Зміни в українській освіті дозволять студентам самостійно визначати тривалість навчання в університеті
Уряд ініціює зміни у вищій освіті, зокрема, зазначено, що Кабінет Міністрів планує впровадження міждисциплінарних освітніх програм та дистанційної форми навчання. Законопроєкт №10177 вже передали на розгляд комітету.
Аналітики з Центру спільних дій пояснюють, як ці зміни вплинуть на студентів і вищі навчальні заклади.
За словами аналітиків, представлений законопроєкт розширює можливості студентів вивчати те, що їх цікавить, дозволяючи їм складати індивідуальний план на кожний рік навчання. Законопроєкт вводить міждисциплінарні освітні програми, що дасть змогу вивчати предмети з різних галузей знань. Згідно з законопроєктом, річне навантаження студента повинно становити не менше 30 та не більше 80 кредитів ЄКТС (1 кредит ЄТКС – приблизно 30 навчальних годин).
Студенти можуть скоротити тривалість навчання в рамках програми, якщо протягом року накопичать більше кредитів, ніж потрібно, і успішно складуть всі іспити.
Водночас у 2023 році завершили прийом на навчання для отримання освітнього ступеня молодшого бакалавра. Законопроєкт також передбачав скасування заочної та вечірньої форм навчання, проте, щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року ці зміни не отримали підтримки. Значить, наступного року навчання в заочній та вечірній формах все ще планується. Однак аналітики Центру спільних дій вважають, що ці форми навчання слід було скасувати, оскільки вони мали погану репутацію через недостатню якість знань, а також були засобом уникнення мобілізації для чоловіків призовного віку.
Як альтернативу, урядовий законопроєкт впроваджує дистанційну форму навчання, що дозволить студентам самостійно обирати час та місце для занять в межах графіку навчання.
Зазначений законопроєкт також підвищить автономію університетів у розробленні та впровадженні освітніх програм. Заклади вищої освіти отримають можливість створювати освітні програми як самостійно, так і спільно з іншими освітніми закладами, науковими установами, дослідницькими центрами та підприємствами. Загалом, ці зміни у сфері вищої освіти спрямовані на наближення української системи до європейської для полегшення вступу України до міжнародного академічного та наукового середовища.
Автор статті: Ірина Велігурська