Процес створення фінансового прогнозу в бізнес-плані

news

Бізнес-план — документ, що містить стратегію розвитку підприємства протягом певного проміжку часу. Він є способом привернути увагу інвесторів, а також є опорою під час прийняття важливих рішень щодо проєкту.

Одна з його складових — фінансовий прогноз (фінансовий план) підприємства. Він допомагає визначити необхідний об’єм фінансування для успішного старту і розвитку проєкту. Він містить розрахунок витрат, прибутків, джерела прибутків, а також дії та резервні джерела фінансування на випадок різких змін на ринку. Що таке бізнес-план та як скласти фінансовий прогноз розповімо у цій статті.

Етапи створення фінансового прогнозу

Приватним підприємцям не потрібно дотримуватись строгої форми складання та надання фінансового плану. Знайти шаблони можна в інтернеті, тому ми зосередимо увагу на вмісті цього плану.

Створення фінансового плану можна поділити на 6 етапів:

 1. Визначити період прогнозування. Подібні розрахунки складають на певний проміжок часу. Зазвичай це 3 – 5 років або більше, якщо проєкт має довгострокові цілі та задачі.
 2. Розрахунок доходів:
 • від продукту/послуги — на який обсяг продажів ви розраховуєте та скільки прибутку це принесе. Розгляньте різні варіанти за різних ринкових умов;
 • додаткові джерела — якщо ваше підприємство має додаткове фінансування (інвесторів, гранти тощо), їх також потрібно зазначити в прогнозі.
 1. Розрахунок витрат:
 • виробничих — пов’язаних зі щоденною діяльністю підприємства. Зокрема зарплати робітникам, оплата комунальних послуг, оренди приміщення, обслуговування обладнання, закупівлю матеріалів, податки тощо;
 • витрати на маркетинг та рекламу — окремо порахуйте кошторис, що піде на розкрутку вашого бізнесу;
 • інші витрати — наприклад, страхові виплати, інвестиції в дослідження та розробку нових продуктів тощо.
 1. Розрахунок вільних грошових потоків — кошти, що залишаються після розрахунку всіх доходів та витрат. Їх можна вкладати в розширення, модернізацію підприємства або на погашення боргів. Наявність вільних грошей в проєкті є показником його «здоров’я».
 2. Прогнозування балансу — розрахунок співвідношення прибутків та фінансових зобов’язань компанії на закінчення певного періоду. Це допоможе вам визначити, яким чином ваша компанія фінансово структурована і які ресурси потрібні для її підтримки.
 3. Оцінка необхідних резервів — розгляньте різні сценарії розвитку (песимістичний, оптимістичний та базовий). Розрахуйте необхідний фінансовий резерв на кожен випадок. Це допоможе вам бути готовими до різних обставин.

Вітаємо, фінансовий прогноз створено. Тепер його треба перевірити та за можливості порівняти прогнозні показники з реальними. Фінансовий план може зазнавати змін. Зокрема, його треба коригувати відповідно до ситуації на ринку, оновлення даних, зміни основної стратегії тощо.

Отже, створення фінансового прогнозу — це складний, трудомісткий, але необхідний процес для функціонування компанії. Зокрема для оцінки реального стану справ, залучення інвесторів та отримання грантів на розвиток проєкту.

На правах реклами

Автор статті: Сергій Ленкін

0 Комментариев