Обробка ранової та опікової поверхні
Рани – це порушення механічного характеру цілісності м’яких тканин, а в низці випадків і глибших шарів, таких як підшкірна клітковина, м’язова тканина, внутрішні органи. Слизові оболонки пошкоджуються рідше. Супроводжуються рани різким больовим симптомом, кровотечею. Отримати таку травму можна в побуті або на робочому місці.
Головне, що потрібно знати, як правильно обробити ранову поверхню під час надання першої допомоги. Для цієї мети використовують антисептичні розчини, наприклад, Перекис водню, Хлоргексидин.
Різновиди ран
За ступенем тяжкості рани поділяють на:
- поверхневі – порушується цілісність шкіри або слизової;
- глибокі – травмуються і нижні шари, аж до внутрішніх органів.
У першому випадку обробка ранової поверхні можлива в домашніх умовах. Зазвичай постраждала людина може все зробити самостійно або за допомогою близьких. У разі глибоких поранень потрібне негайне звернення до хірурга.
За характером ушкоджень рани бувають:
- колоті;
- різані;
- рубані;
- забиті;
- рвані;
- вогнепальні.
Крім цього, рани розрізняють за наявністю патогенних мікроорганізмів у рановому каналі:
- чисті – зроблені хірургом під час операції в умовах абсолютної стерильності;
- інфіковані – наявність у рановому каналі гною;
- контаміновані – у рані присутні патогени, але запалення тканин не спостерігається, хоч цей ризик повністю не виключається.
Перша допомога
Практично відразу після отримання травми необхідно обробити рану і зробити це правильно. Таким чином знижується ризик інфікування і збільшується шанс на швидке відновлення.
Усі дії виконуються поетапно:
- з поверхні рани видаляються сторонні предмети і забруднення;
- якщо це опік, необхідно охолодити тканини шляхом поміщення обпаленої частини тіла під проточну прохолодну воду на 10 хвилин;
- перед тим як накласти пов’язку, рану ретельно промивають антисептиком;
- у разі сильної кровотечі накладають джгут, у разі слабкої – достатньо використовувати Перекис водню;
- для обробки країв ранової поверхні використовують спиртовий розчин Йоду або зеленки;
- після обробки на пошкоджену ділянку накладають ранозагоювальний антибактеріальний засіб і стерильну пов’язку.
Багато поранень лікуванню вдома не підлягають. Щоб їх обробити і не допустити негативних наслідків, необхідно відразу звертатися до кваліфікованих фахівців. Показанням для звернення є глибоке поранення з підозрою на пошкодження внутрішніх органів, переломи, серйозні запальні процеси. У разі сильної кровотечі, якщо зупинити її не виходить, слід одразу викликати бригаду швидкої допомоги. До приїзду лікарів важливо накласти джгут.
У разі отримання ран, у яких краї нерівні, якщо пошкоджена ділянка забруднена іржею, землею, дуже важливо звернутися до травмпункту, оскільки велика ймовірність виникнення ускладнення у вигляді правця.
Автор статті: Сергій Шагоферов