий горщик (5-7 л), заповнений родючою ґрунтовою сумішшю, можна посіяти огіркове насіннячко, щоб радіти свіжим плодам задовго до початку овочевого сезону. До речі, посіявши зелень на підвіконні, ви заодно перевірите якість складених вами ґрунтових сумішей для розсади.

Цибуля на підвіконні: три способи вирощування

Ревізія насіння

Що робити з насінням, що залишилося від минулих сезонів? B лютому ще є час влаштувати ревізію старому насінню. Насіння томатів, огірків, гарбуза, кабачків, кавунів, динь, буряка, якщо воно зберігалося правильно, зберігає свою схожість 7-8 років і довше. Таке “витримане” насіння навіть краще за свіже: за час зберігання воно звільняється від вірусної інфекції. Насіння редиски, редьки, капусти, базиліка, фенхеля зберігає посівні якості теж досить довго – до 5 років. A ось насіння моркви, кропу, селери, цибулі (всіх видів), перцю, баклажанів, якщо воно зберігалося більше трьох років, краще без попередньої перевірки на схожість не сіяти. Інакше втратите час в очікуванні сходів, a в підсумку все одно доведеться купувати насіння і пересівати.

Ось такі роботи очікують городників у зимовому місяці лютому.
0 Комментариев