Як зміниться ринок мікрокредитування у 2020 році?

news

За останні кілька років на ринку фінансових послуг стрімкими темпами розвивається ніша мікрокредитування. За даними Мінфіну в Україні зареєстровано понад 700 небанківських мікрофінансових організацій, які надають можливість оформлення короткострокових позик на карту. Серед МФО є і великі компанії, які завдяки високій клієнтоорієнтованості і надійності заслужили довіру українців, і працюють в сегменті мікрокредитування вже 5-7 років, наприклад, Moneyveo, Dinero, CCLoan і інші. Ознайомитись з інформацією про МФО має можливість кожен користувач на сайті порівняння кредитів “Єврокредит”. Оскільки попит формує пропозицію на ринку мікрокредитування, серед МФО з’являються і новачки, які побачили в цьому бізнесі перспективу.

Попит мікрокредитів серед населення підтверджує статистика: згідно з офіційними даними Мінфіну грошовий оборот у сфері мікрокредитування небанківських установ за 2019 рік склав більше 21,6 млрд.гривень, що становить 144% від показника за 2018 рік.

Для порівняння, якщо 5 років тому в середньому українці брали близько 30 тисяч мікропозик за рік, то в 2019 їх кількість перевищила за 360 тисяч.

Як змінюється ринок мікрокредитування

Ринок мікрокредитування рухається вперед, про що свідчать істотні зміни умов кредитування протягом останніх років. Якщо порівнювати з попередніми роками, то в 2018 році максимальна сума мікрокредиту становила 15 тисяч гривень, а в 2020 році деякі МФО пропонують клієнтам позики до 20 тисяч гривень, наприклад Credit365. Також змінився період кредитування – якщо раніше він становив від 7 до 30 днів, то зараз мікрокредит можна оформити до 3 місяців. Великі МФО йдуть назустріч постійним клієнтам і надійним позичальникам, і пропонують унікальні кредитні продукти на індивідуальних умовах.

Чому ж мікрокредити такі популярні

З появою МФО українці отримали можливість взяти невелику суму грошей в кредит, не звертаючись в банківські організації, уникаючи паперової тяганини і перевірок.

Варто виділити наступні зручності мікрокредитування в МФО:

  • можливість взяти кредит «до зарплати»;
  • оформлення позики займає буквально до 15-20 хвилин;
  • отримання позики цілодобово, 24/7 на банківську карту;
  • не потрібно надавати документи з місця роботи і з податкової інспекції, достатньо скан копії паспорта та ІПН;
  • кредит можливо оформити як і у відділенні МФО, так і через інтернет;
  • повернути кредитні кошти можна за кілька хвилин, в будь-який час дня і доби, сплативши передбачені в кредитному договорі відсотки.
  • більшість компаній видають перші позики під 0,01% (ставка 0% в Україні вже під забороною);
  • позики надаються клієнтам з поганою кредитною історією;
  • для надійних позичальників МФО розробили програму лояльності, гарантують бонусні знижки і регулярні акції.

Щоб користувачам було простіше обрати МФО для отримання кредиту

, створено сервіси порівняння позик, на яких представлені МФО та умови їх мікрокредитування. Користувач може ознайомитися з усіма пропозиціями на ринку і обрати для себе найвигіднішого кредитора. Зручність цих сервісів полягає в тому, що дані агрегуються з різних сайтів і інформація про кредити оновлюється регулярно.

Що буде з МФО у 2020 році

Ринок мікрокредитування не позбавлений недоліків: високі процентні ставки за користування кредитом, високі розміри пені і штрафів, які нараховуються за несвоєчасне повернення грошей та не врегульована діяльність колекторів. У зв’язку з цим було зареєстровано кілька петицій на ім’я Президента України з вимогами заборонити діяльність мікрофінансових організацій, але жодна з них не набрала потрібної кількості в 25 тисяч підписів.

Саме це стало причиною того, що українські законодавці (вслід за білоруськими і російськими) вимушені були розпочати розгляд питань щодо регулювання діяльності МФО та умов повернення кредитів.

Верховною Радою 12.09.2019 року був прийнятий законопроект №1069-2, який регламентує з 1 липня 2020 року нові правила роботи на небанківському фінансовому ринку. Нововведення стосуються роботи МФО, ломбардів та онлайн-обмінників, встановлення максимальних ставок за кредитами і за обслуговування, а також необхідність ліцензування діяльності так званих факторингових і колекторських компаній, які працюють з проблемними боржниками.

Новий законопроект також передбачає і захист самих МФО від шахрайства, не кредитоспроможних і недобросовісних позичальників, нечесної конкуренції.

Даний законопроект, спрямований на впорядкування роботи МФО, але ніяк не передбачає їх закриття. Тому враховуючи стабільний попит на мікрокредити, а також можливе законодавче вдосконалення ринку мікрокредитування, можна з упевненістю стверджувати про його розвиток.

Автор статті: Сергій Шагоферов

0 Комментариев