Учені придумали, як боротися із малярією

news

Британські вчені кажуть, що у боротьбі із малярією допоможуть генетично модифіковані комарі, які будуть безплідними. Про це повідомляє ВВС Україна.

План вчених із Імперського коледжу Лондона полягає у тому, щоб знищити комах, які поширюють малярію поміж людей, повідомляє журнал Nature Biotechnology.

Дві копії мутованого гена роблять комаху-самку, яка переносить малярію, повністю безплідною.

Однак для комарів достатньо мати лише одну копію цього гена, щоб передати його потомству.

Це має допомогти постійно поширювати ген безпліддя серед популяції, що приведе до її зменшення або зникнення.

Водночас команда вчених каже, що потрібно провести ще додаткові тести. Це означає, що комарі-мутанти зможуть вперше потрапити до дикої природи не раніше, ніж за десять років.

Обманути природу

Комар-мутант все ще зможе заражати людей малярією через укуси, однак вони витіснятимуть інших комарів.

Будь-який нащадок із однією копією гена передаватиме його наступним поколінням, в той час як самка, яка успадкує дві копії гена, не зможе мати потомство.

Таким чином, переносники малярії мають вимерти.

Дослідники проводили експерименти із Anopheles gambiae – породою комарів, які широко поширені в країнах Африки на півдні від Сахари. Саме тут стається більшість людських смертей від малярії.

Мутованих москітів тримали разом із дикими комарами, щоб вони могли паруватись.

Ген безпліддя передавався понад 90% потомства чоловічої і жіночої статі через п’ять поколінь завдяки спеціальному генному методу, кажуть дослідники доктор Тоні Нолан і професор Андреа Крізанті.

Деякі експерти побоюються, що знищення комарів може порушити природний баланс довкілля.

Однак співавтор дослідження Тоні Нолан каже, що їхній метод стосується лише тих комах, які переносять малярію.

“У всьому світі є приблизно 3 400 різних видів комарів. І в той час як Anopheles gambiae є важливим носієм малярії, це лише один з приблизно 800 видів комарів в Африці. Тож їхнє стримування в певних районах не має суттєво вплинути на місцеву екосистему”, – каже пан Нолан.

Професор Девід Конвей, експерт із малярії в Лондонській школі гігієни і тропічної медицини, водночас застерігає, що потрібно перевірити, чи у комарів не розвинеться стійкість до цих генетичних модифікацій.

 

 

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев