Шашлик з червоної риби: секрет маринаду і приготування справжнього делікатесу
Коли перші сонячні промінчики сміливо пробиваються крізь прохолодні весняні тумани, починається довгоочікуваний сезон масових вилазок на природу. Для багатьох пікнік асоціюється з приготуванням шашлику – приправленого спеціями і димком соковитого м’яса зажареного. Якщо ви стежите за фігурою, скрупульозно підраховуєте калорії або просто намагаєтеся не є шкідливої їжі, приготуйте замість жирного свинячого м’яса рибний шашлик. Таке блюдо теж виходить неймовірно смачним, ароматним і соковитим, а ще – корисним і некалорійним.Секрети приготування смачного шашлику з червоної риби
Головне в рецептурі даного страви – правильно вибрати і підготувати рибу, зробити відповідний маринад, а інше – справа техніки. Щоб рибний шашлик вийшов справжнім витвором кулінарного мистецтва, запам’ятайте деякі важливі секрети й тонкощі приготування:
- Вибирайте жирні сорти риби, які після запікання залишаться соковитими і м’якими, – ідеальні для такої страви лосось, форель і сьомга. Можна взяти більш доступні варіанти – кижуч, голець або нерку. Горбушу для шашлику краще не використовувати, тому що після смаження на вогні вона виходить сухуватою, хоча через брак іншого підійде і така рибка.
- Рибний шашлик потрібно замочувати у кислому розчині, який доповнить ніжність печеної рибки, але оцет з цією метою використовувати не рекомендується, – оцтова кислота робить рибу жорсткою, сильно псує смак.
- Маринад для шашлику з риби можна готувати на основі лимонного, гранатового або томатного соку, з сухого вина або нежирних кисломолочних продуктів (сметани, кефіру, натурального йогурту).
- Для маринування риби потрібно не більше години, – якщо тримати її в рідині довше, шматочки увберуть занадто багато вологи, і шашлик може просто розвалитися в процесі смаження на відкритому вогні.
- Якщо любите цибулю, додайте його до риби в процесі маринування, – цей пряний овоч зробить страву більш ароматним і насиченим.
- Спеції можна використовувати будь-які, які відповідають вашим гастрономічним пристрастям. Ідеально поєднуються з рибою всілякі свіжі і сушені трави (кріп, петрушка, кінза, розмарин, чебрець, базилік, майоран і ін.). Для гостроти можна додати трішки чорного перцю, імбиру, мускатного горіха або коріандру.
- Вугілля для смаження риби не повинні бути дуже гарячими, адже такий продукт готується швидко, а при надмірно високій температурі може просто згоріти.
- Щоб визначити готовність рибного шашлику, потрібно за допомогою вилки легенько розсунути волокна на одному з шматочків: готова риба повинна бути матовою і непрозорою навіть в самій глибині шматка.
Підготовка червоної риби
Щоб підсмажена на відкритому вогні рибка вийшла смачною, соковитою і ніжною, постарайтеся її правильно приготувати. Часто для такої страви використовують заморожену червону рибу, тому що свіжу не завжди вдається купити. Розморожувати її потрібно виключно на нижній полиці холодильника або в приміщенні, де температура повітря не перевищує 5°С. Тільки при таких температурних умовах риба залишиться соковитою і м’якою після приготування, збереже свій неповторний ніжний смак.
Якщо часу на тривалу разморозку немає, можна залишити рибку трохи підтанути при кімнатній температурі або помістити в прохолодну (але не гарячу) воду. Правда, такий спосіб вплине на смакові якості продукту не в кращу сторону. Розморожувати в мікрохвильовці рибу категорично не рекомендується тому, що в процесі прогрівання її СВЧ-хвилями м’ясо стає сухуватим і трохи «гумовим», набуває не дуже приємний присмак.
Запікати рибу на відкритому вогні можна різними способами – традиційно на шампурах, нанизавши на бамбукові шпажки або розклавши на решітці. Для смачного шашлику рибні тушки спочатку слід обробити – зняти шкіру з лускою, вийняти кістки, філе розділити на шматки. Для кожного способу приготування потрібно нарізати рибу шматками відповідного розміру:
- Якщо хочете приготувати традиційний шашлик на шампурах, рибне філе варто нарізати шматками квадратної форми зі стороною 4-5 см. Менші шматочки сильно висохнуть в процесі смаження і стануть несмачними. Крім того, мініатюрні шашлики можуть просто звалитися з шампура під час перевертання.
- Для рибного шашлику на дерев’яних шпажках шматочки повинні бути розміром 3х3 див. Так вони швидко і добре пропечуться, будуть акуратно виглядати на тарілці.
- На решітці можна запікати як шматки, так і ціле рибне філе або стейки. В останньому випадку з риби навіть не обов’язково знімати шкіру з лускою, видалити хребет і кістки – після запікання на відкритому вогні м’ясо буде чудово відділятися від усіх «непотребу».
Рецепт шашлику з червоної риби
Навіть самий досвідчений шеф-кухар не скаже, який з десятків існуючих рецептів рибного шашлику є найкращим. Кожне блюдо при точному дотриманні рецептури має відмінні смакові якості. Основна відмінність різновидів шашлику з риби полягає в маринаді, адже завдяки вдалій заправці рибні шматочки набувають нові відтінки смаку. Випробуйте запропоновані нижче покрокові рецепти рибного шашлику з фото, щоб вибрати найбільш підходящий для себе варіант.
Шашлик з червоної риби з пряними травами
- Час: 30 хвилин.
- Кількість порцій: 6 персон.
- Калорійність страви: 189 ккал/100 г.
- Призначення: на обід, вечерю.
- Кухня: домашня.
- Складність: легка.
Найбільш швидким у приготуванні є шашлик з червоної риби на решітці. Маринувати рибку для нього потрібно всього 10-15 хвилин. Поки ви будете розпалювати багаття, рибні шматочки промаринуются і будуть готові до запіканню на відкритому вогні. Готується таке блюдо не довше чверті години, але треба уважно стежити за станом шашлику, щоб не пересушити. Знімати шматочки з решітки потрібно гарячими, інакше потім вони прилипнуть до залізних прутів, що сильно зіпсує зовнішній вигляд страви.
Інгредієнти:
- сьомга заморожена – 1,2 кг;
- сіль – 1 ст. л.;
- суміш пряних трав – 1 ст. л.;
- оливкова олія – 2 ст. л.
Спосіб приготування:
- Сьомгу розморозити, гострим ножем розрізати на порційні шматки товщиною 3-3,5 див.
- В піалі змішати оливкову олію, сіль, пряні трави.
- Отриманою сумішшю натерти кожен шматок з усіх боків. Залишити маринуватися на 10-15 хвилин.
- Стейки рівними рядами розкласти на решітку для гриля, поставити на мангал зі слабким жаром.
- Запекти до готовності, час від часу перевертаючи ґрати для рівномірного запікання рибки з обох сторін.
Шашлик з червоної риби в маринаді з білим вином
- Час: 1 година 20 хвилин.
- Кількість порцій: 5 персон.
- Калорійність страви: 233 ккал/100 г.
- Призначення: на обід, вечерю.
- Кухня: домашня.
- Складність: легка.
Соковитий, ніжний, ароматний рибний шашлик можна приготувати в винному маринаді. Біле сухе вино чудово поєднується не тільки різними рибними стравами, але і підходить в якості основи для маринаду, в якому смак рибки виходить просто дивовижним. Вино варто вибирати не занадто кисле, але і не містить багато цукру.
Інгредієнти:
- лосось – 1 кг;
- вино біле сухе – 150 мл;
- оливкова олія – 50 мл;
- цибуля ріпчаста – 1 шт.;
- сіль, спеції – за смаком.
Спосіб приготування:
- У глибокій ємності змішайте вино і масло, додайте сіль, спеції за смаком, перемішати.
- Філе лосося порізати на шматочки 3х3 см, рук наріжте кільцями.
- Опустіть рибні скибочки і цибулю підготовлений маринад, перемішайте. Ємність із заготівлею для шашлику поставте в холодильник на 40-60 хвилин.
- Настроміть рибні шматочки на бамбукові шпажки, чергуючи з кільцями цибулі. Запечіть над відкритим вогнем, періодично повертаючи.
З лимоном і часником
- Час: 40 хвилин.
- Кількість порцій: 5 персон.
- Калорійність страви: 216 ккал/100 г.
- Призначення: на обід, вечерю.
- Кухня: домашня.
- Складність: легка.
Якщо ви плануєте приготувати маринад для червоної риби на решітці з оцтом, замість звичайного візьміть бальзамічний. Така оцтова кислота має більш м’який смак і не робить рибний шашлик жорстким. Пара зубків часнику додадуть рибі приємну пікантність, а шматочки лимона, яким будуть обкладені стейки, зроблять її соковитою, ніжною і неймовірно апетитною.
Інгредієнти:
- стейки форелі – 5 шт.;
- лимон – 2-3 шт.;
- оцет бальзамічний – 2 ст. л.;
- часник – 2 зубчики;
- оливкова олія – 2 ст. л.;
- сіль – 1 ст. л.;
- зелень свіжа пучок.
Спосіб приготування:
- Часник і зелень подрібніть блендером в кашку. Додайте олію, бальзамічний оцет і сіль, збийте.
- Рибні стейки помийте, обсушіть паперовим рушником, обмажте приготованим соусом. Дайте постояти 15 хвилин.
- Лимони поріжте кружечками, половину викладіть на решітку.
- Зверху додайте замариновані стейки форелі, накрийте рештою лимонними гуртками.
- Запікайте на помірному вогні приблизно за 8 хвилин з кожного боку.
З соєвим соусом і гірчицею
- Час: 2 години 20 хвилин.
- Кількість порцій: 4 персони.
- Калорійність страви: 221 ккал/100 г.
- Призначення: на обід, вечерю.
- Кухня: домашня.
- Складність: легка.
Шашлик з риби на мангалі або на багатті – страва не дуже звичне для європейців, зате дуже популярна в азіатських країнах. Соєвий соус в маринаді для рибного шашлику дозволить вам на хвилинку наблизиться до таємничого і загадкового Сходу. Якщо ви хочете урізноманітнити й прикрасити рибне блюдо, як це теж часто роблять в Азії, чергуйте шматочки рибки і свіжих овочів, наприклад, болгарського перцю або цукіні.
Інгредієнти:
- філе сьомги – 750 г;
- болгарський перець – 1 шт.;
- цукіні – 1 шт.;
- соєвий соус – 2 ст. л.;
- гірчиця – 1 ст. л.;
- мед – 1 ст. л.;
- часник – 2 зубки;
- лимон – ½ шт;
- оливкова олія – 2 ст. л.
Спосіб приготування:
- Підготуйте філе сьомги, розділіть на шматочки потрібного розміру.
- Цедру половини лимона натріть на дрібній тертці, вичавити сік.
- У мисці змішайте подрібнений часник, цедру і сік лимона, соєвий соус, мед, масло, гірчицю. Ретельно перемішайте до однорідності.
- У підготовленому маринаді замочіть рибні шматочки, витримайте на холоді 2 години.
- Болгарський перець звільнити від плодоніжки і насінної коробочки, з цукіні зніміть шкірку. Поріжте овочеву м’якоть рівними шматочками, за розміром трохи менше рибних.
- Настроміть шматки сьомги на шампури або дерев’яні палички, чергуючи з овочевими кубиками.
- Готуйте над сивим вугіллям, часто перевертаючи, до появи рум’яної скоринки (приблизно 10-12 хвилин).
З мартіні
- Час: 1 година 25 хвилин.
- Кількість порцій: 5 персон.
- Калорійність страви: 242 ккал/100 г.
- Призначення: на обід, вечерю.
- Кухня: домашня.
- Складність: легка.
Один з найбільш оригінальних варіантів маринаду для рибного шашлику – приготований на основі мартіні і свіжої кінзи. Така суміш надає рибці не тільки незвичайний, дуже яскравий і насичений смак, але і робить її м’якою, ніжною, просто тане в роті. Доповнити запечену на вогні червону рибу можна будь-яким гарніром або яким-небудь пікантним соусом.
Інгредієнти:
- риба червона – 1 кг;
- цибуля ріпчаста – 1 шт.;
- часник – 3 зубки;
- мартіні – 150 мл;
- кінза свіжа – великий пучок;
- кріп свіжий – кілька гілочок;
- лимонний сік – 3 ст. л.;
- сіль, перець – за смаком.
Спосіб приготування:
- Зелень вимити, обсушити, перемолоти блендером разом з очищеним часником.
- Додати сіль, перець за смаком, лимонний сік. Влити мартіні, розмішати до однорідності.
- Рибне філе нарізати великими шматками, почищену цибулину – кільцями. Все скласти в маринад, перемішати. Маринувати 1 годину.
- Нанизати на шампури рибу змішати з цибулею, запікати над помірним жаром 12-14 хвилин.
З риби з креветками
- Час: 50 хвилин.
- Кількість порцій: 4 персони.
- Калорійність страви: 208 ккал/100 г.
- Призначення: на обід, вечерю.
- Кухня: домашня.
- Складність: легка.
Дуже незвичайним виходить рибний шашлик з креветками. Маринад можна використовувати будь-який, наприклад, з соєвим соусом і білим вином. Таке блюдо здивує навіть самих вимогливих до їжі гурманів своїм гармонійним і кілька неординарним смаком. Готується ця ефектна закуска трохи довше звичайного, але результат того вартий. Подавати рибний шашлик з креветками краще з гарніром з вареного рису або приготованих на грилі овочів.
Інгредієнти:
- лосось – 800 г;
- креветки добірні – 400 г;
- лимонний сік – 2 ст. л.;
- соєвий соус – 2 ст. л.;
- вино біле – 4 ст. л.;
- сіль, спеції – за смаком.
Спосіб приготування:
- Рибу порізати на шматочки.
- Змішати в глибокій мисці або каструлі лимонний сік, вино і соєвий соус. Додати спеції, якщо треба, досолити.
- Опустити в маринад рибні скибочки, витримати в холодильнику півгодини.
- Креветки почистити і відварити.
- Нанизати на шампур рибні шматочки і креветки, чергуючи.
- Запекти над вигорілими вугіллям до готовності.
Читайте також: Травневі свята: чим поласувати смачним, коли карантин на заваді пікнікам
Автор статті: Ірина Велігурська