Чим погане узагальнення і чому краще орієнтуватися на свої відчуття: пояснює психолог

news

Узагальнення ні до чого доброго не приведе. Важливо орієнтуватися на своє власне “Я” і керуватися своїми принципами, а не робити, як роблять всі.

Про це розповіла психолог Світлана Ройз і пояснила, в чому головна причина узагальнення.

“Є фрази, у відповідь на які я роблю глибокий вдих: “що, тобі більше всіх потрібно!? Ну же всі (крадуть, страждають, хворіють …), це не для нас, завжди так було …” Вчора ввечері близька знайома розповідала, що підлеглі спіймали керівника на крадіжці і почався гучний процес. Я пораділа – “здорово, дивись, вони не злякалися”. У відповідь – “ну це ж зашкодить репутації організації, на жаль”. “Але ж він крав!? – “так, але ж всі крадуть!?” Я не стрималася – так може час не приймати це за норму! І крадуть все ж не всі”, – говорить Світлана і рекомендує починати з себе.

Зі слів Ройз з нею нещодавно трапилася історія, яка є підтвердженням її ж слів.

“Я викликала таксі. Диспетчер вже кинув смс з номером машини. Передзвонює водій: я взяв ваше замовлення, але у мене до вас прохання – зателефонуйте диспетчеру, скасуйте замовлення. Я – я точно не буду цього робити. – Ну, добре, я попросив -Ви відмовилися. (Деякі таксисти не хочуть платити комісійні службі таксі за інформацію про замовлення). Коли сіла в таксі, водій на мій подив сказав: вибачте, що втягував вас в аферу. Але більшість погоджується”, – розповіла вона і пояснила, що не втягується в те, що відчуває для себе неправильним.

На думку психолога, узагальнення – всі, не для всіх нас, завжди, ніколи – для психолога – це одна з можливих “точок входу в процес”.

“Я прошу своїх клієнтів уточнити – а що це для вас особисто? Перефразувати з займенником Я. Я краду? Все хороше не для мене? Зі мною так ніколи не було або ніколи не буде?! Або, коли (і хто) зі мною так вчинили? Не завжди, а коли саме так було? І на слова клієнта – “ну всіх же б’ють!” Я, напевно, скажу – “б’ють не всіх, а вас в дитинстві били?”, – пояснює Ройз.

За її словами, вона б дуже хотіла, щоб поняття норми – ненормально змінено.

“Коли на тебе в будь-якому віці кричать, принижують, ігнорують, коли б’ють, коли маніпулюють. Нормально (нехай незвично) – відчуття гідності і поваги”. Це бич нашої країни – злодійство на всіх рівнях, що стало нормою”- фраза з розмови з чоловіком. І страшний навіть не сам факт, а саме те, що “адже всі крадуть” – норма та індульгенція”, – говорить вона.

Ройз зазначає, що хотіла, щоб кожен Я – не дозволяв на себе і на своїх дітей кричати і принижувати, щоб кожен Я відчував, що від його рішення багато залежить.

“Дуже поступово, але ми побачимо зміни. Я дуже вірю в це. Я починаю деякі проекти і теми, зокрема, щоб спробувати самій і показати, що від особистих ініціатив, від наших Я – багато залежить. І я бачу, яка величезна кількість людей, “яким найбільше потрібно”, – підсумувала психолог.

 

 

Автор статті: Сергій Шагоферов

0 Комментариев