Волонтерити тепер стане легше: як зміни Податкового кодексу вплинуть на українських волонтерів

news

Українські можновладці робили своєрідний різдвяний подарунок ухваливши зміни до Податкового кодексу та Закону про благодійну діяльність, які зменшать головний біль для волонтерів та волонтерських організацій. Аналітики Центру спільних дій пояснили, яке це матиме значення для українців.

Чому це важливо? Волонтерські ініціативи зараз повсюди: від великих фондів, які збирають на супутники і бронетехніку, до звичайних людей, які починали готувати їжу для тероборони і перейшли на промислові масштаби виготовлення сухпайків. І для військового спорядження, і для продуктів, і для будівельної техніки, і для ліків необхідні гроші, які волонтери збирають хто де може: у бізнесу, у громадян, за кордоном. 

Однак гроші нерозривно пов’язані з податками, оскільки податкова всі ваші надходження сприймає як прибуток. Щоб не сплачувати податок на дохід та військовий збір — а це сумарно 19,5% від зібраних коштів — потрібно перебувати у реєстрі волонтерів. І з цим виникли проблеми. Донедавна дія цього реєстру поширювалась лише на зону АТО/ОСС. Тобто волонтери, які хотіли допомагати військовим на Київщині чи Херсонщині, не могли потрапити до реєстру і мали платити податки із зібраних грошей. 

Щоб потрапити у реєстр потрібно було знайти час: особисто взяти довідку з банку, занести її в податкову, написати заяву та надати копії документів. Але навіть після цього було ще одне обмеження — щоб не платити податки, зібрані кошти можна було витрачати на потреби воїнів АТО, сімей жертв Небесної сотні та постраждалих учасників Революції гідності, внутрішньо переміщених осіб. 

Для розуміння масштабу наведемо простий приклад: волонтер зібрав 1 мільйон гривень на автівки для військових. Якщо він не включений до реєстру волонтерів, то з цієї суми буде змушений заплатити 180 тисяч гривень податку на дохід та 15 тисяч гривень військового збору. 

Що змінили депутати? Розширили дію Реєстру на всю Україну, а не тільки зону АТО/ОСС. Депутати також дозволили волонтерам, внесеним до реєстру, не платити податки за весь календарний рік. Тобто якщо людина волонтерить із березня, але офіційно її внесли в реєстр лише у листопаді, то податки на зібрані кошти не будуть сплачуватися від початку повномасштабної війни (24-го лютого 2022). 

Подавати документи для внесення до Реєстру тепер можна як у паперовій, так і в електронній формах. Для цього досить подати заяву із зазначенням реквізитів рахунків волонтера та ідентифікаційний код чи серію та номер паспорта. Депутати обіцяють, що зареєструватись можна буде через Дію. 

Звісно, звільнення від податків завжди було потенційним полем для фінансових маніпуляцій. Не виключено, що й зараз шахраї будуть імітувати волонтерську діяльність заради власної вигоди. Це вже питання до ефективності роботи правоохоронних органів. 

Ухвалені рішення повністю не виправляють ситуацію. Депутати мають напрацювати нові зміни до податкового кодексу, а Уряд — змінити підзаконку. Але все одно реєструйтесь в реєстрі, щоб не мати потім головного болю. І продовжуйте робити те, що вмієте найкраще — волонтерити. 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев