Хто платитиме кредити після розлучення?

Майно нажите в шлюбі ділиться навпіл, а як з боргами?
Чи кредитні зобов’язання одного з подружжя розділяються на двох у випадку розлучення? Спробуємо розібратися в цьому питанні у нашій традиційній рубриці “Юридична консультація”.
Запитання клієнта:
Добрий день. В сім’ї складна ситуація: чоловік узяв на своє ім’я кілька кредитів. У разі розлучення, чи залишаюся я співвідповідачем за його кредитними зобов’язаннями? Чи можуть конфіскувати квартиру, якщо в ній проживає колишня дружина з неповнолітньою дитиною?
Відповідь юриста:
Відповідно до Сімейного Кодексу України, спільним є не лише спільно нажите майно, а й нажиті разом борги. В силу чого поділу підлягають також всі взяті в шлюбі кредити. Ви не вказали, яким саме чином оформлений кредит на квартиру (наскільки я розумію, він вас турбує вас найбільше).
Тому розглянемо кілька варіантів:
- Кредит на квартиру оформлений на вас двох. Така квартира однозначно буде поділена порівну. Подружжям, яке розлучається залишиться лише вирішити, як її фізично розділити. Або спільно використовувати або продати квартиру і поділити отримані гроші навпіл.
- Кредит на квартиру оформлений на одного з подружжя. На перший погляд, тут все просто: чий кредит – тому борги і квартира. Але майно, нажите подружжям під час шлюбу, є їхньою спільною власністю. Тобто при розлученні все ділиться порівну. Однак, якщо кредит оформлявся до весілля, то рівному розділу підлягає та частина квартири, яка пропорційно відповідає виплаченим щомісячним виплатам по кредиту. Якщо ж іпотека оформлялася в шлюбі, а перший внесок був накопичений одним з подружжя до весілля, розділу теж підлягає частина квартири або її вартість за вирахуванням цього внеску.
- Якщо іпотечний кредит оформлявся до шлюбу, то розподілу підлягають також початковий внесок (якщо такий мав місце) і щомісячні виплати, які проводилися в період дії шлюбу.
Існує три основних способи поділу майна подружжя: шлюбний контракт, рішення за обопільною згодою і через суд. Шлюбний контракт – річ екзотична і зазвичай при укладенні шлюбу його не укладають так що розглядати варіант поділу майна при існуванні шлюбного контракту – марна трата часу. Другий спосіб – це «мирний» поділ майна, тобто сторони самі домовляються про те, як вони розділять майно і борги. Третій спосіб – це через суд. При цьому, певну перевагу має той з подружжя, з ким залишається дитина (зазвичай це дружина). Якщо ж ви з чоловіком не досягнете згоди з приводу поділу кредитних зобов’язань, розділ такого майна відбувається в судовому порядку з залученням банку-кредитора. Можливий варіант реалізації квартири (під контролем банку) і повернення суми, що залишилася кредиту, і, якщо залишилася певна сума грошей, поділ у співвідношенні, яке здається справедливим сторонам.
Матеріал підготовлено за інформацією:
Назаревича Любомира Мечиславовича, ФОП «Діяльність у сфері права».
Правова допомога та консультації в цивільних справах
м.Луцьк
Тел/вайбер 097 38 58 658