ПТС – посттравматичний стресовий розлад: що це таке та допомогти собі та близьким

news

Внаслідок повномасштабної війни в нашеї повсякденний словник знайшов свій шлях термін “ПТС” – посттравматичний стресовий розлад. І, незважаючи на багато різних психічних станів та розладів, які можуть бути названі, існує загальний страх, що практично всі, через вплив війни, будуть страждати від посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Однак, з різних оцінок, ПТСР може розвиватися в 12–20% осіб, які пережили травматичну подію або були свідками такої. Міністерство охорони здоров’я України вказує на цифру 20–30% серед пацієнтів.

Важливо відзначити, що ПТСР зазвичай добре виліковується і успішно проходить у більшості пацієнтів. Однак він може призвести до різних фізичних та психічних розладів, страждань, а також викликати конфлікти і труднощі в міжособистій комунікації. З цією метою команда платформи доказової інформації про здоров’я “Бережи себе” у співпраці з організацією “INSCIENCE” і експертами розробили гід із відповідями на можливі питання щодо цього розладу.

Гід  у форматі PDF можна завантажити за посиланням: https://berezhy-sebe.com/pstr-likuietsia-iak-dopomohty-sobi-ta-blyzkym/

До створення гіду долучилися соціальний психолог Ілля Бачурін і психотерапевтка Анна-Марія Бресешер. Експертну оцінку надано Тетяні Сіренко, заступниці директора з психологічного напряму Державного закладу “Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” Міністерства охорони здоров’я України”, а також Любові Чигринській, лікарці-психологині та експертці Координаційного центру з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України.

У цьому гіді, який складається з 15 коротких розділів, надається інформація про посттравматичний стресовий розлад та доступні методи лікування. У матеріалах описано симптоми, причини виникнення, процес розвитку цього стану, його вплив на психічне та фізичне здоров’я, а також доступні методи лікування та профілактики. Гід також містить корисні практичні поради щодо підтримки близьких людей. Паралельно наведено актуальні контакти “гарячих ліній” та організацій, які надають першу психологічну допомогу та консультації щодо подальших дій.

Довідка: Бережи себе — це платформа доказової інформації про здоров’я. Мета проєкту, щоб українці та українки приймали рішення та формували звички щодо свого здоров’я на основі доказової інформації.

INSCIENCE — це організація, яка популяризує науку і доказову медицину та підвищує їхню цінність для суспільства, бізнесу та держави через науково-популярні проєкти. Ми робимо українських вчених та лікарів/ок видимими та сприяємо розвитку критичного мислення через просування наукового підходу до пізнання світу.

Інформаційні партнери: Міністерство охорони здоров’я України, Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ДЗ «Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” МОЗ України».

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев