15 лютого – Стрітення Господнє: значення свята, народні прикмети, звичаї та що не можна в цей день

news

15 лютого християни східного обряду відзначають одне із 12 найголовніших церковних свят року — Стрітення Господнє.

Зі старослов’янської мови назва Стрітення означає “радість” і “зустріч”. Саме в цей день новонароджений Ісус зустрівся з праведником Симеоном, коли Діва Марія з Йосипом прийшли на сороковий день після народження в Єрусалимський храм.

Стрітення має в якості головного посилу – початок Нового світу, епоху зіткнення Старого і Нового Завітів. Православний світ святкує цей день 15 лютого, католики – на 13 днів раніше, 2-го. Стрітення в православному світі має більше значення, ніж в католицькому. Втім, католики в цей день проводять обряди благословення свічок і процесії зі свічками.

Що варто зробити на Стрітення

Кожна людина, яка вірить в Бога, намагається в цей день відвідати церкву для молитви за Ісуса. У храмах у цей день традиційно проводять святкові богослужіння.

На Стрітення радять прощати образи та виявляти до навколишніх максимальну увагу, розуміння і тепло.

Традиція, що стосується кожного віруючого – молитва, яку можна вимовляти в церкви і в домашніх умовах. У цей день прийнято дякувати Христа і Богородицю. З давніх часів вважається, що молитва на Стрітення, послана Божої Матері має величезну силу. До неї звертаються люди, які хочуть знайти свою любов, отримати захист і заступництво, завагітніти і так далі. Ісусу Христу моляться за своїх дітей за здоров’я і заступництві.

Стрітення Господнє – традиції

У народі це свято називають Громниці. Згідно з повір’ями, в цей день зима зустрічається з літом, світлова доба збільшується, і приходить потепління після довгих морозів.

15 лютого в церкві освячували свічки – Громниці – які запалювали під час грози. Наші предки вірили, що таким чином грім не вдарить в їх будинок і свічки захистять житло від пожежі. Крім того, їх давали в руки вмираючим під час читання молитов.

Святили на Стрітення Господнє і воду. Вважалося, що вона захищає від пристріту і лікує хвороби. Щоб дорога була легкою, подорожніх збризкували стрітенською водою.

Використовують її в таких випадках:

 • для зцілення від внутрішніх захворювань і зовнішніх пошкоджень;
 • щоб позбутися від пристріту і псування;
 • нею можна кропити близьких людей перед важливими подіями, наприклад, тривалими поїздками;
 • кроплять водою худобу при першому вигоні після зими.

Вважалося, що відлига на Стрітення принесе холод, а настання весни буде пізнім. У ніч на 15 лютого ворожили чи буде рік врожайним. Для цього виставляли миску з зерном у двір, а на ранок дивилися, чи є на зерні роса. Наявність роси віщувала щедрі дари природи. Відсутність – поганий знак.

Що не можна робити на Стрітення Господнє?

Багато церковні свята мають перелік справ, які знаходяться під забороною. У більшості випадків вони були створені для того, щоб людина не відволікався від віри і займався тільки благими справами. Є перелік, що не можна робити на Стрітення:

 1. У цей день заборонено сваритися і навіть думати про погані речі.
 2. Не можна в церковні свята забиратися і виконувати іншу домашню роботу. Така традиція виникла, коли християнство тільки почало зароджуватися на Русі, і тоді релігія насильно насаджувалася людям.
 3. Не варто в цей день їхати на далекі відстані, оскільки існує ризик, що воно може погано закінчитися.
 4. У Стрітення використовуються повір’я та обряди, які з’явилися в глибокій старовині, наприклад, є прикмети, що краще взагалі не виходити з будинку (за винятком відвідування церкви), оскільки можна втратити удачу.
 5. Є ще один забобон, пов’язане з грошима, так не можна на стіл в цей день класти гаманець, оскільки можна відвернути від себе грошову енергію.

Народні прикмети на Стрітення:

 1. Ясна і тиха погода в цей день віщує добрий урожай поля і роїння бджіл.
 2. Відлига – жди пізньої весни і бережи пашу та хліб, бо в поле виїдеш нескоро.
 3. Як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще стужі!
 4. Як нап’ється півень води, то набереться господар біди!
 5. День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.
 6. Якщо на Стрітення дорогу перемітає – весна буде пізньою і холодною.
 7. Якщо в цей день сніжок – весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою.
 8. Передбачити погоду могла і курка: якщо нап’ється біля порогу води – весна буде теплою і ранньою.
 9. Як на Стрітення з стріх капає, ще велика буде зима.
 10. Як на Стрітення є під стріхами бурульки, то цього року буде добрий урожай кукурудзи.
 11. Цього дня відлига – на ранню й теплу весну, сніг – на дощову, тривалу, а коли хуга – весна буде пізня й холодна.
 12. Якщо в цей день не видно сонечка – чекай суворих морозів.
 13. Вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.
 14. Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна. – Якщо вранці випав сніг – на врожай ранніх хлібів; коли ж у полудень – зернові будуть середні, а увечері – недорід.
 15. Якщо на деревах іній – вродять добре гречка і бульба. Якщо у цей день хуртовина дорогу перемете – весна буде пізня й холодна.
 16. Якщо на Стрітення сонце визирає з-поза хмар, то весна не забариться, а якщо цього дня не буде видно сонця, то 24 лютого вдарять морози.
 17. Як на Громницю день ясний, то буде льон прекрасний.
 18. Як сонце ясне на Громницю буде, то снігу випаде більше, ніж перед тим.
0 Комментариев