Що принесе світу російсько-турецький конфлікт

news

Повідомляє korrespondent.net

Російський бомбардувальник Су-24, що здійснював виліт з військової бази “Хмеймім” в Сирії, був збитий турецьким винищувачем F-16 у відповідь на порушення повітряного простору Туреччини.

Президент Росії Володимир Путін назвав обстріл російського літака “ударом у спину від спільників тероризму” і пообіцяв серйозні наслідки для російсько-турецьких відносин після цієї події.

Американська приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor у своєму дослідженні аналізує подальші дії Туреччини та Росії після інциденту з літаком.

Stratfor ще називають «тіньовим ЦРУ», компанія займається збором і аналізом інформації про події в світі. На підставі зібраних відомостей аналітиками компанії складаються економічні та геополітичні прогнози.

Експерти доходять висновку, що знищення літака підняло ставки у вже й так надзвичайно складному і переповненому різними інтересами конфлікті в Сирії, а всі зусилля в пошуку виходу із затяжної громадянської війни в країні тепер будуть марні.

Корреспондент.net наводить переклад аналізу Stratfor майбутніх дій Росії та Туреччини.

Історичне протистояння

Туреччина і Росія просто не можуть не наступати один одному на мозолі. Туреччина володіє ключами до виходу в Середземне море з Чорного, адже вона контролює протоки Босфор і Дарданелли.

Тому щоразу, коли РФ відправляє свої військові, пасажирські або вантажні кораблі в західному напрямку, вона змушена співпрацювати з Туреччиною.

Разом з тим, співпраця з Анкарою потрібна також НАТО: якщо сили Альянсу захочуть натиснути на слабке місце Росії в Чорному морі, Туреччина повинна дати на це свій дозвіл.

І Туреччина, і Росія мають частково спільні інтереси на Балканах, Кавказі, Близькому Сході та в Центральній Азії.

Турецькій владі не сподобалося, коли в 2008 році РФ вторглася в Грузію, а в 2014-му анексувала Крим. Разом з тим, Анкара надала роль посередників у врегулюванні цих питань іншим країнам.

Багато в чому це зроблено тому, що частка російського газу на турецькому ринку становить 55%. Тому турецька влада не була зацікавлена в тому, щоб зіпсувати відносини з РФ і ризикувати зривом поставок енергоресурсів.

Але через агресивну політику Кремля, який в останні роки значно наростив свій вплив у регіоні, Туреччина могла змінити своє ставлення до Росії.

Зараз відбувається значна ескалація ситуації в Нагірному Карабасі, де все більшої інтенсивності набирають перестрілки між Азербайджаном і Вірменією, яку підтримує Москва.

Оскільки останнім часом Туреччина і Азербайджан значно посилили співпрацю, Анкара побоюється, що для врегулювання ситуації їй доведеться втрутитися в цей конфлікт.

Туреччині не подобається активність Москви в Сирії

Російська військова операція в Сирії, основною метою якої є утримання при владі чинного президента Башара Асада, суперечить турецьким інтересам в цій країні, які полягають у поваленні режиму Асада.

Знищення Туреччиною російського бомбардувальника свідчить про те, що зараз Анкара готова відстоювати свої інтереси перед Росією і нести відповідальність за можливі наслідки.

Минулого тижня повітряна діяльність Росії на кордоні між Туреччиною і Сирією була особливо активна. У повстанських групах, які атакували росіяни, багато туркменських бійців, тісно пов’язаних і підтримуваних Туреччиною. Це ще більше розпалювало гнів Анкари щодо присутності Москви в Сирії.

Як будуть розвиватися події

Після інциденту з СУ-24 Росія, ймовірно, спробує наростити свої операції проти повстанців у даному районі, посилюючи напруженість у відносинах з Туреччиною.

Інцидент з винищувачем, безсумнівно, буде підвищувати ризик зіткнень, що відбуваються в повітряному просторі над Сирією.

Сполучені Штати досягли значного прогресу в припиненні конфліктів у повітряному просторі Сирії, підписавши меморандум про взаєморозуміння з Росією.

Однак, зараз, росіяни дуже злі на Туреччину, що збила літак і тісно співпрацює з американцями, що може втягнути США у протистояння між Анкарою та Москвою.

Сам по собі інцидент з російським літаком не зупинить авіаудари проти “Ісламської держави” в Сирії, але сили коаліції можуть змінити структуру ударів, щоб захиститися від будь-яких потенційних дій російської або сирійської авіації.

Про переговори можна забути

Збитий літак також може підірвати поточні спроби знайти вихід з громадянської війни в Сирії, особливо у зв’язку з тим, що Туреччина є важливим іноземним покровителем і джерелом для існування багатьох повстанських груп, які повинні були бути представлені на переговорах.

Відео, на яких туркменські повстанці стріляють по російських пілотах, а також нападають на учасників пошукової операції російської сторони, змусять Москву ще більше говорити про те, що сирійським повстанцям, яких підтримують Туреччина і США, не можна довіряти.

А, отже, з ними не можна вести переговори, про що міжнародні посередники домовилися раніше.

Поки переговори щодо угоди про розмежування повноважень в Сирії не будуть просуватися, іноземні спонсори сирійської громадянської війни будуть мати справу з усе більш і більш складними битвами.

Дії Туреччини

Туреччина спробує створити безпечну зону на півночі Сирії, уздовж власного кордону: вона спробує витурити звідти терористів “Ісламської держави” (ІДІЛ), а за підтримки США допомагатиме опозиційним Башару Асаду формуванням.

Росія, тим часом, буде і надалі діяти проти бойовиків ІДІЛ і повстанців одночасно. Це, у свою чергу, може призвести до нових сутичок на полі бою.

Крім того, інцидент зі збитим Су-24 посприяє поглибленню співпраці між Туреччиною та НАТО.

До останнього часу Анкара балансувала між Москвою і Альянсом, проте знищення російського літака, а також офіційна відмова турецької влади від купівлі китайської системи ППО дають можливість США і їхнім союзникам з НАТО значно зблизитися з Туреччиною.

Відповідь Росії

У РФ, тим часом, замислюються, як відповісти на знищення літака.

Росія, безумовно, має можливості завдати Туреччині економічний збиток.

Разом з тим, припинення поставок газу призведе до репутаційних втрат “Газпрому”, який зараз прагне зберегти свою частку на європейському ринку.

Не можна відкидати також можливість російського військового втручання в проведені Туреччиною операції в Сирії. Втім, це буде ризикованим кроком для самої РФ

Тому, поки Росія не налагодить взаємини зі США і Заходом в цілому, що не трапиться в найближчому майбутньому, Москві слід бути обережною щодо Туреччини.

0 Комментариев