Сьогодні римо-католики святкують Преображення Господнє

news

Свято присвячене події, описаній в Євангеліє від Матвія, Марка і Луки, Божественному Преображенню Христа на горі Фавор, свідками якого стали апостоли Петро, ​​Яків та Іван.

Передбачається, що це свято почали відзначати на Сході після освячення у IV столітті збудованого на горі Фавор імператрицею Оленою храму на честь Преображення. З деяких церковних джерел перших століть відомо, що оскільки Преображення відбулося за 40 днів до розп’яття Спасителя, свято спочатку припадало на лютий. Але оскільки це був час Великого посту, протягом якого відзначати радісну подію не личить, святкувати Преображення стали за 40 днів до Воздвиження Чесного Хреста.

Для римо-католиків, які користуються григоріанським календарем, це 6 серпня, а для православних та греко-католиків, які використовують юліанський календар, – 19 серпня. І хоча є відомості, що в окремих церквах західного обряду (наприклад, у Франції та Іспанії) це свято відзначалося ще у VII столітті, для всієї католицької церкви дату святкування Преображення Господнього встановив у 1456 році (за іншими джерелами – роком пізніше) Папа Калікст III в пам’ять про перемогу християнського війська угорського регента Яноша Гуньяді над турками під Белградом (хоча вона була здобута 22 липня, звістка про неї дійшла Риму 6 серпня).

Ще з початку IV століття була встановлена ​​традиція освячувати у свято Преображення перші плоди, що достигають до цього часу. В Україні це були насамперед яблука, тому у народі свято називають Яблучним Спасом.

 

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев