Внутрішньоматкова інсемінація: коли рекомендується та як здійснюється

news

Якщо у пари виникають труднощі з зачаттям та інші способи лікування безпліддя не призвели до бажаного результату, рекомендовано внутрішньоматкову інсемінацію (ВМІ) – метод штучного запліднення, коли сперма вводиться безпосередньо в матку жінки з метою підвищення ймовірності зачати дитину. Забезпечує близький контакт сперматозоїдів із яйцеклітиною та проводиться в певні дні менструального циклу під час овуляції, коли шанси завагітніти є найвищими. При цьому запліднення відбувається в організмі жінки природним шляхом, чим відрізняється від екстракорпорального зачаття, яке потребує гормональної стимуляції яєчників задля одночасного отримання кількох яйцеклітин.

У яких випадках рекомендується внутрішньоматкова інсемінація

Показана жінкам у разі шийкового (цервікального) безпліддя, коли сперматозоїди не можуть потрапити з шийки матки в її порожнину або втрачають свою здатність до запліднення, проходячи через цервікальний канал. Окрім того, ВМІ рекомендується при підвищеній кислотності середовища піхви, наявності антиспермальних антитіл, вагінізмі, нерегулярному менструальному циклі та іншій гормональній дисфункції. Часто до такого методу вдаються здорові жінки без партнера, які бажають народити дитину.

Внутрішньоматкова інсемінація рекомендована в разі чоловічого безпліддя, спричиненого:

 • низькою якістю сперми (високою в’язкістю сім’яної рідини, зниженням обсягу еякуляту, рухливості та концентрації сперматозоїдів). Після спеціальної підготовки її запліднювальна здатність суттєво підвищується;
 • наявністю антиспермальних антитіл в еякуляті (імунного фактора безпліддя);
 • неможливістю здійснення статевого акту з певної причини;
 • порушенням еякуляції;
 • станом після сеансів променевої та хімієтерапії.

Якщо виявлено високу ймовірність передавання потомству спадкової хвороби, застосовується донорська сперма після кріоконсервації або без неї.

ВМІ є успішною за умов:

 • наявності достатнього запасу ооцитів;
 • прохідності хоча б однієї з двох маткових труб;
 • наявності рухомих сперматозоїдів навіть при мінімальній їх кількості;
 • віку жінок до 35 років;
 • точної діагностики репродуктивного здоров’я обох статевих партнерів.

Рішення про призначення внутрішньоматкової інсемінації приймає лікар на підставі ретельного аналізу медичної історії пари, результатів обстежень і конкретних обставин. Не рекомендується жінкам із непрохідністю маткових труб, помірним або важким ендометріозом, захворюваннями, що передаються статевим шляхом.

Як здійснюється внутрішньоматкова інсемінація

ВМІ призначає репродуктолог під час активної овуляції у жінки, коли яйцеклітина стає готовою до запліднення. У природному циклі лікар за допомогою ультразвукового дослідження відстежує дозрівання фолікула з визначенням дня овуляції.

Процес внутрішньоматкової інсемінації відбувається поетапно:

 1. Стимулювання яєчників до овуляторної індукції під УЗД-контролем фолікулів та ендометрію. Якщо овуляція потребує індукції, медикаментозно провокують зростання двох фолікулів з оптимізацією ендометрію під пильним УЗД-контролем їх дозрівання. Під час досягнення останніми необхідного розміру вводиться тригер овуляції – гормональний препарат, який забезпечує остаточне дозрівання ооциту, вихід його з яєчника через півтори доби після ін’єкції. Етап стимуляції яєчників є найтривалішим (12 днів).
 2. Підготовка еякуляту методом його очищення від сперматозоїдів із низькою активністю. Донорську сперму підбирають відповідно до побажань і результатів аналізів пацієнтів з урахуванням зовнішності донора, віку, групи крові, резус-фактора, інших показників. Готують сперму за дві години до запліднення.
 3. Внутрішньоматкова інсемінація – безболісне введення підготовленої сперми в порожнину матки.
 4. Гормональна підтримка імплантації ембріона.

Результат запліднення оцінюється через два тижні за допомогою тесту на вміст хоріонічного гонадотропіну (ХГЧ).

Джерело: reprolife.ua

На правах реклами

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Автор статті: Сергій Ленкін

0 Комментариев