США потрібна угода щодо України – National Interest

news

Повідомляє korrespondent.net

Президент України Петро Порошенко переживає, що активність Росії в боротьбі з ІДІЛ змусить Захід відмовитися від продовження санкцій проти Москви.

Старші наукові співробітники Центру нової американської безпеки Роберт Каплан і Елізабет Розенберг у своїй статті для The National Interest вважають, що на пом’якшення санкцій проти Росії доведеться піти, але перед цим Білому Дому і Кремлю слід укласти взаємовигідну угоду щодо України.

Корреспондент.net наводить переклад статті про домовленості щодо України, які пропонують американські експерти.

Європа хоче скасування санкцій

Українська криза вступила в критичний етап, хоча і тимчасово зникла із заголовків світових ЗМІ.

Зараз з’являється прекрасна можливість укласти в майбутні кілька місяців угоду з Росією, яка буде вигідною для американських інтересів. Європейці цілком можуть відмовитися від продовження санкцій після першої половини 2016 року, хоча економіка Росії сьогодні перебуває майже в катастрофічному стані.

Збіг цих двох тенденцій потребує активних і рішучих дипломатичних дій. Це не угода заради угоди; це спосіб домогтися від Росії відходу зі сходу України.

Європа завжди була стримуючим фактором для США в Україні. Через своє прагнення отримувати російські енергоресурси Європа протягом української кризи в основному (хоча й не повністю) проявляла менше бажання проводити жорстку політику щодо Москви, ніж Сполучені Штати.

Це особливо стосується німців, які завжди дивилися і на захід, і на схід. А тепер, коли Європа потерпає від потужного напливу біженців, а також від власної економічної кризи, яка через п’ять років після свого початку так і не йде на спад, впливове ділове співтовариство Європи жадає скасувати санкції проти Росії, сподіваючись, що це підштовхне бізнес.

У першій половині поточного року торгівля між Росією і ЄС скоротилася майже на 30% порівняно з відповідним періодом минулого року, а за оцінками Єврокомісії, через санкції проти Росії торік і цьогоріч і без того слабкі показники ВВП зменшилися на третину відсотка.

Тому деякі європейці висувають аргументи про те, що припинення вогню в Україні і скасування виборів на сепаратистських територіях, що користуються російською підтримкою, виправдовують скасування санкцій.

Іншими словами, Європа втрачає ту рішучість, яка у неї була. Водночас ставлення до Росії в США погіршується, особливо через її інтервенцію в Сирії.

Росія в глибокій кризі

Але частково через низькі ціни на енергоресурси, а частково через санкції, що позбавили Росію доступу до європейських і американських ринків капіталу, російська економіка зазнає краху. Цього року ВВП в Росії скоротиться на чотири відсотки.

Криза кредитування посилиться, знизиться попит на споживчі та промислові товари, а через слабкий нафтовий ринок сповільниться реалізація великих енергетичних проектів. Кинути Росії рятувальне коло нікому, крім Європи, яка може продовжити санкції тільки на першу і другу половину 2016 року.

EPA

Хоча чимало вважали, що китайські фінансисти стануть природними партнерами Росії, вони виявляють стриманість у наданні кредитів російським компаніям. М’яко кажучи, Китай сам відчуває економічні проблеми, оскільки там показники зростання, що вимірювалися кілька років тому двозначними числами, скоротилися до 6,9%, причому це офіційна цифра, а реальна безсумнівно менша.

Російська ділова еліта, що нерозривними узами пов’язана з Заходом через інвесторів, акціонерів і котирування акцій, тепер бачить, що найбільшу тривогу у президента Володимира Путіна викликає стан російської економіки.

Заради політичного виживання він в прискореному порядку приймає нові торгові й податкові заходи, щоб отримати більше доходів для державної скарбниці і стримати процес зняття вкладів та виведення інвестицій. Путін не скорочує військові та соціальні витрати, які дуже важливі для збереження його популярності, а тому для його короткострокової стратегії зараз просто необхідне зняття санкцій.

Фактор Сирії

Тому, якщо європейці вироблять дипломатичний підхід, що передбачає відчутне послаблення санкцій в обмін на відчутні поступки Росії щодо України, вони опиняться на одній сходинці зі США, і це також створить більш сприятливі умови для переговорів щодо Сирії.

Подобається нам це чи ні, але росіяни вже в Сирії, а адміністрація Обами не проявляє активності у поваленні сирійського президента Башара аль-Асада. Головний пріоритет сьогодні – розгром ІДІЛ.

Як ми вже говорили, якщо відмовитися від вироблення домовленості з росіянами щодо України, Путін отримає необхідну йому можливість відірвати Європу від Сполучених Штатів, тим більше що Росія і дехто в Європі сьогодні щосили ратують за зняття санкцій.

 У цьому відношенні ситуація в Сирії вигідна Путіну: в США російську військову кампанію вважають операцією зі знищення залишків американського порядку на Близькому Сході, початок якому поклала човникова дипломатія Генрі Кіссінджера в середині 1970-х років.

Таким чином, вона набула зовсім негативної конотації. Але оскільки Росія намагається домогтися дипломатичного врегулювання щодо Сирії, хоча її військові ведуть там бойові дії, Путін, на думку деяких європейців, – остання надія на погашення кризи, через яку в Європу прибуває так багато біженців.

Суть угоди

Звичайно, адміністрація Обами проводить на Близькому Сході плутану і неефективну політику. А в Центральній і Східній Європі вона просто не в змозі демонструвати достатню міць, вплив і цілеспрямованість.

У такій ситуації найкращим виходом є часткова угода щодо України, яку треба укласти до того, як Європа нас кине.

Така угода має передбачати істотне і визнане світовою спільнотою просування Росії до виконання своїх мінських зобов’язань в обмін на зняття деяких фінансових санкцій

В рамках такої угоди на сході України мають відбутися вибори до місцевих органів влади з міжнародним підтвердженням. Росія повинна вивести зі східної України зброю і війська, а також повернути заручників і затриманих.

Якщо вона виконає ці умови, ЄС і США повинні будуть тимчасово скасувати деякі фінансові санкції, збільшивши терміни погашення за наявними борговими зобов’язаннями. Це дозволить Росії краще обслуговувати свої борги і брати нові кредити на західних ринках.

Якщо Росія дозволить Україні взяти під свій повний контроль весь східний кордон протягом півроку з моменту виконання цих умов, санкції слід скасувати повністю.

Якщо Росія не буде дотримуватися термінів або взагалі змінить курс, Сполучені Штати і Євросоюз повинні будуть негайно ввести скасовані санкції і відновити нинішній стан речей. Вони можуть також розглянути нові, більш суворі фінансові заходи.

Піти на таку угоду буде нелегко обом сторонам, а Крим в такому випадку потрапить в зону тривалого замороженого конфлікту

Але угода дасть дуже важливу економічну можливість російським компаніям і забезпечить виконання головних вимог Заходу щодо відновлення безпеки в Україні.

Супровід угоди

Ця часткова угода повинна супроводжуватися розміщенням додаткових сил США і НАТО вздовж російських кордонів від Прибалтики до Болгарії.

Крім того, США і ЄС повинні надавати більше економічної підтримки та технічного сприяння Україні, а також іншим країнам з ближнього зарубіжжя Росії, щоб вони могли впевненіше протистояти російським заходам примусу в питаннях політики і поставки енергоресурсів.

Часткова угода з Росією щодо України може здатися дуже неприємною, проте руйнування трансатлантичної єдності ще гірше

Єдність Європи та Америки – та основа, на якій можна вирішувати проблеми Сирії, ІДІЛ, і протидіяти появі іноземних бойовиків в наших країнах. Крім того, це міцний фундамент ліберального світового порядку.

0 Комментариев