Чому у дітей спостерігається затримка мовного розвитку
Є чотири основні фактори, що впливають на уповільнений розвиток мовлення у дітей.
Як зазначає видання “НАША МАМА“, часом, коли інші діти вже вільно говорять реченнями та декламують вірші, ваш малюк може лише вимовляти окремі слова. Це може викликати занепокоєння, але важливо знати, що дослідження показують: кожна четверта дитина має деяке відставання в розвитку мовлення у порівнянні з ровесниками 20 років тому. Це не завжди свідчить про неврологічні або загальні проблеми розвитку, але це сьогоднішня світова тенденція.
Ось основні причини, які можуть впливати на пізнє мовлення у дітей:
1. Індивідуальні особливості розвитку
Ваш малюк може розвиватися у своєму унікальному темпі, який не збігається з середнім. У цьому випадку не варто хвилюватися.
Щоб не створювати стрес, спробуйте уникати частих порівнянь з іншими дітьми. Також поясніть близьким, що дитина розвивається згідно зі своїм ритмом, і зайві порівняння лише посилюють непотрібні тривоги.
2. Вплив гаджетів
Сучасні діти часто знайомляться з гаджетами і телевізором ще до першого року життя. Відео і мультфільми допомагають відволікти чи заспокоїти малюка, але водночас можуть затримувати мовний розвиток. Швидка зміна картинок та шум з екрану не сприяють розумінню мови та структури спілкування, а інформаційний потік є надмірним для дитини.
Щоб дитина отримувала користь від мультфільмів, перегляд повинен супроводжуватися коментарями дорослих. Пояснення того, що відбувається на екрані, допоможе розвивати мовні навички малюка.
3. Брак живого спілкування
Деякі батьки, за темпераментом, не дуже схильні постійно говорити з дитиною, читати або співати. Але живе спілкування з дорослими — важлива частина мовного розвитку, адже дитина має чути приклад для наслідування, щоб запам’ятовувати слова та намагатися їх відтворити.
4. Надмірна опіка
Коли батьки передбачають усі потреби дитини, малюку не виникає потреби щось просити або привертати до себе увагу словами. Без потреби у мовленні, цей навик не розвивається. Навіть якщо дитина розуміє слова, вона може не говорити, якщо не має необхідності це робити.
Розуміння цих факторів допоможе краще підтримати мовний розвиток вашої дитини і уникнути зайвого стресу.
Автор статті: Сергій Шагоферов