Підняття тарифів на послуги водоканалів, або погодинна подача послуг: Маніпуляція, чи право на вибір?

news

Не встигли прийти рахунки з піднятими тарифами на електроенергію, як в бій ідуть водоканали. 

Асоціація Укрводоканалекологія вимагає підняття тарифів на 33%, на водопостачання та водовідведення, вже з 1 липня 2023 року. 

В іншому разі українців може чекати погодинна подача послуг. 

Майже всі водоканали, розмістили в себе інформацією про те, чому підвищення тарифів критично необхідне. 

Читайте також На Волині створили Координаційний центр підтримки цивільного населення: Кому допомагатиме та які завдання в новоствореному центрі?

Ось допис з “Чернівціводоканалу”:

“Чи може так трапитися, що вода буде ЛИШЕ за графіком? Прочитайте цей допис, щоб чергове обмеження водопостачання вас не здивувало.

Чернівціводоканал та решта водоканалів країни опинилися у справді критичній ситуації. Ще з минулого року маємо епопею з тарифами на водопостачання та водовідведення. Ціни виросли, а тарифи не змінилися. 

Тобто Водоканали закуповують електрику, реагенти, паливо, запчастини та обладнання за реальними, ринковими цінами. А оплату за свої послуги отримують за тарифом, який покриває трішки більш ніж половину собівартості. У такій ситуації навіть мови не може бути про розвиток підприємств, капремонт мереж чи заміну обладнання, якому кілька десятків років. Про постійне та стабільне водопостачання взагалі мовчимо.

Що трапилося?

Економічно обґрунтований тариф, який мав дати комунальним підприємствам шанс на життя — НКРЕП не приймає вже пів року. Важко сказати чому: боячись втратити рейтинги чи з інших причин… В будь-якому випадку це популізм, який вилізе боком усім, без винятку.

Держава зараз має важливіші справи, що потребують значних витрат, ніж компенсація різниці у тарифі для водоканалів. При цьому, не всі місцеві бюджети мають змогу надавати фінансову підтримку водоканалам у великих розмірах та тривалий час. 

Вдумайтесь, якщо за весь 2022 рік різниця через тариф у Чернівцях сягнула 30 млн грн, то лише за 5 місяців 2023 вона вже становить 31 млн. І це з урахуванням фіндопомоги від міста (приблизно 75 млн за 2022-2023рр.). Тобто до кінця року велика ймовірність, що прямі збитки можуть сягнути й 100 млн грн. У Львові, до прикладу, різниця цю позначку вже перетнула.

Це не просто збитки, як віртуальний запис в бухгалтерії, а реальні борги. Вони накопичуються і сковують підприємства критичної інфраструктури. Про цю проблему мовчати більше неможливо, бо колапс вже близько. 

Не хочемо лякати, але уявіть: що станеться, коли коштів на закупівлю реагентів для очищення води немає, а постачальник в борг більше давати не може. А що буде, якщо за борги відключать електропостачання насосних станцій, і ми більше не зможемо перекачувати нечистоти? І ліквідовувати аварійні пориви не буде кому, бо працівники будуть у вимушених відпустках, адже нема як платити зарплату. Вихід, за таких умов, у нас буде тільки один — робота по графіку, погодинна подача води…

Очікувати на допомогу з-за кордону у цій ситуації марно: міжнародні кошти дають на капзаміну мереж і капвидатки, а не на оперативну діяльність.  

Звертаємося до кожного, у кого словосполучення “економічно обґрунтований тариф” викликає затримку дихання — видихайте. Йдеться про збільшення суми платіжок всього на 50-60 грн на місяць. ВСЬОГО. Для цілого домогосподарства. 

Чи вартують ці умовні дві чашки кави того, щоб ставити під загрозу водопостачання в країні — це питання, яке, на жаль, досі є відкритим” – йдеться у повідомленні.

Гарно пишуть, розчулило. Але що робити українцям, доходи яких в кращому випадку не зросли, а в гіршому, ще зменшилися? Звичайному українцю, який попри підняття цін на товари, послуги, продукти харчування, ще донатить на ЗСУ. 

А яка Ваша думка з приводу підняття тарифів на послуги водоканалів? 

Читайте також Українські медики відзначатимуть своє професійне свято на місяць пізніше

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев