Що відомо про антимюллерів гормон і як він впливає на можливість завагітніти?

news

В жіночому організмі антимюллерів гормон (АМГ) продукується з етапу народження і до приходу менопаузи. Його можна назвати таким собі “лічильником яйцеклітин”. Отримавши результати лабораторного аналізу рівня АМГ, лікар може приблизно визначити кількість яйцеклітин, готових до запліднення. До речі, видання Дивись.Інфо нагадує, в яких ще випадках гінекологи та репродуктологи можуть рекомендувати жінкам здати аналіз на цей гормон.

Визначення антимюллерового гормону вважається важливим тестом для оцінки фолікулярного резерву яєчника (кількості функціонально активних фолікулів у яєчниках жінки, тобто кількості яйцеклітин, які наразі можуть бути “використані” для запліднення), а також для встановлення діагнозу оваріальної дисфункції та оваріального старіння.

Середній вік жінки, яка планує першу вагітність, дедалі росте – вже нікого не здивуєш, коли перша дитина народжується у 30-річної. Але варто пам’ятати, що саме під час статевого дозрівання рівень АМГ в організмі жінки значно підвищується і досягає свого “піку” у віці 20-30 років. На жаль, переважно після 32-35 років рівень цього гормону починає знижуватись. Коли настає менопауза, антимюллерів гормон зникає.

Зверніть увагу, що показники рівня даного гормону не змінюються впродовж менструального циклу у здорових жінок. Зміни показників і їхнього відхилення від визначених норм можуть свідчити про зниження фертильності.

Для жінок репродуктивного віку в крові референтними (нормальними) значеннями концентрації АМГ є 1-12,6 нг/мл, причому нижчий показник спостерігається в період до статевого дозрівання і при менопаузі.

Щоб показники дослідження були інформативними, слід дотримуватися правил підготовки до обстеження:

  • здавати венозну кров натще вранці;
  • можна здавати біоматеріал будь-якого дня менструального циклу, але вважається, що краще на 3-5 дні;
  • напередодні не курити і не вживати алкогольні напої;
  • не вживати напередодні забору крові жирну та/або смажену їжу;
  • за кілька днів не займатися спортом та уникати стресових ситуацій;
  • повідомити лікаря про препарати, що приймаються, особливо гормональні. В ідеалі прийом будь-яких гормонів скасовують за 2 місяці до аналізу на АМГ;
  • з дозволу лікаря відкласти здачу аналізу, якщо є гострі запальні захворювання.

Пам’ятайте! Не варто самій призначати собі лабораторну діагностику та оцінювати результати аналізів – для цього потрібно звернутись до фахівця. Своєчасне визначення концентрації антимюллерового гормону допоможе запобігти розвитку серйозних патологій. Оцінюючи фертильність жінки, не обмежуються лише показником рівня АМГ. Зазвичай його оцінюють у комплексі з іншими гормонами жінки: фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), естрадіолу, а також стан яєчників за даними УЗД.

Рекомендується щонайменше 1 раз на рік відвідувати гінеколога і дотримуватись його порад, вчасно проходити обстеження та лікування.

Любі жінки, всьому свій час та варто пам’ятати, що він у нас є. Головне – робити все вчасно.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев