Завдяки професійним діям юристки Маневицького бюро правової допомоги жінку вдалося поновити на роботі

news

З питанням захисту трудових прав до Маневицького бюро правової допомоги Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Марія. Більше двадцяти років вона працювала на посаді молодшої медичної сестри фельдшерсько-акушерського пункту. Однак, у зв’язку із скороченням штату працівників, її було звільнено із займаної посади. При цьому роботодавцем не було враховано те, що пані Марія мала більше підстав для переважного залишення на роботі, аніж інші працівники.

Для захисту трудових прав громадянки було призначено начальника Маневицького бюро правової допомоги Наталію Зорю. Обговоривши усі питання у даній справі, працівник бюро підготувала позовну заяву до суду, у якій зазначила, що пані Марії присвоєне почесне звання «Мати героїня», на утриманні у неї двоє неповнолітніх дітей, а також матір похилого віку, чоловік має інвалідність третьої групи, призначену довічно. Окрім того, на час звільнення клієнтки їй залишалося менше, аніж 2 роки до досягнення пенсійного віку, що також надавало їй переважне право на залишення на роботі. Зважаючи на зазначене, спеціалістка просила суд визнати незаконним і скасувати наказ про звільнення та поновити жінку на посаді молодшої медичної сестри, стягнувши з відповідача на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу. Іншу роботу при звільнені запропоновано пані Марії також не було, хоча у разі наявності інших вакантних посад, така пропозиція є обов’язковою.

У судовому засіданні роботодавець не зміг довести те, що ним було дотримано процедуру звільнення працівника у зв’язку із скороченням штату працівників.

Тож, за результатами розгляду справи, порушені права клієнтки вдалося захистити, а саме визнати незаконним та скасувати наказ про звільнення, поновити пані Марію на посаді молодшої медичної сестри. Також з роботодавця було стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 27399 гривень 12 копійок.

Запитання до юриста:
У кого є переважне право на залишення на роботі?
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Кодексу законів про працю, при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:

  1.  сімейним – при наявності двох і більше утриманців;
  2.  особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
  3. працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
  4. працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
  5. учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”, із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового, або іншого репресивного органу;
  6. авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
  7.  працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
  8. особам з числа депортованих з України, протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
  9. працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
  10. працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев