Вознесіння Господнє: чим особливе це свята та чого не варто робити цього дня

news

Сьогодні, 2 червня, православний світ відзначає одне з 12 найголовніших церковних свят — Вознесіння Господнє. Свято відзначається на 40-й день після Великодня.

Минулог тижня Вознесіння святкували католики, адже цьгоріч різниця між відзначення Великодня була лише 7 днів.

Вознесіння Господнє нерозривно пов’язане з Великоднем і завжди випадає на сороковий день після нього. Після воскресіння Ісуса Христа було зрозуміло, що земне життя його підійшло до кінця. Вознесіння знаменує собою останню путь Христа на небо, до Отця його для возз’єднання і триєдиного правління — Святого Духа, Бога-Сина і Бога-Отця.

Вознесіння Господнє — історія свята

Після земної смерті Ісус ще сорок днів спілкувався в образі людини зі своїми учнями, даючи їм настанови і благословляючи на майбутні апостольські звершення. Після цих 40 днів Спаситель вознісся на Небеса, залишивши учням важливе послання про те, що він повернеться на Землю. Це буде його друге пришестя, яке описано ще і в книзі Апокаліпсису. Згідно цього послання, Христос прийде, щоб всіх людей судити справедливим судом за скоєні гріхи.

Сорок днів від Великодня до Вознесіння Церква закликає нас радіти (на знак цього в церквах до самої Трійці не відбуваються земні поклони). У самому ж святі Вознесіння поєднуються і світлий сум, і радість, і очікування.

Чому Вознесіння завжди відзначають на сороковий день після Великодня? Відповідно до закону Мойсея саме на 40-й день всі батьки повинні були приносити своїх немовлят в храм, до Господа. І тепер в сороковий день після Воскресіння Ісус Христос повинен був, саме як Спаситель людства, увійти до небесного храму свого Отця.

По завершенні спілкування з учнями Ісус разом з ними зійшов на гору Елеон, що знаходиться неподалік від Єрусалиму. Там він благословив учнів і вознісся вгору в променистій хмарі. Від побаченого апостоли прийшли в захват і охопив їх трепет. Тоді ж з’явилися їм ангели і сказали:

Чого ви стоїте, дивлячись на небо? Той Ісус, що вознісся на небо від вас, прийде так само, як ви бачили Його сходячим на небо (Діян 1:11).

Вознесіння Господнє — що можна і треба робити

Постарайтеся відвідати церкву і побувати на службі.

 • У середу, напередодні свята, служиться всеношна, а в день Вознесіння Господнього проводиться урочиста літургія, яка закінчується читанням розділу Нового Завіту, де написано про події Вознесіння Господнього.
 • За старовинною народною традицією в день Вознесіння Господнього господині печуть «драбинки» — це прямокутні пироги з цибулею, прикрашені перекладинами у вигляді символічної драбинки — шляху Христа на небеса.
 • На свято Вознесіння Господнього існує традиція звертатися до Господа з молитвами про дарування здоров’я і допомоги в житті.
 • За народними прикметами саме після Вознесіння Господнього літо вступає в свої права, тому в цей день всі радіють, прикрашають будинок зеленню, ходять в гості до близьких.
 • Існує звичай на Вознесіння Господнє «завивати березу». Раніше саме на свято Вознесіння дівчата заплітали в косу кілька гілочок берези і дивилися, чи не зів’януть вони. Якщо до Трійці гілки залишалися зеленими, доля дівчини складеться вдало.

Вознесіння Господне — чого не можна робити

У радісний день Вознесіння Господнього потрібно постаратися дотримати в душі мир і спокій.

 • Постарайтеся не сваритися з близькими, зробіть щось добре для них.
 • Церква також в цей день не рекомендує займатися важкою «чорною» працею. Однак не варто перекладати свою роботу на інших, просто постарайтеся перенести її на інший день, а цей присвятити молитві і душевному просвітленню.
 • У цей день не можна промовляти фразу «Христос Воскрес», оскільки в Вознесіння з храмів виносять Плащаницю.
 • Зустрічається помилкове народне повір’я, що у Вознесіння потрібно обов’язково пом’янути померлих предків. Насправді, пам’ятати покійних близьких і молитися за них християнин може в будь-який день року, але в двунадесяті свята в храмах не буває панахиди, а для особливого поминання є спеціальні дні в церковному календарі. Найближчий з них до Вознесіння — Троїцька поминальна субота.
 • У Вознесіння Господнє не можна думати про погане. Замість цього радять згадати померлих родичів. Цей день також краще провести в сімейному колі.
 • За старих часів заборонялося кидати сміття і плювати на землю на вулиці, тому що «можна потрапити в Христа, який приходить до хати під виглядом жебрака».

Прикмети на Вознесіння Господнє

У народному календарі Вознесіння Господнє завжди пов’язується зі зростанням посівів, урожаєм, а також вважалося, що саме з цього дня в повну силу вступає літо, перехоплюючи управління у весни.

Увечері на Вознесіння наші предки розпалювали величезне вогнище, яке символізує розквіт природи, пробудження. Відзначали також і те, що «пішов колос на ниву». Це означає, що озиме жито вже нарешті випустило колоски. На честь цього водили хороводи.

Яйце, знесене куркою в цей день, володіє чарівними силами. Якщо його підвісити під покрівлею, воно буде захищати від бід і підступних духів.

У цей день стеж за погодою: якщо на Вознесіння гарна і ясна погода, то протримається вона аж до 21 листопада (Святого Михайла). А ось якщо на Вознесіння дощ, чекай неврожаю і хвороб домашньої худоби.

Не забудь в цей день зібрати росу або пройтися по ній босоніж: вона вважається цілющою. Можна з Вознесіння вже збирати лікарські трави, так як їх лікувальні властивості посилюються, а піку досягнуть 7 липня, на Івана Купала.

0 Комментариев