День святої Катерини: як ворожити на судженого

news

В українському народі в давнину ворожили не тільки відьми, волхви чи ворожбити, але й пересічні люди. Період, коли можна дізнатися про свою долю, припадав на кінець осені або початок зими, коли сільськогосподарські роботи були завершені і можна було дозволити собі розваги.

7 грудня – Катеринин день. Свята Катерина вважалася покровителькою наречених. Сподіваючись на допомогу святої Катерини, жінки просили її про щасливий шлюб, злагоду в сім’ї. Залишатись допізна на гулянні цього вечора дівчатам не можна було, бо треба йти додому, аби не прогнівити Долю.

Так, увечері проти Катерини, дівчата, а часто й хлопці, ворожили на майбутню пару.

Як ворожити 

  • Звечора 6 грудня — передодня святої Катерини дівчата починали ворожити. Робили це в такий спосіб: крали в чужому садку гілочку вишні і ставили її у воду. Якщо вона до Різдва розквітне, то того ж року дівчина вийде заміж.
  • 7 грудня дівчата робили те, що і у переддень. Наприклад, брали стільки гіллячок, скільки членів сім’ї. Які галузки не розвивалися, то начебто стільки осіб помре в родині.
  • Перед сном, 6 грудня, потрібно покласти під подушку шматочок хліба і вимовити: “Суджений-ряджений, приходь до мене поїсти”. Після цього потрібно лягти спати і ні з ким не розмовляти. Постарайтеся запам’ятати свій сон, так як чоловік, який вам присниться і стане вашим судженим. Можливо, це відбудеться не в тому році, але його варто обов’язково запам’ятати.
  • Ворожили і в такий спосіб. Дівчата насипали в миску каші і йшли гуртом на двір кликати судженого на вечерю, б’ючи по воротах макогонами по черзі, приказуючи: “Іди, іди, суджений, кашу їсти!”.
  • У ніч на 7 грудня дівчата під подушку клали листочки з різних дерев, кожен з яких позначав певного хлопця, але повинен бути серед них і “порожній” лист яблуні. Вранці, найменший хлопчик в родині повинен витягнути листок, якщо це лист яблуні – то сидіти ще довго в дівках, якщо ж інший лист – то дівчина вийде заміж за того, кого під цим листком загадала.
  • Увечері дівчата ходили під чужими вікнами і прислухалися до розмов, вважалося, що те, про що говорили господарі будинку, могло розповісти про долю, яка чекає дівчину. А ще дівчата слухали голоси тварин – кішки, собаки, коня, півнів. По голосу тварини вони визначали професію або характер свого судженого.
  • Щоб дізнатися, який достаток буде у майбутнього чоловіка, дівчата насипали в миску будь-яку крупу і кидали в неї прикраси: золоті, срібні, залізні. Яку прикрасу витягне – таке і подружнє життя очікує дівчину.
  • В день Катерини про швидке заміжжя може також розповісти вода. Налийте в миску води і вмивайтеся, якщо поверхня води швидко розгладилася, то бути швидкій зустрічі з судженим і весіллю, якщо ж вона ще довго заспокоюється, заміж ще не скоро.
  • Увечері на Катерину дівчата вибігали з будинку і просили випадкового перехожого назвати чоловіче ім’я, яке ім’я назвуть – так і зватимуть судженого.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев