Що треба знати про вірусні гепатити

news

Всесвітній день боротьби з гепатитом відмічається 28 липня з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо вірусного гепатиту, боротьби з цим грізним захворюванням. Власне, 28 липня народився лауреат Нобелівської премії професор Барух Самюель Бламберг, який відкрив світу вірус гепатиту В.  

Про це повідомляють у Волинському обласному лабораторному центрі МОЗ України.

Вірусні гепатити – група вірусних захворювань людини з фекально-оральним та раневим  механізмом зараження, що супроводжуються інтоксикацією та переважно ураженням печінки, нерідко жовтяницею. Розрізняють вірусні гепатити А, В, С, Д, Е, F, G, TTV, кожний з яких має свого збудника.

Вірусний гепатит А – типова кишкова інфекція, джерелом є хвора людина, зараження відбувається фекально-оральним шляхом через воду,  харчові продукти, контактно-побутовим шляхом. Сприйнятливість до інфекції висока, особливо у дітей  у віці від 5 до 14 років. Характерні періодичні підйоми захворюваності через 5-7 років. Після перенесеної хвороби наступає, як правило повне одужання,  залишається стійкий імунітет. Профілактика вірусного гепатиту А  зводиться до вживання  доброякісної  води, харчових продуктів, дотримання особистої гігієни. Використовується ефективна вакцина.

При гепатиті В джерелом інфекції є хворі з різними клінічними формами гострого, хронічного вірусного гепатиту, цирозу печінки, а також здорові носії інфекції. У хворого вірус з’являється за кілька тижнів до перших ознак хвороби, зберігається весь гострий період і зникає в період одужання. Можливе хронічне носійство віруса. Основний шлях передачі збудника — через кров, який найчастіше реалізується при переливанні донорської крові та її перапартів, різноманітних  втручань з пошкодженням цілості шкіри (операції, ін’єкції, різні діагностичні процедури), користуванні спільною бритвою, манікюрним набором, ножицями, якщо вони забруднені інфікованою кров’ю. Можливе зараження статевим шляхом, під час пологів від матері до дитини. Сприйнятливість висока, частіше хворіють діти до 1 року та дорослі у віці понад 30 років.

До групи ризику належать лікарі хірургічних спеціальностей, лаборанти, медичні сестри, хворі особи, які часто отримують ін’єкції. За даними статистики у світі  гине від цього захворювання  320 тисяч осіб щорічно.

Рівень гепатиту В почав знижуватись після введення обов’язкової імунізації дітей, а в минулому і медичних працівників.

Вірусний гепатит С передається  через кров, рідше статевим шляхом, ознаки хвороби проявляються так само як і в гепатиту В, в зоні ризику – реципієнти крові, ін’єкційні наркомани,  медичні працівники. Вакцини поки не існує, що пов’язано з великою мінливістю віруса. Інфікованість вірусом в світі дуже висока, досягає до 500 млн осіб і зростає надалі, що пов’язують з ростом ін’єкційної наркоманії. Щорічно вірусом інфікується в світі 3-4 млн осіб.

Захворюваність гепатитами поширена у всіх країнах, але не рівномірно. Україна відноситься до територій з помірною ендемічністю. Аналізуючи рівень захворюваності в області лише за останні 6 місяців щодо вперше виявлених випадків гепатитів, слід підкреслити, що рівень захворюваності хронічним вірусним гепатитом В втричі вищий від захворюванності гострим гепатитом, а хронічним вірусним гепатитом С – вищий у 10 разів.

Наслідки вірусних гепатитів 

Деякі науковці стверджують, що істинна захворюваність значно перевищує офіційну статистику.

Слід зауважити, що інфікуюча доза гепатитів В, С дуже мізерна, вона у 100 разів менша від інфікуючої дози для СНІДу.

Наслідками вірусного гепатиту В може бути хронічний гепатит — до 30%, цироз печінки — 10-20%, вірусного гепатиту С — хронізація хвороби наступає у 80%, цироз — 40%, високий відсоток раку печінки.

Враховуючи всі факти медична громадськість визнала, що процес поширення парентеральних вірусних гепатитів має ознаки епідемії з важкими наслідками щодо здоров’я та життя людей, можливо, небезпечнішою, ніж епідемія СНІДу.

Хто має найбільше “шансів” заразитись вірусним гепатитом

 Виходячи з епідеміології, найбільш ризиковими щодо передачі вірусів гепатиту є медичні заклади, в яких не дотримуються санітарно-протиепідемічних правил щодо індивідуальності використання медичного інструментарію, його знезаражування та стерилізації. Велику загрозу  становлять косметичні салони, кабінети татуажу, пірсингу, перукарні, які допускають використання нестерильних інструментів при проведенні процедур з порушенням цілісності шкіри. При відвідуванні вказаних закладів не буде зайвим поцікавитись про стан очистки та стерилізації інструментарію багаторазового використання.

Загрозу здоров’ю  становлять  невпорядковані та незахищені статеві відносини.

Якщо в сім’ї є хворий на хронічний вірусний гепатит, необхідно дотримуватись індивідуальності  у використанні рушників, предметів особистої гігієни, безпечного сексу.

Діагностика гепатиту          

Для якісної та достовірної діагностики вірусних гепатитів необхідно користуватися сучасними методами визначення вірусів.

На сьогодні, на території нашої області послуги з діагностики вірусних гепатитів надаються значною кількістю приватних лабораторії. При цьому, в структурі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» наявна єдина на Волині вірусологічна лабораторія, акредитована ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» на визначення антитіл класів Ig M та  Ig G до вірусів гепатитів A, C, D, E, G, F, TT, до HBcAg,  HBsAg, HBeAg  вірусу гепатиту В, HBsAg та  HBeAg вірусу гепатиту В; фрагменту нуклеїнової кислоти вірусів гепатиту А, В, С, D, E, F,G, TTV та знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Підгаєцька, 13.

Вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» оснащена надсучасною апаратурою, тест-системами та обладнанням провідних європейських та американських виробників, на яких працюють досвідчені лікарі та лаборанти, котрі мають вищі кваліфікаційні категорії та  пройшли відповідну спеціалізацію.

З метою діагностики вірусних гепатитів в лабораторії використовують сучасні методи, а саме:

•метод полімеразної ланцюгової реакції;
•метод імуноферментного аналізу сироватки крові
Лабораторія співпрацює як з лікувальними установами області, так і з громадянами на договірних умовах. В лабораторії діє як зовнішня, так і внутрішня система контролю якості, що вказує на достовірність отриманих результатів. Всі результати досліджень надаються протягом 3 діб з моменту надходження біологічного матеріалу.

Скринінгові  обстеження  пацієнтів на маркери вірусних гепатитів В і С дозволяють виявити хворобу на ранніх стадіях ураження печінки, дозволяють провести необхідне своєчасне лікування та зберегти хворому життя.

 

0 Комментариев