У вас вимагають показати вміст сумочки? Це неправомірно!

news

Іноді після походу до супермаркету залишаються негативні враження через поведінку охоронців. Зокрема, мова йде про те, коли охоронці вимагають у покупців показувати вміст сумки. Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України і Закону України «Про Національну поліцію», огляд людини та її особистих речей можуть здійснювати тільки працівники правоохоронних органів, отже охорона супермаркету не має права проводити такі дії стосовно покупця.

 

Що робити, якщо у покупця в магазині вимагають надати речі для огляду?

 

Усе з’ясувати за взаємною згодою.

Вимагаючи провести обшук речей покупця без його згоди та без залучення поліції,  охоронець порушує закон. Відповідно до статті 29 Конституції України та статті 289 Цивільного кодексу України кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Якщо ви проти проведення огляду, але охоронець вам погрожує чи не випускає з магазину – викликайте поліцію.

 

За наявності обґрунтованих підозр в здійсненні правопорушення охоронець може утримати особу до приїзду поліції.

У разі, якщо підозри не підтвердяться, потерпілий має право вимагати відшкодування заподіяного такими діями морального збитку.

 

Також варто зазначити, що в Україні діють два основних нормативно-правових акти: Закон України «Про захист прав споживачів» та «Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України. Ці нор мативно-правові акти не передбачають обов’язок відвідувачів супермаркетів здавати свої особисті речі в камери схову в супермаркетах, пред’являти для огляду особисті речі охоронцям супермаркету (як при вході, так і при виході).

 

Що дозволено охороні магазину?

Охоронці можуть попросити покупця добровільно показати вміст сумки або кишень. Якщо покупець погодиться зробити це добровільно, то це не буде вважатися обшуком і оглядом. Але в такій ситуації покупець викладає з кишень або сумки особисті речі та показує їх охороні, а не дозволяє копирсатися у власних речах.

 

Важливо! Відбуватися це повинно тільки при свідках і повинні бути реальні підстави для такого прохання.

 

Куди поскаржитись на дії охоронців?

 

Поскаржитися на протиправні дії охоронців можна до:

 

Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів або територіальних підрозділів;

Правоохоронних органів;

Суду.

Оксана Павлосюк, фахівчиня Луцького місцевого центру  з надання БВПД

0 Комментариев