Коли та як збирати березовий сік?

Березовий сік – прозора або каламутна безбарвна рідина з легким солодким смаком. Його легко запасти про запас і навіть використовувати як основу для квасу.
Коли збирати березовий сік
Найкращий час – це весна. Березовий сік збирають, коли дерева виходять із зимового спокою і починають набухати нирки. У різних регіонах ці терміни різняться, та й весна іноді приходить із запізненням, тож назвати точні дати складно. У середньому підходящий момент настає у березні чи квітні. День у будь-якому разі краще вибрати сонячний: у похмуру та дощову погоду циркуляція соку не така інтенсивна.
Не варто намагатись набрати сік, коли на деревах вже з’явилися перші листочки. Його практично не буде, а те, що вдасться набрати, навряд чи буде із приємним смаком.
Де збирати березовий сік
Для початку визначтеся з місцем. Не варто звертати увагу на дерева, які ростуть поряд із жвавими трасами, великими поселеннями, заводами та фабриками. За соком краще вирушити в заміський березовий гай або змішаний ліс.
Не варто забувати і закони. Лісівники зауважують, що право на збирання соку мають постійні користувачі лісових угідь (лісгоспи), а також підприємці, які отримують для цього “лісовий квиток”. Цей документ надає право на добування соку лише у визначених місцях і відповідно до установлених правил збирання. Видача “лісового квитка” передбачена статтею 69 Лісового Кодексу України. За порушення цих вимог порушникам загрожує покарання згідно зі статтею 70 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Читайте також: Лучан закликають правильно утилізувати органічні рештки: як працює Центруправління відходами “Чистий Луцьк”
Збираючи сік самостійно для власних потреб, люди можуть навіть ненавмисно спричинити загибель дерева. Часто це відбувається через недбалість стосовно віку дерева та місця, де це можна робити без шкоди. У результаті, в середині берези можуть початися процеси гнилі, грибкові захворювання, що призводить до втрати якості дерева.
Варто зазначити, що збирання березового соку на об’єктах природно-заповідного фонду суворо заборонене. Порушення цього правила природоохоронного законодавства може призвести до відповідальності згідно зі статтею 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як збирати березовий сік
Виберіть відповідну березу, діаметр стовбура якої не менше 25-30 см на рівні грудей дорослої людини. Не варто збирати сік із молодих дерев: він потрібен їм для нормального росту та розвитку. Пошкоджені берези теж краще оминати.
На стовбурі з південного боку ножем обережно зніміть верхній товстий шар кори з ділянки приблизно 2×2 см.
Обережно під невеликим кутом зробіть отвір глибиною не більше 1,5 см. Відстань від землі може становити приблизно 20-50 см або більше.
Найкраще використовувати шуруповерт або дриль зі свердлом 5–10 мм, що працює від акумулятора. Сокиру брати не варто, інакше ви можете сильно пошкодити дерево.
На одному дереві з діаметром до 30 см не варто робити більше одного отвору. При 30-40 см допустимі 2 отвори, а якщо товщина ще більша, можна зробити навіть три. При цьому відстань між ними має бути не менше ніж 20 см.
Збирати березовий сік можна різними способами. Найпростіший – вставити пластикову трубочку в отвір, який вийшов, і направити її в банку чи пляшку.
Читайте також: Волинські ліси задихаються від сміття: майже 200 стихійних звалищ (+ВІДЕО)
Зручно використовувати звичайну медичну крапельницю. А якщо виконати в кришці пластикової пляшки отвір під її трубку, то в сік не потрапить сміття.
Якщо під рукою немає нічого придатного, можна взяти гілочку відповідної товщини та закріпити на ній із пластикову пляшку за допомогою шпагату. Сік капатиме прямо в посуд.
Коли наберете достатньо соку – а з одного дерева не варто брати більше 1-2 літрів, – акуратно витягніть трубочку або інший пристрій.
Обов’язково закладіть отвір у стовбурі, інакше дерево може постраждати. Його потрібно заткнути дерев’яним кілочком, замазати воском або садовим варом, яке можна купити у магазині.
Як зберігати березовий сік
Натуральний напій не збережеться надовго, якщо просто поставити його в холодильник. Вже через 2-3 дні він почне киснути, каламутніти і втрачати свій приємний смак. Щоб зберегти сік, його зазвичай розливають пластиковими пляшками і просто заморожують. Єдиний недолік такого способу без місткої морозильної камери великих запасів не зробити.
Ще один доступний варіант – консервування.
Читайте також: “Шампанське” з березового соку: ігристе задоволення з природи
Автор статті: Ірина Велігурська