Понад 80% депутатів оприлюднили графіки, понад 95% – здійснюють прийоми громадян щомісяця: у Луцьку представили результати дослідження

news

97,5% депутатів Луцької міської ради регулярно здійснюють особисті прийоми громадян, втім, лише дві третини з них (66,6%) оприлюднили відомості про адреси громадських приймалень, графіки здійснення прийомів громадян та контакти приймалень на офіційному сайті Луцької міської ради. Такими виявились підсумки дослідження практики здійснення прийому громадян депутатами Луцької міської ради, яке проводили представники ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» протягом лютого – березня 2021 року в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Результати дослідження були представлені представниками ЦПАВК під час пресконференції у Луцьку, що відбулася 8 червня 2021 року.

 

Під час заходу експертка ЦПАВК Катерина Шарпата розповіла, що близько 84% депутатів Луцької міської ради VIII скликання оприлюднили графіки проведення особистих прийомів громадян на офіційному сайті ради станом на 1 квітня 2021 року. Натомість, 66,6% місцевих обранців оприлюднили адреси і графіки проведення прийомів із зазначенням контактного телефону, за яким виборці можуть зв’язатися з ними. Близько 10% з-поміж усіх депутатів зазначили лише контактний телефон, а близько 24% з них – контактний телефон приховали.

«Уся інформація про прийом громадян депутатами Луцької міської ради оприлюднена в розділі «Міська рада» – «Прийом громадян депутатами» на офіційному сайті Луцькради. Найменше інформації про прийоми – лише контакти – тут можна знайти щодо депутатів Андрія Авраменка, Олександра Козлюка, Юрія Безпятка та Ірини Чебелюк. Наголосимо на тому, що на сайті Луцької міської ради у розділі «Міська влада» оприлюднено графік прийому громадян секретарем ради Юрієм Безпятком та заступницею міського голови Іриною Чебелюк, які одночасно є і депутатами Луцької міської ради. Втім, тут не конкретизовано, чи цей прийом громадян вони здійснюють одночасно як секретар і депутат, а також – як заступниця міського голови і депутатка, чи приймають виборців лише як посадові особи», – зауважила Катерина Шарпата.

Окрім сайту міської ради, як зазначила представниця ЦПАВК, інформацію про здійснення прийому громадян депутатами Луцькради (адреса, графік, контакти приймальні) можна знайти на сторінках двох політичних партій у мережі Facebook – «Європейської Солідарності» та «Громадянського руху «Свідомі», втім, на партійних сайтах таких відомостей не публікують. Також 8 із 42 депутатів Луцької міської ради (19%) використовували особисті сторінки у соціальній мережі Facebook для інформування виборців про місце і графік здійснення прийомів громадян та поширення контактів громадських приймалень.

З-поміж обранців Луцької міської громади, які використовують такий інструмент інформування, – Андрій Лучик, Андрій Маруняк, Алла Надточій, Михайло Наход, Андрій Разумовський, Валентин Хаймик, Тарас Шкітер та Микола Яручик.

«Протягом лютого-березня 2021 року представники ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» відвідували прийоми громадян депутатів відповідно до графіків та адрес, оприлюднених на офіційному сайті Луцькради. У разі відсутності адрес депутатських приймалень чи графіків проведення особистих прийомів на сайті міської ради, таку інформацію уточняли в телефонному режимі, контактуючи напряму з депутатами за оприлюдненими номерами телефонів. В результаті прямої перевірки проведення/не проведення представниками Луцької міської громади особистих прийомів вдалось підтвердити факти здійснення прийомів громадян 41 депутатом міськради із 42, що є досить високим показником відкритості місцевих обранців до виборців. Не вдалось підтвердити факт проведення особистих прийомів депутаткою із фракції «За майбутнє» Вікторією Майбородою», – розповіла Катерина Шарпата.

Також вона відзначила, що позитивною тенденцією можна вважати факт, що усі депутати Луцької міської ради здійснюють прийоми громадян особисто, не делегуючи такого обов’язку своїм помічникам, юристам чи працівникам депутатських приймалень.

В результаті відвідування особистих прийомів громадян депутатами представники Центру підтвердили інформацію, що 38% депутатів Луцької міської ради здійснюють особисті прийоми у приміщенні, виділеному міською радою для потреб депутата. Ще 36% з них здійснюють особисті прийоми громадян у партійних приймальнях (офісах). Разом з тим, близько 22% депутатів міської ради здійснюють прийоми громадян на робочому місці (переважно на підприємствах, установах чи організаціях, які вони очолюють). І лише один депутат Луцької міської ради – Олександр Козлюк – зазначив, що здійснює прийом громадян на своєму виборчому окрузі і не потребує окремого приміщення для таких потреб. Також лише один депутат – Ігор Курілін – здійснює прийом за межами обласного центру, зокрема, в с. Княгининок, яке входить до складу Луцької територіальної громади.

«Зовнішня ознака того, що в приміщенні знаходиться приймальня депутата, а саме вивіска громадської приймальні, наявна лише на фасаді офісу політичної партії «Громадянський рух «Свідомі», а також на підприємстві депутата із фракції «Європейська Солідарність» Миколи Яручика. Решта 35 місцевих обранців у приміщеннях, де здійснюють прийоми громадян, вивіски «Громадська приймальня» чи «Приймальня депутата» не мають», – повідомила експертка ЦПАВК.

Як стало відомо в результаті проведеного дослідження, близько 28% депутатів здійснюють особисті прийоми кожного дня чи, принаймні, з понеділка по п’ятницю за попередньою домовленістю із виборцями. Водночас, 17% депутатів готові приділити прийому громадян лише 1,5 години свого часу на місяць. Понад 50% місцевих обранців виділяють на проведення прийому громадян від 2 до 16 годин кожного місяця. І лише щодо однієї депутатки з 42 не вдалось визначити, з якою періодичністю вона здійснює прийом громадян (йдеться про Вікторію Майбороду, фракція «За майбутнє»).

«Серед 42 депутатів Луцької міської ради троє здійснюють особисті прийоми кожного дня, ще дев’ять – з понеділка по п’ятницю. Відтак, рекордсменами у Луцькій міській раді за кількістю виділених годин на місяць для проведення особистих прийомів є представник фракції «За майбутнє» Євгеній Ткачук, член фракції ВО «Батьківщина» Олександр Козлюк та депутат із фракції «Європейська Солідарність» Олександр Ніколайчук. Вони зазначили, що здійснюють прийом щоденно за попередньою телефонною домовленістю з виборцями», – розповіла Катерина Шарпата.

Також експертка зазначила, що під час перевірки представниками Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу фактів проведення депутатами Луцької міської ради особистих прийомів було звернено увагу на те, скільки відвідувачів зібралося поблизу депутатської приймальні, чи були наявні черги з виборців під кабінетами, де здійснювались прийоми. Зокрема, з-поміж усіх відвіданих прийомів громадян було зафіксовано чергу на зустріч лише із трьома представниками депутатського корпусу: Андрієм Разумовським, Юрієм Безпятком та Іриною Чебелюк. Кількість відвідувачів коливалася від 3 до 8.

Разом з тим, під час відвідування депутатських прийомів громадян кожному представнику місцевої громади було поставлено питання, скільки виборців зазвичай відвідує прийоми депутата щомісяця. В результаті опитування з’ясувалося, що прийоми громадян 12 депутатів (29%) відвідує до 5 виборців щомісяця, 8 депутатів (19%) – від 5 до 10 виборців, 6 депутатів (14%) – від 10 до 15 виборців, 14 депутатів (33%) – більше 15 виборців. Також один з депутатів відповів, що кожного місяця кількість візитів громадян змінюється, ще в одного представника місцевої громади не вдалось з’ясувати відповідної інформації.

«Під час здійснення особистих прийомів 39 депутатів із 42 отримували від виборців звернення щодо проблем у сфері житлово-комунального господарства і благоустрою, до 18 представників міської громади зверталися із питаннями щодо ремонту прибудинкових територій, до 15 місцевих обранців зверталися за матеріальною допомогою, у 10 депутатів також цікавилися питаннями, пов’язаними із сферою охорони здоров’я. Дещо менш актуальними для мешканців Луцької міської громади виявились питання соціальної тематики, транспорту і зв’язку інфраструктурни, освіти, екології, земельних ресурсів, спорту, тарифів на комунальні послуги та отримання юридичної допомоги, розвитку культури та міжнародного співробітництва», – розповіла Катерина Шарпата.

Під час відвідування депутатських прийомів громадян представники ЦПАВК також цікавилися питанням, як будуть представники депутатського корпусу комунікувати з виборцями на випадок запровадження в області жорсткого карантину. Як з’ясувалося, окремі представники депутатського корпусу уже розпочали запровадження альтернативних варіантів комунікації з громадянами, демонструючи свою гнучкість у взаємодії з виборцями. Окрім того, що більшість депутатів оприлюднили телефонні номери, за якими виборці можуть домовитись про зустріч з своїм представником чи повідомити про проблеми, електронні адреси, куди можна надсилати запити чи власні пропозиції, та гіперпосилання на сторінки у соціальних мережах, окремі представники міської громади у раді також запровадили онлайн приймальні.

На офіційному сайті Луцької міської ради у профілях депутатів Алли Доманської та Ірини Колковської експерти виявили адресу онлайн приймальні депутатів із фракції «Європейська Солідарність». У відповідній онлайн приймальні можна залишити повідомлення одному з дев’яти представників фракції, описавши суть проблеми чи звернення. Також там виборець може залишити свої контакти для зворотнього зв’язку.

Схожу онлайн приймальню презентували і представники фракції «Громадянський Рух «Свідомі». До шести депутатів, які входять до фракції, можна так само звернутись, залишивши свої контакти і описавши суть свого звернення.

У політичної партії ВО «Батьківщина» на офіційному сайті місцевого осередку також є окрема форма онлайн звернення до представників партії, у тому числі, до депутатів Луцької міської ради із однойменної фракції.

Разом з тим, представники ЦПАВК особисто запитали у депутатів Луцької міської ради, як вони планують взаємодіяти з виборцями у разі запровадження в області жорстких карантинних обмежень. Відтак, більше половини депутатів (52%) відповіли, що в такому разі з ними можна буде зв’язатись лише в телефонному режимі, вісім місцевих обранців (19%) зазначили, що готові вийти з виборцями на онлайн-зв’язок, четверо з них (10%) готові здійснювати прийом громадян на вулиці за попередньою домовленістю, решта (19%) зазначили, що попри карантинні обмеження будуть продовжувати здійснювати особисті прийоми у громадській приймальні.

На завершення представники Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу озвучили свої рекомендації представникам міської громади у раді з метою підвищення рівня їх відкритості до виборців та прозорості роботи громадських приймалень. Зокрема, депутатам міської ради запропонували:

  1. Оприлюднити повні графіки проведення прийомів громадян з контактними відомостями (телефонні номери, електронні адреси).
  2. Поширювати графіки проведення прийомів та іншу інформацію про прийоми у альтернативних джерелах, окрім сайту Луцької міської ради (сайти партій, соціальні мережі, ЗМІ).
  3. Забезпечити можливість для усіх категорій населення територіальної громади вільний доступ до громадських приймалень та місць здійснення прийомів громадян (здійснення виїзних прийомів у різних населених пунктах територіальної громади).
  4. Забезпечити альтернативні варіанти для здійснення прийомів громадян на випадок запровадження у місті жорстких карантинних обмежень.

Моніторинг здійснення прийому громадян депутатами 16 міських рад: Вінниці, Івано-Франківська, Києва, Кропивницького, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Полтави, Рівного, Сум, Харкова, Херсона, Хмельницького, Черкас та Чернігова – проводився у період з 1 лютого 2021 р. по 31 березня 2021 р. представники громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Контакти: ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу», +38 (098) 278 82 90, cpaec.volyn@gmail.com

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням https://attestation.in.ua/material/about_us

За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:

На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев