Вахтанг Кіпіані презентував у Луцьку дві книги про долі українців

news

5 квітня у СНУ імені Лесі Українки завітав відомий український журналіст, публіцист, історик Вахтанг Кіпіані з двома книгами про історію України, долі українських людей.

Перша – «ОУН і УПА. Зродились ми великої години», назву якій дав гімн Організації українських націоналістів Української повстанської армії, — йдеться на сайті вишу.

Як повідомив гість, над виданням працювали впливові науковці, журналісти, громадські діячі та дисиденти. Мовою фактів, свідчень, спогадів, побутових подробиць і навіть філософських міркувань автори намагалися відповісти на гострі питання, відшуковували правду про відчайдушних борців за українську державність.

Гортаючи сторінки видання, читач знайде інформацію про відомих суспільно-політичних діячів Степана Бандеру, Євгена Коновальця, про побут повстанців і труднощі, з якими їм доводилося стикатися, ознайомиться з документами того часу та багато іншого.

Також гість представив ще одну книгу «Українська Канадіана», присвячену 125-річчю від початку аграрної еміграції українців до Канади, довготривалу історію української діаспори в цій країні. Співредакторкою видання стала письменниця Марина Гримич, яка певний час мешкала в Канаді зі своїм чоловіком Ігорем Осташом – Надзвичайним і Повноважним послом України в Канаді (2006–2011) й добре знає про тамтешню діаспору.

Якось у своєму інтерв’ю письменниця розповіла, що канадська діаспора різна, залежно від регіону й віку. Їй дуже сподобалася західноканадська діаспора, представники якої виїхали з України ще в кінці XIX ст. Це найстарша еміграція. Вони створили в Західній Канаді маленьку Україну. Церкви, хати, ландшафт, цвинтарі – усе наче в Україні. Звичайно, процеси асиміляції торкнулися й їх, однак молоде покоління – п’ята-шоста генерація, народжених у Канаді, й досі виявляє інтерес до української культурної спадщини, історії.

Канада – єдина країна заокеанського світу, де українці не стали бідними родичами на чужині, а є повноправними «акціонерами держави», де їх шанують. Наші співвітчизники впливають на політичне, економічне життя Канади й донині. Також там діє об’єднана і дуже сильна громада, яка активно допомагає Україні.

Історія української діаспори в Канаді, а це – третя діаспора за кількістю українців у світі, набагато складніша й цікавіша, ніж прийнято вважати. «Ми уявляємо українців Канади доволі спрощено. Коли я почав займатись історією найперших українських емігрантів у Канаді, стикнувся з тим, що навіть історики в Україні, які вивчають цю тему, не розуміють до кінця, через які складнощі й виклики пройшли ті перші українські поселенці», – розповідає Вахтанг Кіпіані.

У процесі мандрів Канадою журналіст зрозумів, що є величезний пласт історії, який нам не відомий. У книзі зібрані не наукові статті, а описи відчуттів людей, що вирішили покинути Україну і поїхати на Захід. Емігранти не самі про себе розповідають, це роблять ті люди, які до них їздили за духовною підтримкою.

Ось один із маловідомих фактів – якісний сорт пшениці до Канади ще позаминулого століття завіз фермер з України, і саме це зерно потім купував у канадців Радянський Союз. Доклались українці й до розвитку канадської національної ідеї, яка побудована на мультикультурності, ініціатором якої є Павло Юзик – канадський сенатор українського походження, професор та автор книг, відомий діяч у канадській політиці та українсько-канадській громаді.

Загалом, можна сподіватися, що видання «ОУН і УПА. Зродилися ми великої години…» та «Українська Канадіана» зацікавлять не лише викладачів історії та студентів, але й усіх, хто цікавиться історією нашої країни та її минувшиною.

Традиційно зустріч завершилася у форматі запитання – відповідь, опісля присутні могли придбати презентовані книги.

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев