Доля викинутої ялинки: куди діваються новорічні красуні?

news

Свята закінчилися, а головний їхній символ – ялинка – опиняється на смітнику.

Переважна більшість людей навіть не задумується, куди діти ялинку, просто зносить дерева до сміттєвих ящиків. Але чи це безпечно?

Перш за все – це неестетично, так ще й відверто небезпечно для екології. Існує думка, що ялинка на звалищі розкладається так само, як і в лісі. Але це не так. У природному середовищі дерево перегниває та контактує з повітрям, стаючи частиною екосистеми, добривом для інших дерев та домівкою для тварин.

Але на сміттєзвалищах ялинки втрачають можливість розкластися природнім шляхом та замість того, щоб перетворитися на добриво, починають активно виділяти небезпечний газ – метан. Як відомо, метан підтримує процес горіння впродовж довгого часу, тобто пожежа – це лише питання часу.

Найкращий вихід – правильна утилізація ялинки. Наразі по України працюють спеціальні пункти утилізації новорічних дерев. Працює це так: люди або приносять непотрібні дерева до пунктів переробки, або просто лишають біль сміттєвих баків. Після цього комунальники збирають ялинки, везуть їх на спеціальні майданчики, де і відбувається процес переробки. Згодом знімають забуті іграшки та готують стовбури до обробки.

З вантажівки хвойних дерев виходить понад 3 кубометри тріски. Її використовують як паливо та теплу підстилку для тварин.Подрібнену деревину та гілки містяни можуть забрати з комунального підприємства з переробки побутових відходів безкоштовно. Пункти переробки ялинок працюватимуть ще приблизно два тижні.

Для прикладу, всіх районах столиці запрацювали 15 пунктів прийому новорічних ялинок, сосен і смерек. Зібрані дерева перероблятимуть на тріску на спеціальному механізмі. Киян закликають не викидати ялинки на смітник, а дати їм “нове життя”.

Такі ж переробки працюють в Харкові, Одесі, Львові та Дніпрі.

У Луцьку уже 6 рік хвойні дерева приймає для підгодівлі звірів КП Луцький Зоопарк Перед тим, як потрапити у вольєр до звірів, ялинки або сосни оглядають працівники зоопарку. Забирається зайве — скотч, гірлянди, – каже директорка звіринця Людмила Денисенко. Лише після огляду, за її словами, годувальники тварин розносять хвойні по вольєрах. Ялинки або сосни — не лише харчі для тварин.

“Декорування для дрібних гризунів, це для таких як білочки, декорування вольєру ялинками та іншими гілками дерев. Створюється штучний ліс і відображається природнє середовище, в якому мешкала б ця тваринка. Цього року одним із новинок є ялинки для приматів. Так як це є і не сховок, а іграшка для приматів. Працівники зоопарку можуть їх прикрашати усілякими бананами, яблуками. І тваринки шукають ось в цій хвої свій харч. З них можна робити і сховок для таких лякливих як лані європейські, олень благородний. Можна робити іграшки для хижаків наших. Тому що кожнам ялинка має свій запах, це йде як збагачення середовища”, – розповідає директорка Луцького зоопарку Людмила Денисенко.

Щодня до зоопарку, каже директорка, комунальники завозять до трьох машин ялинок і сосен, які зібрали у місті. Про це йдеться у сюжеті “Суспільного”.

Люди зносять, хоча виникають й стихійні сміттєзвалища. В основному починаємо з контейнерних площадок. Є приватні звірогосподарства, які будуть використовувати для своїх цілей. Також для опалення, для подрібнення на щипу і опалення, зокрема, нашої котельні. Також для господарських потреб підприємства, – розповідає логіст КП “Луцькспецкомунтранс” Віталій Дроган.

Кілька екіпажів комунального підприємства “Луцькспецкомунтранс” збирають ялинки і сосни в точках збору сміття чи на контейнерних площадках.

Збираємо ялинки для звірогосподарства, нам в зоопарк. І для потреб котельні. Біля смітників складають ці ялинки. Ми підбираємо, возимо. Більше сосен, ніж ялинок. Всього багато. Сухе окремо, бо одразу завозимо на котельню. Зелені в зоопарк для звірів, – зазначив Віктор Бісюк, працівник підприємства.

У сусідньому місті Рівне комунальники також  забирають ялинки та сосни і відправляють на переробку.

На території спецкомбінату у Рівному подрібнюють ялинки, переробляють на щепу. Про це йдеться у сюжеті Рівне1.

Розподілили місто на сектори, закріпили наші підприємства за виконанням даних робіт. Дані ялинки привезли з мікрорайону Ювілейного. Будуть перероблятись ялинки до тієї пори, поки люди будуть їх інтенсивно викидати. Звичайно у травні, якщо буде валятись одна ялинка – її ніхто не буде переробляти, а повезуть на сміттєвий полігон, – говорить заступник начальника Управління житлово-комунального господарства Рівного Володимир Лапюк.

Дану щепу будуть використовувати у котельнях , а також для власних потреб.

Їх кількість не дуже велика, але переробляємо і використовуємо як щепу для опалення приміщень службових. Треба перемішувати з твердим деревом, яка менш смолиста і тоді воно нормально горить і нормально використовується, – каже головний інженер спецкомбінату у Рівному Анатолій Вовк.

До слова, раніше ялинки також забирав зоопарк, для звірів. Зараз вже цього не роблять. Адже на новорічних деревах часто лишаються прикраси, які небезпечні для тварин. Та й саме дерево за кілька тижнів у квартирах, стає сухим. А комунальники зазначають, обліку новорічних дерев не ведеть, але помітили тенденцію, що люди з року в рік купують значно менше зрубаних ялин. Віддають перевагу штучним або у горщиках.

Якщо такої можливості нема, то можна покращити імунітет:

– прийміть хвойну ванну (1 кг хвої залити 7-8 л води та кип’ятити 30 хвилин, долити у ванну), яка тонізує та підвищує настрій;

– зробіть омолоджуючу маску (2 столові ложки меду, 2 столові ложки подрібненої хвої та 20 мл соняшникової олії), що допоможе відновити баланс шкіри обличчя;

– випийте соснового чаю (1 столову ложку хвої залити водою та кип’ятити 20 хв, цукор або мед додайте за смаком). Пити цілющий чай маленькими ковтками двічі на день. Він допоможе при простудних захворюваннях та зупинить кашель;

– хвойні віники для лазні добре зміцнюють здоров’я.

Як бачимо, існує чимало варіантів куди подіти новорічну ялинку: затягти її до найближчого смітника чи корисно використати? Вирішувати тільки вам.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев