Дерибан землі та корупція у Луцьку: Як узаконюють будівництво, прикриваючись АТО. ФОТО. ДОКУМЕНТИ

news

Корупційна афера із цією ділянкою тягнеться із 2009 року. Спочатку землю виділяли під будівництво житла для міліціонерів, однак будівництво тоді не розпочинали. У 2016 році всупереч генплану міста та без декларації розпочалися підготовчі роботи для зведення двох дев’ятиповерхівок. Згодом будівництво у міськраді таки дозволили, незважаючи на невідповідність генплану та маніпуляції із договором Головного управління Нацполіції із забудовником – при укладенні договору не дотримано вимог нормативно-правових актів, що ставить під сумнів чинність цього договору. А сам факт укладення договору без конкурсу може свідчити про надання незаконних переваг.

«Будинок будуватимуть для АТОвців», «Ви залишите АТОвців без квартир, які у черзі чекають на них», – звучать від депутатів міськради та керівництва поліції фрази-звинувачення на будь-які спроби зупинити незаконне будівництво, на будь-які аргументи.

Місцеві активісти подавали заяви до місцевої прокуратури щодо цього незаконного будівництва, однак у прокуратурі відповіли, що підстав для внесення до ЄРДР не встановили.

Насамперед будівництво так званих багатоповерхівок правоохоронців, які зводить ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» суперечить генеральному плану міста та займає частину прибережної смуги річки Стир.

Минулого року заступник начальника управління містобудування та архітектури Ярослав Матвіїв доводив, що детальний план території суперечить генплану, адже ділянка, на якій вестиметься будівництво, прилягає до прибережної смуги річки Стир – усі стоки йтимуть в річку. Згідно ДБН, якщо річка протяжністю більше 100 км, то водоохоронна зона становить 100 м.

Окрім того генплан міста передбачає там дорожню розв’язку на село Рованці, а цільове призначення земельної ділянки – «для ведення особистого селянського господарства», а, отже, згідно зонінгу забудова не повинна перевищувати чотири поверхи.

Все ж таки виконком у 2016 році погодив детальний план всупереч генплану, а самого Матвіїва невдовзі звільнили, пояснивши це скороченням його посади.

Детальний план території міськвиконком погодив 2 листопада 2016 року. 14 грудня 2016 року була  видана декларація про початок виконання підготовчих робіт, однак самі підготовчі роботи забудовник без дозволу почав ще навесні 2016 року.

28 грудня 2016 року депутати міськради на сесії скасували рішення виконкому про погодження детального плану території, а 25 січня 2017 року під час засідання сесії депутати скасували у своєму рішенні пункт, який скасовував рішення міськвиконкому про затвердження детального плану території. Забудовник Віктор Чорнуха, власник ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536», пообіцяв на сесії міськради, що дасть більше 1100 кв. м. житла для поліцейських із роти «Світязь» які були в АТО. Та от чи чинний договір взагалі, згідно якого цей забудовник зводить там житло?

Спочатку підготовчі роботи – тоді дозвіл на них

Навесні 2016 року розпочалась активна підготовка до будівництва. Насамперед вирішили зачистити територію.

1 квітня 2016 року комісія з визначення стану зелених насаджень та ухвалення рішення про їх видалення під головуванням тодішнього заступника міського голови Юрія Моклиці у зв’язку із заявою Головного управління поліції у Волинській області склала акт обстеження насаджень за адресою вулиця Глушець, 40. Згідно із актом, обстеження провели у зв’язку з розчищенням  території, наданій для проведення підготовчих робіт з облаштування будівельного майданчика – потрібно було виконати геодезичну зйомку та геологічні роботи, провести планування території. Згідно акту обстеження 142 дерева виявились такими, що підлягають зрізуванню.

Дерева зрізали наприкінці квітня. Відновна вартість зелених насаджень станом на 08.08. 2017 серпня не була сплачена:

«Рішенням комісії від 8 квітня 2016 року сума відновної вартості зелених насаджень, що підлягає сплаті, з урахуванням суми, передбаченої у проектній документації на озеленення прибудинкових територій, не визначалась, так як Головним управлінням Національної поліції у Волинській області лише проводилися роботи з виготовлення передпроектної пропозиції для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, і самої проектної документації на озеленення прибудинкових територій ще не було розроблено. Станом на сьогоднішній день відновна вартість зелених насаджень, що підлягає сплаті, не визначена, так як Головне управління Національної поліції у Волинській області з проектною документацією на озеленення прибудинкових територій до міської ради не зверталось», – відповів перший заступник міського голови Григорій Недопад.

Перший заступник міського голови Тарас Яковлев ствердив, що у період квітень – серпень 2016 року на земельній ділянці вулиця Глушець, 40 управління капітального будівництва Луцькради не проводило жодні роботи на земельній ділянці, а у відділі державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради відсутня інформація щодо реєстрації дозвільних документів замовнику  – Луцькій міській раді на виконання будівельних робіт в єдиному державному реєстрі у вказаний період за адресою. Департамент муніципальної поліції ордери на земляні роботи у вказаний період за вказаною адресою не видавав. Виконавчий комітет Луцькради 15 червня 2016 року ухвалив рішення «Про надання дозволу на розробку детального плану території в межах вулиці Глушець, річки Стир та об’їзної автомобільної дороги у місті Луцьку».

Дивним чином дерева зрізали у зв’язку із проведенням підготовчих робіт у квітні 2016 року, а декларація про початок виконання підготовчих робіт була видана 14 грудня 2016 року відділом Державного архітектурно-будівельного контролю Луцькради.

Станом на 12 січня 2017 року Яковлев відповідає, що департамент муніципальної поліції Луцької міської ради за адресою Глушець, 40, ордер на проведення земляних робіт не надавав. Інспектор відділу контролю за благоустроєм та санітарним станом міста департаменту муніципальної поліції 11 січня 2017 року здійснив виїзд за адресою зазначеною в запиті. Він виявив проведення земляних робіт. Встановлено, що роботи проводить ТзОВ «Луцькспецбуд» на замовлення ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536». Директору ТзОВ «Луцькспецбуд» Клачкевичу О. В. видано припис щодо отримання ордеру на проведення земляних робіт з терміном виконання до 12 січня 2017 року. Крім того, Клачкевича О. В. попереджено про адміністративну відповідальністю згідно ст. 152 КУпАП в разі невиконання вимог припису.

На запит від 23 лютого 2017 року тодішній перший заступник міського голови Тарас Яковлев відповів, що перевірка відділом державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради щодо дотримання вимог містобудівного законодавства на земельній ділянці Глушець, 40 не проводилась у зв’язку з відсутністю листа Луцької місцевої прокуратури.

У той же час на цей самий запит начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради Юрій Маслюк відповідає, що відділом у січні 2017 року розглядалося питання законності виконання підготовчих робіт на вказаній ділянці. Порушень вимог містобудівного законодавства виявлено не було.

Перший заступник прокурора області В. Швидкий повідомляє у той же час, що ділянку на вулиці Глушець, 40 перевіряли Луцьким ВП ГУ  НП в області. У ході розгляду з’ясували, що станом на 26 грудня 2016 року відбувалися підготовчі роботи, а саме викопували котлован для забору грунту під влаштування вертикального планування відповідно до декларації про початок виконання підготовчих робіт від 14. 12. 2016 року, однак саме будівництво не проводилося. У зв’язку з цим Луцька міська прокуратура скерувала лист начальнику відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради з метою вирішення питання щодо проведення перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства під час будівництва будинку за вказаною адресою, який перебуває на розгляді.

Зауважимо, що Яковлев також надавав відповідь про те, що земельні торги (аукціон) з продажу земельної ділянки на вулиці Глушець, 40 управлінням земельних ресурсів Луцької міської ради не проводилися.

Під час підготовчих робіт на території виявили трубу. Вона веде від так званого недобудованого крематорію і виходить на берег річки Стир.

КП «Луцькводоканал» повідомляє, що трубопровід на цій ділянці підприємству не належить і, відповідно, не обслуговується.

Яковлев відповів те ж саме, що в управлінні містобудування та архітектури інформація про власника та функціональне призначення трубопроводу відсутня.

Хоч ніхто не знає, що за труба, її залишили. Що стікатиме нею у річку – незрозуміло поки.

Ділянка під забудову безкоштовно, а у чинності договору можна сумніватись

Земельну ділянку загальною площею 0,5267 га для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків на вулиці Глушець, 40 надали ще у 27 травня 2009 року у постійне  користування для управління капітального будівництва УМВС України у Волинській області.

 

30 вересня 2013 року був підписаний договір із начальником УМВС України у Волинській області Олександром Терещуком та директором ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» Ігорем Чорнухою та передали цю ділянку забудовнику.

Наголосимо, що ніякого конкурсу не було, забудовника вибрали на свій розсуд, а невідомо, які умови б могли запропонувати інші забудовники.

Згідно із договором УМВС має право оформити у власність лише 9 % від загальної житлової площі житлових приміщень. 91 % від загальної житлової площі приміщень та 100 % вбудованих і прибудованих приміщень отримає забудовник.

У 2015 році УМВС України у Волинській області ліквідували. Головне управління Національної поліції у Волинській області не стало правонаступником, про що неодноразово наголошували навіть депутати Луцької міської ради, зокрема 11 листопада 2016 року під час круглого столу  «Сучасний образ історичного Луцька: проблеми і перспективи» депутат Ігор Поліщук наголошував, що детальний план затверджений на ділянці, якої взагалі в ГУ Національної поліції у Волинській області немає. Ділянку надали у 2009 УМВС України у Волинській області, а в 2015 році УМВС ліквідували як юридичну особу. Тоді створили ГУ НП у Волинській області, але управління не є правонаступником УМВС. Таким чином користування земельною ділянкою до управління не перейшло. Щоправда за декілька місяців Ігор Поліщук змінив кардинально позицію, зауважуючи, що забудовник є одним з найбільш сумлінних платників податків, а також саме він із забудовників виділяє такий високий відсоток квартир для учасників бойових дій. Якщо ж зараз там зупинити будівництво, то лишиться розритий котлован.

Майже за місяць після того, 8 грудня 2016 року, УМВС у Волинській області в особі голови ліквідаційної комісії Наталії Пасічник, ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» в особі Генерального директора Ігоря Чорнухи та ГУ НП у Волинській області Петра Шпиги укладають додаткову угоду № 9 до договору про будівництво житлового будинку на земельній ділянці вулиця Глушець, 40. У цій додатковій угоді вони визначають ГУ НП України у Волинській області Стороною-1 замість ліквідованого УМВС України у Волинській області.

Ми проконсультувались із юристом стосовно цього договору. Виявилось, що там маса порушень та можна ставити під сумнів чинність договору. Насамперед, цей договір не погоджений Центральним органом виконавчої влади МВС, який мав би бути обов’язково погоджений згідно з наказом МВС ВІД 08. 07. 2008 № 330 «Про затвердження порядку здійснення договірної роботи в міністерстві внутрішніх справ України». Отож, Терещук не мав права укладати такий договір – він перевищив свої повноваження, підписав договір, який має підписувати керівництво МВС, ще й порушив Наказ про договірну роботу.

Ще одне порушення у тому, що УМВС України у Волинській області ліквідовано. А ГУ НП у Волинській області – створено без правонаступництва.

07. 11. 2015 набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію». Цим законом та постановою КМ України правонаступництва між територіальними органами МВС України, апаратом МВС України, а також центральним органом Національної поліції України та його територіальними органами, не передбачено.

Отож, УМВС України у Волинській області в особі голови ліквідаційної комісії не могло укладати додаткову угоду до договору, де замінили сторону-1 із УМВС України у Волинській області на ГУ НП у Волинській області.

Одне із найважливіших порушень у тому, що є встановлений порядок придбання житла на умовах пайової участі. Таке придбання житла здійснюється обов’язково на конкурсній основі, тобто проведення тендера. Тут ніякий тендер оголошений не був: про це свідчить сам текст договору. У договорі немає посилання на конкурсні торги і протокол, а для договорів із держзакупівель – це обов’язкова умова. Отож, те, що договір був відразу підписаний із Чорнухою свідчить про надання незаконних переваг. Також про те, що ніякі накази стосовно ділянки не видавалися вказав і начальник ГУ НП У Волинській області Петро Шпига.

Є постанова Кабміну від 16. 02. 2011 № 147 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Проектно-кошторисна документація щодо вартості об’єктів будівництва та реконструкції будівель (приміщень) під житло, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів, розробляється згідно з вимогами ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва». Отож, у Договорі обов’язково має бути визначена вартість 1 кв. м. житла, що передається МВС, зазначено вимоги ДБН для житла, що будується за бюджетні кошти і відповідність цим вимогам житла для поліцейських.

Отже, при укладенні договору не дотримано вимог нормативно-правових актів, в тому числі, відомчих актів МВС, що ставить під сумнів чинність цього Договору. У ньому не виписані істотні умови, передбачені Постановою КМУ від 16.02.2011 № 147. Відповідно до вимог статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою – третьою, п’ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлене законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Забудовник Віктор Чорнуха запевняє, отримав ділянку декілька років тому за конкурсом. Хто ще брав участь у конкурсі не пам’ятає.  Він каже, що не знає, як там квартири ділять у поліції:

«До АТО той будинок не має ніякого відношення, то контракт з поліцією. А я інвестор і будую, але вони там стараються і ділять… Я до того не маю відношення, але як вони ділять ті квартири, то вони багато видають АТОвцям. Але на сесії додатково до угоди, враховуючи цю ситуацію, мене попросили дайте хоч пару квартир додатково. Я дав дві квартири – 100 квадратів і я їх передав учасникам АТО, тільки по документах поліції. Додатково договір підписав і дав ті дві квартири уже в зданих об’єктах, а не там, де почав будувати», – пояснив Віктор Чорнуха.

Із начальником ГУ Нацполіції У Волинській області Петром Шпигою та екс-мером Луцька, Богданом Шибою, який підписував рішення ради про виділення земельної ділянки нам не вдалося поспілкуватися, однак все ж очікуємо на їхні коментарі.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інформаційного порталу «Волинь.info» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: newsvolyn.info@gmail.com

Проект здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади

2 коментарі