5 грудня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

5 грудня 2020 світ відзначає найбільш нестерпний день у році, Всесвітній день ніндзя, День співаючих зірок, Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку (Всесвітній день волонтерів), Всесвітній день ґрунтів, Всесвітній день фетбайка.

В Україні – День працівників статистики, у США – День скасування «Сухого закону», День торта «Захер», День ванної вечірки, в Нідерландах – вечір подарунків, у Таїланді – День батька, у Франції – Свято світла в Ліоні, на Гаїті, у Домінікані – День відкриття.

Всесвітній день волонтерів

5 грудня, у світі відзначають Міжнародний день волонтера. Започаткувала його Генеральна Асамблея ООН 1985 року. Волонтерство ґрунтується на добровільності, співчутті, солідарності з потребами та ідеями інших, а також глибокій повазі до всіх людей. Свій вільний час волонтери присвячують суспільним справам, повазі до гідності і культури всіх людей. За даними Організації Об’єднаних Націй, в усьому світі налічується близько 140 мільйонів волонтерів.

День працівників статистики (Україна)

Ця дата пов’язана з проведенням у 2001 році першого Всеукраїнського перепису населення, найбільш масштабної статистичної роботи. Але перепис – це лише мала частина статистики.

Органи статистики відповідно до Закону України “Про державну статистику” здійснюють державну статистичну діяльність, направлену на збір і обробку “статистичної інформації щодо масових економічних, соціальних, демографічних, екологічних явищ і процесів, що відбуваються в Україні та її регіонах”.

Всесвітній день грунтів

У 2002 році Міжнародний союз ґрунтових наук прийняв резолюцію, де запропонувал святкувати 5 грудня, як Всесвітній день грунтів, щоб нагадувати про важливість ґрунтових ресурсів і тієї ролі, яку вони відіграють у збереженні екосистем і забезпечення зростання добробуту людини.

Багатий на вихідні грудень, або скільки відпочиватимемо наступного місяця

5 грудня Православна церква вшановує пам’ять святого Прокопія Читця, який народився в Єрусалимі. Жив він також на території Єрусалиму і служив читцем у церкві Кесарійськой. Прокопій пояснював Слово Боже, перекладав на сирійський мову Священне Писання, зціляв людей, одержимих духом біснування. Також святий володів даром чудотворення і міг виліковувати тяжкохворих людей.

5 грудня - Прокопіїв день, Прокіп Читець: традиції, прикмети та головні заборони

Прославився Прокопій тим, що за своє праведне життя отримав дар чудотворення і почав зцілювати хворих. Намісник Палестини, в свою чергу, проводив активну боротьбу з послідовниками християнської віри.

У 303 році намісник Палестини Флавіан наказав схопити Прокопія, змусити його відректися від віри і принести жертву язичницьким божествам. Чоловік постав перед судом і відмовився це зробити, після чого його обезголовили.

Тіло Прокопія Читця перевезли до Єрусалиму і поховали в склепі, розташованому на вершині гори. Пізніше над склепом була зведена церква, названа на честь мученика. Залишки цієї церкви збереглися і сьогодні. Вони розташовані на території монастиря святого Модеста.

5 грудня: традиції і звичаї дня

Оскільки до дня Прокопа вже встановлювався санний зимовий шлях, чоловіки в цей день ремонтували сани, а за потреби відправлялися на ярмарок, щоб купити нові. Також 5 грудня прокатували дороги по снігу до сусідніх сіл і до лісу, щоб можна було їздити за дровами.

По узбіччях доріг встромляли своєрідні віхи як орієнтири, ними служили кілки з солом’яними пучками нагорі або просто довгі палиці. Звідси і пішла народна назва дня — «Віхостав».

У жінок в Прокопіїв день було своє заняття. Вони збиралися по кілька осіб і вирушали в ліс, щоб відшукати під сніговим покривом траву ефілію. Вдома з такої магічної трави готували відвари. В народі вірили, якщо випити це зілля, то горбатий чоловік спину розпрямить, а невисокий підросте.

У давнину вдень 5 грудня займалися своїми господарськими справами, а ввечері обов’язково збиралися на загальне свято всім поселенням. Підготовка до цієї події починалася за кілька днів, бо в складчину купували баранчика, а вже на Прокопія смажили його і пригощалися всі разом. У деяких регіонах у цей день готували рибу, замість баранчика.

Після поживної вечері дітвора і молодь йшли на вулицю в сніжки грати, а дорослі проводили вечір, спілкуючись і навперебій розповідаючи смішні та повчальні історії з життя.

Нерідко за таким спілкуванням засиджувалися до ранкової зорі. Між іншим, це дуже гарна традиція, яку корисно було б відродити і в наш час, а то за повсякденними турботами і інтернетом люди скоро розучаться спілкуватися один з одним.

Народні прикмети та приказки на 5 грудня

  • Прийшов Прокіп — розрив замет, по снігу ступає — дорогу копає.
  • Якщо в Прокоп’єв день тепло, то зима буде довгою і сніжною.
  • Прокоп доріжку прокопає, а Катерина (7 грудня) укатає.
  • Якщо в ополонці вода піднялася вище льоду, то скоро настане відлига.
  • Вовки близько підійшли до будинків, значить всю зиму будуть міцні морози, а весна прийде пізно.
  • Якщо ворони і галки літають над деревами великими зграями – бути швидкому снігу, а якщо сідають на землю, то відлиги.
  • Народжені 5 грудня горді й витривалі. Вони ніколи не зіб’ються з шляху ні в лісі, ні в житті. Носити їм слід турмалін.

Магнітні бурі в грудні 2020: будьте готові до кількох хвиль

Народні прикмети на 5 грудня

  • Тепла погода – зима буде сніжною і довгою.
  • Прийшов Прокіп – розрив замет, по снігу ступає – дорогу копає.
  • Прокоп снігом ступає – дороги торує.

Календар іменин на грудень 2020 року – кого та коли вітати з Днем ангела

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев