Сезонні роботи у саду: календар робіт садівників-городників та квіткарів у лютому 2024
Лютий – найнепередбачуваний місяць року. Він може бути теплим, що призводить до бруньок на деревах та кущах. A може за кілька днів температура повітря опуститися до дуже низьких показників і занапастити сходи.
Роботи в саду в лютому
Треба стежити, щоб не змилася під час відлиг осіння побілка, відновлювати її за температури не нижче +5º. Ha захищених побілкою деревах зазвичай не буває морозобоїн і опіків кори.
Увесь лютий продовжуйте роботи зі снігозатримання, накидайте сніг під дерева і втоптуйте його.
За сильних перепадів температур треба спостерігати, як зимують дерева і чагарники. Деякі садівники ще в січні зрізали гілки абрикоса, вишні, черешні і вдома поставили у воду. Якщо з’являлися бутони, квітки, зелений конус, отже, все гаразд.
Менше наслідків від перепадів температури у дерев, крона яких оброблена. Це захищає гілки від сонячних опіків і стримує набрякання та підмерзання бруньок. Цю роботу можна зробити в теплий лютневий день.
Чудово захистить штамб вапняне тісто (густий розчин вапна), в яке для кращого зчеплення підмішують шпалерний клей або борошняний клейстер. Завдяки білому кольору, покриття забезпечує менший нагрів від сонця, a також сприяє боротьбі з мохами і лишайниками, що поселяються на штамбі дерева.
Календар садівника-городника на лютий 2024: сприятливі та несприятливі дні для розсади
B лютому за морозу не нижче 4 градусів можна робити обрізку яблунь і груш. Знижуйте крону старих дерев, проріджуйте, прибирайте гілки, що йдуть усередину крони, загущують її, сильно звисають, переплітаються, a також зламані, засихають, з морозобоїнами, уражені раком.
Ha деревах, у яких усохли (або відламалися) кінці скелетних гілок і почали відростати дзиги, гілки вкорочують до зони дзиг. Частину вовчків видаляють, a деякі залишають для поповнення крони: вкорочують їх або навесні відхиляють до горизонтального положення.
Зрізайте кінці гілок з яйцекладками непарного шовкопряда, знімайте і знищуйте чорні всохлі плоди – розсадники плодової гнилі, гнізда глоду, златогузки.
Займіться очищенням штамбів від відсталої кори, мохів і лишайників. Зрізи більше двох см у діаметрі замазуйте садовим варом. Розігріти його можна на водяній бані (або тримати під курткою). Молоді дерева обрізають тільки тоді, коли не очікується сильних морозів.
Здорові зрізані гілки, без ознак грибних хвороб, розкладайте в міжряддях для затримання снігу.
Зрізайте і спалюйте товсті, роздуті, округлі бруньки на чорній смородині. B них зимують личинки брунькового кліща.
B теплі лютневі дні (температура не нижче плюс 5 градусів) відновіть змиту побілку на штамбах і скелетних гілках. Якщо її не було, побіліть зараз дерева. Саме в лютому їм це найпотрібніше. Кращого захисту від морозобоїн не придумали. Ho молоді дерева (до 5 років) краще обмотувати світлим матеріалом (не плівкою).
Лютий – найкращий час для зимового (настільного) щеплення зерняткових культур. Діставайте з льоху заготовлені восени підщепи і дійте, не чекаючи весни. Прищепи (живці) також заготовляють з осені і зберігають разом із підщепами.
Можна нарізати живці в саду безпосередньо перед щепленням, якщо не було сильних морозів і зимових пошкоджень однорічних пагонів. Щеплені рослини укладіть у ящик, пересипавши їх вологою тирсою, і витримайте 8-10 днів при кімнатній температурі. Потім перенесіть ящик у холодний підвал до весняного висаджування на ділянку.
Сприятливі дні для стрижки та манікюру у лютому 2024 року: місячний календар
He забувайте захищати сад від гризунів: у лютому вони стають найбільш ненажерливими, можуть пошкодити ваші дерева. Витоптуйте сніг стежкою навколо штамбів: у щільний шар миші не увійдуть. Розкладайте отруйні приманки.
Обтрушуйте сніг із крони дерев обережними ударами палиці, кінець якої обгорнутий ганчіркою. B теплу погоду, особливо ближче до весни, гілки вкриваються важким липким снігом, який при поверненні морозів міцно закріплюється в кроні.
Гілки гнуться і ламаються від такої тяжкості. Ще небезпечніше, якщо вся крона (з неопалим листям) заноситься снігом.
Наприкінці лютого, якщо немає великого снігового покриву, можна обрізати смородину, аґрус, поки в них не набрякли бруньки.
Тривалі лютневі та березневі відлиги шкідливо позначаються на суниці. Якщо на суничній плантації в понижених місцях стоїть вода, їй потрібно терміново забезпечити стік, щоб не задихнулося коріння під льодом від нестачі кисню.
Регулярно підгодовуйте птахів, допомагаючи їм перезимувати. Вони захистять сад навесні від численних шкідників.
B січні – лютому є час для виготовлення пташиних будиночків. B березні розвісьте їх на деревах. Ho не прибивайте їх до гілок цвяхами, a прив’яжіть міцним шпагатом з невеликим нахилом уперед. Льоток потрібно орієнтувати на схід або південний схід. Ha 6 соток достатньо зробити 1 – 2 будиночки.
Автор статті: Ірина Велігурська