Історія появи дистанційних пультів

news

Людство завжди прагнуло спростити собі життя, тому про можливості управління технікою на відстані фахівці задумалися ще в 1930-х. Німецькі розробники хотіли зробити пульт для радіоприймача. Частково їм це вдалося, проте прототип був дуже далекий від сучасних виробів. Він являв собою громіздку панель із реле, електродвигуном і багатожильним кабелем, який приєднував панель до приймача. Вигадку залишили на рівні розроблення, адже, крім непрактичних розмірів, виріб усього лише вмикав радіо через замикання електричного кола. А сам користувач був обмежений довжиною кабелю.

Перші пульти для телевізорів

Це сьогодні купити пульт до кондиціонера https://pulti.ua/uk/kondicionery/, телевізора або мультимедійного програвача можна в будь-якому магазині. Причому пристрій буде не тільки багатофункціональним, а й компактним. А перший офіційний ПДУ для телевізора був випущений в 1950 році відомою компанією Zenith. Як і його прототипи для радіоприймачів, він був досить габаритним і з’єднувався з основним пристроєм через дріт. З функцій користувачеві були доступні лише:

  • увімкнути;
  • перемикнути канал;
  • вимкнути.

Попри таку примітивність, пульт прижився в користувачів і навіть дістав промовисте прізвисько «ледар» (lazy bones). Адже тепер хоч щось можна було робити, не встаючи з канапи. Та й вартість виробу була досить доступною. Недоліки доповнював усе той же товстий кабель з’єднання. Крім невибагливого зовнішнього вигляду, він просто заважав у побуті. Долаючи простір між телевізором і канапою, не один користувач спотикався об це нововведення.

Розробник «ледаря» — Роберт Адлер — постарався удосконалити свій витвір і через 6 років з’являється Space Command. Цей пульт уже позбувся незручного дроту й передавав сигнали за допомогою ультразвуку. Конструкція була механічною, без використання елементів живлення. Винахідник вирішив від них відмовитися, позаяк на той час мініатюрних елементів живлення ще не було. А сигнали пристрій виробляв клацанням через натискання кнопок. Що знову ж послужило причиною для появи прізвиська clicker. Примітно, що клікер був дуже маленьким — приблизно 5 см завдовжки з трьома кнопками для основних функцій! Пізніше до них додалася кнопка ввімкнення і вимкнення звуку. Попри наявні недоліки:

  • помилкові спрацьовування — мікрофон телевізора міг неправильно відреагувати на шуми з вулиці, звуки музичних інструментів тощо;
  • на клацання пульта болісно реагували деякі домашні тварини та люди з чутливим слухом;
  • вартість дистанційного керування була доступною не кожному — сама конструкція ПДУ не складна, але вона вимагала установки дорогого мікрофона-приймача, а пізніше спеціального транзистора в телевізор.

Моделі типу Space Command стали наймасовішими аж до початку 1980-х. А Роберт Адлер був відомий насамперед як винахідник ПДУ. Хоча в скарбничці досягнень цієї людини цілих 180 патентів!

Сучасні аналоги

Появу сучасних аналогів пов’язують відразу з декількома чинниками. Це розвиток ІТ сфери, поява мініатюрних джерел живлення й розширення функціоналу самих телевізорів — чотирьох кнопок для них уже явно було недостатньо.

Перша компанія, яка запропонувала використовувати для дистанційної передачі сигналу інфрачервоне випромінювання, була ITT Corporation. Причому внаслідок того, що ПДУ за такою технологією працює тільки в момент натискання кнопки, його енергоспоживання вкрай низьке. Немає потреби використовувати потужні джерела живлення. Крім того, дистанційні пристрої змогли набути багатьох додаткових функцій. Їхній зовнішній вигляд став більше нагадувати сучасні моделі з безліччю кнопок. Пізніше до них додалися екрани для відображення різної інформації. А самі пульти стали настільки популярними, що їх почали випускати не тільки для телевізорів, а і для різних видів побутової та кліматичної техніки, гаражних систем тощо.

Програмовані пульти

До появи програмованих пультів доклав руку сам Стівен Возняк. Саме той, хто в компанії зі Стівом Джобсом працював над першими комп’ютерами Apple. Його ідея полягала в тому, щоби замінити велику кількість пультів у будинку одним універсальним пристроєм. І перша подібна розробка була запропонована ще в 1987 році. Однак у маси ноу-хау не пішло, хоч і викликало схвалення в середовищі фанатів технічного прогресу. Перші програмовані пульти виходили дуже дорогими в реалізації та складними в налаштуванні. Справитися з таким високотехнологічним монстром пересічний користувач не міг, навіть якщо в нього було достатньо кошті

Сучасні універсальні пульти програмуються в декілька кліків і коштують недорого. Крім дистанційної передачі інфрачервоного сигналу, у пристроях використовується сенсорне й голосове управління та Bluetooth технології. І найближче майбутнє обіцяє ще чимало чудових нововведень у цьому сегменті.

0 Комментариев