Чому українцям заборонили перекази з гривневих карток за кордон?

news

5 жовтня повернулася заборона Національний банк України щодо переказів з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків.

Національний банк з 5 жовтня повернув заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.

Нагадаємо, що переказ із картки на картку, або p2p-переказ (від англ. peer-to-peer — “від особи до особи”) — це спосіб надіслати гроші від одної фізичної особи іншій.

Така заборона вже була у квітні 2022 року, але її скасували. Це рішення регулятор пояснює потребою у зменшенні тиску на курс гривні та ліквідації схеми обходу обмежень на купівлю валюти.

У відомстві кажуть, що дозвіл на Р2Р-перекази за кордон з гривневих платіжних карток, ухвалений у квітні 2022 року, дав змогу українцям підтримати під час найважчого періоду своїх близьких, які вимушено переїхали в інші країни через повномасштабну агресію росії.

Водночас після понад семи місяців воєнного стану роль такого інструмента для підтримання громадян за кордоном зменшується, водночас ризики його використання, щоб обійти обмеження на купівлю валюти, збільшуються,

– наголосили в Нацбанку.

Чи користувалися українці чорними схемами

Ольга Черевко,  каже, що з метою збереження міжнародних валютних резервів України НБУ з початку війни вводив обмеження на продаж готівкової валюти населенню. Так, лише в квітні було дозволено банкам продавати валюту, але у розмірі лише 50% від суми купленої валюти у населення.

Заборону переказів з гривневих українських карток на картки іноземних банків спочатку було скасовано, аби дати змогу українцям допомогати родичам, які виїхали за кордон,

– розповіла в коментарі Realist.оnline Ольга Черевко, керуюча партнер ЮК GLS.

Вона додала, що надання такої можливості призвело до спекуляцій недобросовісними українцями, оскільки при переказі коштів з гривневої картки на валютну картку іноземного банку відбувається конвертація по безготівковому курсу, який значно нижчий чорного ринку.

Недобросовісні українці переводили гривню на іноземні картки, що призводило до необхідності забезпечення таких операцій з міжнародних резервів України по курсу, який ниже за вуличний на декілька гривень за 1 євро. Після цього кошти повертались в Україну в валюті та продавались на чорному ринку на 2-4 грн. дорожче ніж курс в банках. Скасування заборони весною призвело в результаті до обходу обмежень на купівлю валюти та неконтрольованої купівлі валюти,

– пояснила Realist.оnline Черевко.

Зауважу, що можливість переводити кошти з валютних українських карток на картки іноземних банків лишилась в межах щомісячного ліміту до 100 тис. грн. Таким чином, фізична особа може придбати валюту в рамках діючих  обмежень, покласти придбану готівкову валюту на валютну картку та зробити переказ на картку родича в іноземному банку,

– каже Черевко.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев