Коли в Україні святкують Петра і Павла? Прикмети цього дня та традиції

news

Свято Петра і Павла — це день на честь пам’яті двох верховних апостолів. Християни східного обряду (православні) відзначають це свято 12 липня, а християни західного обряду (католики) святкували цьогоріч 29 червня.

Це свято має неперехідну дату і щорічно у православних відзначається 12 липня ( цього року це вівторок). Цьому дню передує Петрів піст, який триває 21 день з 20 червня по 11 липня. Він починається через тиждень після свята світлої Трійці.

Хто такі Петро і Павло?

Петро і Павло – первоверховні апостоли, які були відданими учнями Христа і прийняли мученицьку кончину в I столітті нашої ери.  Їх вважаються одними з найбільш значущих святих і послідовників Христа.

Петро (при народженні Симон) походив з простої бідної сім’ї і був рибалкою. Одного разу брат Андрій познайомив Симона з Ісусом, який нарік його Петром, що означає “скеля”. Апостол Петро став наступником Христа і учасником багатьох важливих подій, описаних в Євангеліє – був разом з Христом в Гефсиманському саду, відрікався від Христа, але отримав прощення, після Воскресіння подорожував по світу, щоб розповісти людям про цю подію.

Павло (при народженні Савл), навпаки, відомий, як затятий гонитель християн і людина, що мала знатне походження. Одного разу йому з’явився Спаситель і запитав, за що Савл жене його. Після цього язичник прийняв таїнство хрещення з ім’ям Павло і став проповідувати християнство.

Обидва апостоли прийняли мученицьку смерть за свою віру. Петро був засуджений до страти через розп’яття. А Павло за свої проповіді – до відсікання голови. До цього дня віруючі з усього світу моляться святим про захист і заступництво.

Традиції свята

Православні віруючі в цей день ходять до церкви і ставлять свічки за здоров’я рідних, а також просять Петра і Павла про заступництво, про захист від темних сил і про зцілення хвороб. Після повернення з храму люди готують пишний стіл, на якому обов’язково повинні бути присутніми риба і овочі. Після застілля страви прибирати не можна – ввечері на трапезу приходять померлі родичі.

У народних повір’ях день Петра і Павла відкривав низку весіль – вважалося, що люди, які побралися в період з 12 липня до 5 серпня, проживуть довге і щасливе спільне життя. Народна приказка “Петро і Павло час збавив” – вона означає, що з 12 липня літні дні йдуть на спад і стають коротшими. Зате саме з цієї дати відкривається сезон у рибалок – чоловіки, які люблять ходити на риболовлю, повинні помолитися святим про багатий улов.

До теми: День Петра і Павла – привітання з Днем ангела

Петра і Павла – що не можна робити

У цей день існував ряд заборон, порушивши які можна було накликати на себе біди і нещастя. Зокрема на день Петра і Павла не можна:

  • займатися важкою фізичною роботою і домашніми справами;
  • пліткувати і лихословити;
  • шити і в’язати, займатися рукоділлям;
  • купатися – підвищується ймовірність нещасного випадку на воді;
  • давати і брати щось у борг;
  • їсти фрукти та овочі нового врожаю – наступний рік буде неврожайним;
  • ходити в ліс.

Прикмети на Петра й Павла

  1. Якщо на Петра один дощ — урожай буде непоганий, два — добрий, а три — багатий.
  2. Петрівки холодні — рік голодний.
  3. Як на Петрів день спека, то на Різдво мороз; Петрівка минає — половини літа немає.
  4. Хто в ніч на Петра й Павла не спатиме, той щасливим і здоровим весь рік буде.
  5. Якщо зозуля замовкає за тиждень до Петрового дня — зима буде ранньою, якщо куватиме після 12 липня — зима буде пізньою.
  6. Петро й Павло день збавили — так у народі примітили. З 12 липня починається помітне зменшення світлового дня. З Петра день убуває, а спека прибуває. З Петра й Павла вже починають падати листя. Про це є і прикмета: Прийде Петрок — зірве листок.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев