Загиблий волинський боєць прийшов попрощатися з матір’ю у сні

news

Сьогодні наш народ переживає страшне випробування АТО на сході країни, де лунають вибухи, проливається кров, руйнуються будинки. На цій неоголошеній війні, що триває другий рік, загинув дев’ятнадцятирічний волинянин Віталій Харитонюк з села Червертня Маневицького району. Про сина розповідає матір герояЛюбов Харитонюк.

Мій син народився у листопаді 1995 року. Служив контрактником у 30-ій танковій бригаді у місті Новоград-Волинський Житомирської області. З дитинства був життєрадісних і допитливим. Багато мріяв, любив розважатися – особливо їздити верхи на конях. Бувало, що навіть експериментував з цим: перескакував з одного коня на іншого на скаку. Тому серед односельців мав славу хорошого друга, веселого приятеля і юнака з добрим серцем.

Юнак з дитинства мріяв про службу у війську

— Чи планував ваш син присвятити своє життя захисту батьківщини?

Віталій з дитинства мріяв стати військовим. Тому виписував книги про військову техніку, про зброю. Йому подобалося це. Коли потрапив у танкові війська, то служив навідником танка. З початком заворушень на Донбасі 17 червня 2014  року його частину відправили у Донецьку область, де йому довелося брати участь у боях за Савур-Могилу та у селі Піски.

— Знали, що ваш син в АТО?

Сам він нічого не розповідав, тому коли був у зоні АТО, ми з чоловіком навіть про це нічого не знали. Віталій дзвонив і казав: «Ми стоїмо у Херсонській області біля Криму – охороняємо шлюзи». Я розумію, що він так говорив, щоб ми не переживали. Тоді Віталій часто телефонував, просив поповнити йому рахунок на телефоні. А ми навіть не підозрювали, що він на війні. Коли приїжджав у відпустку я його не пускала назад, але він категорично відповів: «Я солдат і мушу виконувати свій обов’язок! Я приймав присягу захищати Україну, тому маю бути на війні зі своїми друзями». Не хотів мене навіть слухати. І поїхав…

Показується charytonjuk-vitalij.jpg

Веселу вдачу вояка затьмарила смерть друга на війні

— А яким був ваш син за характером?

Дуже життєрадісним хлопцем. Він завжди усміхався на всіх фотографіях. Віталій мав багато друзів серед однокласників і там де служив, бо мав до всіх підхід, зі всіма знаходив спільну мову. Був жвавий хлопець. Проте, коли прийшов додому, то я помітила, що він змінився. Став похмурим. Я запитувала, чому він такий? Віталій сказав: «Мамо, як я можу бути таким, як колись, адже на моїх очах снаряд розірвав мого найкращого друга».

Віталій переживав, що не було наказу рятувати кіборгів

— Коли востаннє бачилися з сином?

У грудні 2014 року. Він після відпустки поїхав у Херсон, я це бачила по довідках, які він мав. А 25 січня їх відправили під Донецьк в аеропорт. Потім по телефону він розповідав, що його бригада своїми танками могла відбити кіборгів, які боронили аеропорт. Проте танкістам дали наказ стояти цілу ніч і нічого не робити. А десантники з аеропорту, син казав, дуже кричали, просили наших військових їм допомогти. Син мій все те чув і йому було прикро від того надзвичайно. На ранок у наступ пішли бойовики, почали стріляти по нашим танкістам, тому вони відступили у Піски, а кіборгів побили і взяли у полон.

Показується fgdfg.jpg

 Після того він ще часто вам телефонував?

Останній раз він мені подзвонив 7 лютого 2015 року з чужого телефону, бо його поламався. Попросив поповнити рахунок. Я все зробила. Зателефонувала і запитала де він зараз. Син відповів, що в Артемівську. Тоді якраз почався закриватися Дебальцевський котел. Я запитала чи далеко вони звідти. Вітя сказав, що далеко – 15 кілометрів. Син запевнив, що вони туди не підуть, тому просив мене не переживати.  Вже згодом я довідалася, що він загинув у цьому котлі…

Вибух міни розрізав хлопця навпіл

— Що відомо про смерть вашого сина?

Загинув Віталій вночі 9 лютого. Він з хлопцями прикривав вихід наших солдат з Дебальцевського котла. З ним у момент смерті було 3-є членів екіпажу: одного контузило, інший отримав сильні опіки, лежав у госпіталі – не знаю як його доля зараз склалася, а мій син загинув. Хлопці з його роти казали, що танк Віталія потрапив на міну і підірвався. То його розрізало навпіл: одна половина впала біля танка, а інша половина всередину бойової машини. А на полі бою мій син був похоронений у воронці після вибуху артилерійського снаряду. Його там сепаратисти поховали. Все зробили по-людськи: поставили хреста, підписали його, бо при Віталію були його документи.

— Хто повідомив про смерть сина?

Офіційно про загибель Віталія нам і досі б ніхто не сказав. А повідомив хлопець (з іншого танку), з чийого телефону мій син мені телефонував. Проте той хлопчина просив не казати, хто мене повідомив, бо їм забороняють це робити. А таку страшну звістку я отримала 11 лютого.

Син попрощався з мамою у її сні

— Ви як мати відчували біду?

Відчувала… що його немає. Наснився він мені тієї ночі: я вийшла надвір і бачу, що йде мій Віталій весь у білому і рукою мені махає. Тоді я ще подумала: що воно таке? Правда у той час і мій чоловік лежав дуже хворий, тому не знали, що то воно все значить. Лише потім зрозуміла…

— Коли привезли тіло вашого сина додому?

Через три місяці. Ми телефонували у частину Віталія, питали, коли нам привезуть сина. Нам відповідали, що не можуть доступитися туди – територію сильно обстрілюють бойовики. Тому аж через 3 місяці нам його привезли додому хоронити. Коли труну з тілом опускали у могилу, в небі докупи злетілося дві лелеки. Зараз кажуть, що то був знак – батько з сином мали зустрітися на небі… Так і сталося. Серце мого чоловіка Ігора не витримало біди, і він помер 6 серпня, через 3 місяці після похорону сина.

— Де ви сили берете після такого?

Молюся Богу, щоб допоміг мені все те пережити. Маю ще дочку Наталю. Якщо я вмру, то вона тоді сама залишиться. Тому мушу триматися.

26 лютого 2015 року Президент України посмертно нагородив Віталія Харитонюка орденом «За мужність» третього ступеня.

Сергій Жуковський

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев