Система БПД – на захисті осіб, які потерпіли від домашнього насильства

news
Тривалий час в Україні ставлення до домашнього насильства залишалось прихованим явищем, суспільство переважно закривало очі та вважало, що це є особистою справою кожного. Проте за останній період значно більше осіб почали говорити про те, що вони страждають від таких насильницьких дій та діяти, звертаючись до відповідних органів за захистом своїх прав. Так, у 2021 році до системи надання безоплатної правової допомоги Волині звернулося понад 60 осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, яким був потрібен захист або представництво у суді, з них 14 обмежувальних приписів винесли суди за результатами розгляду заяв, підготовлених юристами та адвокатами.

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Ключові питання, з якими звертаються громадяни за правовою допомогою, переважно стосуються:

  • видачі обмежувального припису щодо кривдника;
  • розірвання шлюбу;
  • визначення місця проживання дитини;
  • стягнення аліментів;
  • поділу майна.

Якщо ви зазнали домашнього насильства або розумієте, що існує загроза його скоєння, пам’ятайте, що найголовніше у цій ситуації – не мовчати. Ви завжди можете захиститись від домашнього насильства шляхом звернення до системи надання безоплатної правової допомоги, а потім із заявою до суду про видачу обмежувального припису», – коментує юрист Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД Олексій Кірносов.

Пані Майя страждала від домашнього насильства з боку колишнього співмешканця, з яким не перебувала у шлюбі. Від самого початку спільного проживання чоловік вчиняв фізичне та психологічне насильство над нею та неодноразово погрожував вчинити насильство над її дітьми. Під час сварок та бійок жінка неодноразово викликала поліцію. Проте протоколи про адміністративне правопорушення не давали ніякого результату та кривдник і надалі продовжував вчиняти протизаконні дії.

Жінка звернулась за допомогою до Нововолинського бюро правової допомоги. Начальник відділу Юрій Гіль склав заяву про винесення обмежувального припису. У документі зазначив, що для забезпечення дієвого та ефективного способу захисту від повторного вчинення домашнього насильства необхідно застосувати обмежувальний припис. До заяви додав всі необхідні копії документів та подав до суду.

Вже на наступний день суд відкрив провадження по справі та виніс рішення про видачу обмежувального припису відносно кривдника. Чоловіку заборонили наближатись на відстань ближче, ніж 200 метрів до фактичного проживання клієнтки та до місця проживання її дітей, а також вести листування, телефонні переговори або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто або через третіх осіб. Строк дії обмежувального припису встановлено на 6 місяців.

Обмежувальний припис стосовно кривдника – встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

Обмежувальний припис виноситься на строк від одного до шести місяців (стаття 26 Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”).

Нагадаємо, що починаючи з 2018 року особи, що постраждали від домашнього насильства та від насильства за ознакою статі мають право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги.

Окрім цього, варто зауважити, що 1 серпня 2021 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі», який має сприяти реалізації прав постраждалих на відшкодування матеріальних збитків і моральної шкоди.

Куди можна звернутися за допомогою?

  • зателефонувати в поліцію 102;
  • зателефонувати на «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства 15-47;
  • зателефонувати на Єдиний телефонний номер системи БПД 0 800 213 103;
  • звернутися в центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (за місцем проживання);
  • зателефонувати на національну “гарячу лінію” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116-123 (короткий номер із мобільного);
  • національна дитяча “гаряча лінія” 0 800 500 225 або 116-111 (для дзвінків із мобільного).

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев