Як пробіотики здатні вплинути на наше здоров’я

news

Ми впевнені, що ви не раз чули про пробіотиках і пребіотики, їх користь і значення для організму. Але чи відомо вам про їхні відмінності та вплив на здоров’я? Розібралися і склали для вас повний гід на цю тему, розповівши про всі переваги цікавих елементів.

У чому різниця між пробіотиками та пребіотиками?

© juststock/iStock

Пробіотики — це мікроорганізми, які надають позитивний вплив на кишечник і на організм. Цю назву застосовують і до продуктів з їх вмістом. Вчений Ілля Мечников виявив, що молочнокислі мікроорганізми перешкоджають розвитку гнильних бактерій. До пробіотиків відносяться:

• пропіоновокислі бактерії;
• лактобацили;
• стрептококи Streptococcus thermophilus;
• біфідобактерії;
• бактерії Lactococcus.

Різниця між цими двома поняттями полягає в тому, що пребіотики – це хімічні речовини, а пробіотики — живі мікроорганізми. Єдине, що їх об’єднує – це сфера застосування. Пребіотики допомагають пробіотиків поширюватися.

Проблема в застосуванні пробіотиків і пребіотиків в тому, що невідомо, яка кількість цих речовин ви отримаєте з їжею і, як ефективно вони будуть працювати для покращення функцій кишечника.

Пребіотики і пробіотики ще не повністю вивчені. При їх споживанні важливо враховувати термін придатності та умови зберігання. Єдиний плюс у тому, що вони практично негативно не впливають організм і ризик побічних ефектів зведена до мінімуму.

Безпечні пробіотики?

Вважають, що пробіотики покращують мікрофлору кишечника. Це позитивно впливає на роботу травної системи і психічне здоров’я. Але все не так добре, як здається на перший погляд.

Вчені провели експеримент: одній групі лабораторних щурів давали споживати жирну і солодку їжу, другий – періодично пропонували корисні продукти. Після прийому їжі їм вводили пробіотичні препарати. Як виявилося, вона були ефективними тільки для першої групи.

Виходячи з цього експерименту, вчені прийшли до висновку, що пробіотики потрібно застосовувати тільки в екстрених ситуаціях. Якщо у людини немає проблем зі здоров’ям, то ці препарати йому не потрібні. В деяких випадках вони можуть нашкодити організму і погіршити пам’ять.

У чому користь пробіотиків для здоров’я?

• Поліпшення роботи травного тракту. Пробіотики покращують бар’єрну функцію кишечнику. Їх використання ефективно при таких захворюваннях, як інфекційна діарея, синдром роздратованого кишечника, здуття живота, некротизуючий ентероколіт.

• Зміцнення імунної системи. З-за проблем в роботі імунної системи можуть виникнути алергічні реакції, аутоімунні порушення та інфекційні захворювання.

• Запобігання появи діареї. Пробіотики справляються з інфекціями і знижують вплив антибіотиків, що допомагає боротися з симптомами роздратованого кишечника.

• Низька кількість побічних ефектів (ріст патогенної мікрофлори, здуття живота).

 Профілактика виникнення цукрового діабету.

• Профілактика виникнення ожиріння.

• Зниження стресу та рівня тривожності.

Деякі дослідження підтверджують їх користь для організму, але ще не доведена їх ефективність при патологічних станах. Перед їх вживанням потрібно порадитися з лікарем.

У яких продуктах та стравах містяться пробіотики?

© nadisja/iStock

• Кефір. Цей продукт містить більше 10 видів бактерій. Він володіє антибактеріальними та протигрибковими властивостями. При регулярному споживанні кефіру ви помітите поліпшення роботи травної системи і зміцните імунітет.

• Йогурт. Він володіє такими ж властивостями, як і кефір, але містить більше корисних бактерій. Вибирайте йогурти без підсолоджувачів, консервантів. Якщо ви хочете отримати позитивний ефект від вживання цього продукту — приготуйте його будинку.

• Ацидофільні молочні продукти. Для їх приготування застосовують закваску з ацидофільної палички, молочнокислого стрептокока і кефірних грибків. Вони допомагають справлятися з гнильними процесами в організмі.

• Соління. Соління без оцту покращують роботу травного тракту. Вони виділяють свої бактерії, завдяки тривалому знаходженню в кислому середовищі.

• Квашена капуста. Вона містить пробіотики лейконосток і педиококус, які покращують роботу кишеника. Також цей інгредієнт містить клітковину, вітаміни С, B і K, натрій і залізо.

• Темний шоколад. Какао-порошок містить поліфеноли і харчові волокна. Вони дозволяють розщеплювати корисні мікроби і мають протизапальний ефект.

• Оливки. Вони містять пробіотики і лактобацили, які відновлюють мікрофлору і виводять токсини.

• Соя. Зверніть увагу на такі продукти, як тофу, темпі і соєвий соус.

• Квас. Його виготовляють з борошна і солоду. Іноді додають ягоди, буряк і мед. Завдяки процесу бродіння, квас містить високу кількість пробіотиків.

 Яблучний оцет. Цей інгредієнт володіє багатьма перевагами: нормалізує рівень холестерину і тиск, а також допомагає позбавитися від зайвих кілограмів. Додавайте в салати, щоб отримати пробіотики.

• Сир і сир. Щодня необхідно споживати мінімум 50 г цих інгредієнтів. Вони містять багато корисних бактерій, які позитивно впливають на роботу організму.

• Кімчі. Це корейський варіант квашеної капусти. Для його приготування використовують цибулю, часник, сіль, морква та соуси, які заквашують протягом 14 днів.

Як правильно приймати пробіотики?

Пробіотики містять корисні бактерії. Найчастіше їх призначають в якості антибактеріальної терапії. Після прийому антибіотиків проблеми з кишечником можуть з’явитися через декілька місяців, тому потрібно вчасно розпочати профілактичне лікування.

Пробіотики доступні у вигляді порошків, суспензій, капсул та пігулок. Більшість лікарів є прихильниками капсульних препаратів, так як вони справляються з кислотним і жовчним бар’єрами. Також виділяють монокомпонентні і полікомпонентні пробіотики. Такий поділ залежить від видів бактерій. Приймати пробіотики потрібно тільки після консультації у лікаря. Він може виписати вам деякі з наступних препаратів:

• «Лінекс»;
• «Ентерол»;
• «Біфіформ»;
• «Риофлора».

Тривалість прийому становить до 37 тижнів для новонароджених, і більше 4 тижнів для дорослих. Після курсу лікування необхідно вживати продукти, що містять бифидобактрии і лактобактерії.

Як швидко з’явиться результат від пробіотиків?

Приймати пробіотики можна тільки після консультації у лікаря, інакше ви не отримаєте потрібний ефект або навіть можете нашкодити організму. Сухі пробіотики діють після 1-4 годин, а рідкі – відразу. Якщо ви споживаєте продукти, що містять пробіотики, то вони починають діяти після потрапляння в кишечник. Пам’ятайте, що для ефективності потрібна спеціальна середовище, яку створюють пребиотки.

Тепер ви знаєте, як пробіотики впливають на здоров’я і які продукти допомагають поліпшити роботу організму.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев