Чим загрожує лучанам перевищення хімічних сполук у повітрі?

news

У деяких районах Луцька виявлено значні перевищення від допустимих норм, деяких хімічних сполук, а саме аміаку, сірководню та оцтової кислоти.

Завідувач Луцького міськрайонним відділом ДУ “Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України” Марія Білоножко розповіла про результати проведеного лабораторного дослідження якості атмосферного повітря.

За її словами, дослідження були зроблені за адресами:
на вул. Львівська, 91; Станіславського, 52; Ковельська, 52; Дружби Народів, 13; дачна забудова садівничого товариства ”Світанок” на межі санітарно-захисної зони.

За їхніми результатами встановлено значні перевищення:
вмісту аміаку становить від 2,3 це більше від норми у 22,6 раза;
сірководню від 2 вище у 10,5 раза;
оцтової кислоти від 1,1 перевищення у 2,6 раза.

Найбільші перевищення зафіксоване на межі санітарно-захисної зони полів фільтрації.

Які симптоми отруєння аміаком?

Дихання. Аміак подразливий та їдкий. Контакт з аміаком високої концентрації в повітрі призводить до печіння в носі, горлі і дихальних шляхах. Це може спричинити бронхіолярний і альвеолярний набряк та ураження дихальних шляхів в результаті дихальної недостатності. Вдихання нижчої концентрації може спричинити кашель, подразнення носа та горла. Запах аміаку достатньо рано попереджає про його присутність, але аміак також веде до послаблення нюху, що знижує можливість помітити його в повітрі за низької концентрації.

отруєння аміаком

Діти, що піддаються впливу такої ж кількості аміаку, як і дорослі, отримують більшу дозу, оскільки поверхня їхніх легенів відносно більша по відношенню до всього тіла. До того ж, вони можуть більше піддаватися впливу аміаку, адже вони низького зросту і знаходяться ближче до землі, де концентрація випарів вища. 
Контакт зі шкірою або очима. Контакт з низькою концентрацією аміаку в повітрі або рідинах може спричинити швидке подразнення очей або шкіри. Вищі концентрації аміаку можуть призвести до серйозних травм та опіків. Контакт із концентрованими аміаковими рідинами, такими як промислові миючі засоби, може спричинити корозійні пошкодження, включаючи опіки шкіри, ураження очей або сліпоту. Вищий ступінь ураження ока може не бути видимим протягом тижня після контакту. Контакт зі зрідженим аміаком може також спричинити відмороження. 

Симптоматика отруєння сірководнем проявляються:

 головним болем;
 запамороченням;
 нудотою;
 підвищенням тиску.

отруєння сірководнем

Небезпека сірководню для здоров’я

Газ має задушливим і подразнюючою дією на організм. Він викликає подразнення слизових оболонок очей і дихальних шляхів. Саме вплив на дихальні шляхи є однією з найбільш небезпечних реакцій, здатної призвести до набряку легенів. Проникаючи в організм, вона блокує дихальний фермент. Вплив сірководню на організм людини в повітрі настільки згубно, що може викликати миттєву смерть, якщо його концентрація висока. 
Сірководень згубно впливає на білок гемоглобін. Залізо, яке входить до складу гемоглобіну, він перетворюється в сульфід заліза. В результаті кров набуває чорний відтінок і втрачає повністю або частково, здатність переносити кисень. Подразнення слизових навіть невеликою кількістю сірководню здатне призвести до кератокон’юнктивиту, риніту, бронхіту, слюнотечі. Газ також має негативний вплив на нервову систему. Сірководень стимулює діяльність нейронів. Він викликає депресію і занепокоєння. При тривалому вдиханні газу можливий розвиток психічних розладів та уражень вегетативної нервової системи. Хворі також страждають безсонням. 

Токсичність оцтової кислоти

Перебуваючи у стані пари в повітрі, кислота пошкоджує очі, ніс та горло вже за концентрації понад 10 мг/м³. Серйозні наслідки спостерігаються при десятиденній повторюваній дії забрудненого кислотою повітря із вмістом до 26 мг/м³.
Низько концентровані розчини оцтової кислоти (близько 5%) можуть подразнювати слизові оболонки. Концентрована кислота значною мірою пошкоджує шкіру при контакті: у випадку її потрапляння, необхідно промити уражене місце великою кількістю води або розчину харчової соди. При проковтуванні оцтової кислоти спостерігається біль у стравоході і роті, це може призвести до появи нудоти і проблем із диханням. У цьому випадку необхідно ополоснути ротову порожнину і звернутися до лікаря.
Токсичні дози при споживанні кислоти людиною достеменно не відомі. Напівлетальною дозою для пацюків є 3310 мг/кг, для кроликів — 1200 мг/кг. Споживання людиною 89—90 г чистої кислоти є вкрай небезпечним, а граничною кількістю для щоденного споживання є 2,1 г.

отруєння оцтвою кислотою

Фото з інтернету

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев