«Бурштинові бої» по-волинськи – ФОТО. ВІДЕО

news

На Маневиччині упродовж останньої доби людей трусить «бурштинова лихоманка». Сюди із довколишніх сіл і навіть сусідніх областей з’їхались шукачі «золотого каміння». Активні «працівники» всього лише за минулу ніч збільшили територію розкопок уп’ятеро.  

«Приборкати» місцевих і немісцевих бурштинокопачів на місце події виїхали губернатор Волині Володимир Гунчик, начальник УМВС у Волинській області Петро Шпига, генеральний прокурор Волинської області Дмитро Чепіжак.

За словами Гунчика, ще вчора людям старалися максимально роз’яснити, що це незаконно. Вчора на зустрічі із бурштинокопачами Володимир Гунчик і представники силових структур намагалися пояснити копачам, що по роботі з надрами є відповідний документ, схвалений облрадою, а тому всі їх дії незаконні.

«Всі наші наміри відносно спокійного врегулювання не мали результату. Люди, які спілкувалися зі мною, були в балаклавах, явно мали не зовсім тверезий характер. Вони не зреагували на наші пропозиції», – зазначає губернатор.

За словами очільника облради, 95 % людей, які знаходилися вчора на цій території не були мешканцями Волині, а приїхали з Рівненської, Житомирської та Львівської областей.

Як зазначив начальник УМВС Петро Шпига, було прийнято рішення про порушення кримінальної відповідальності за Ст. 240 Кримінального кодексу України (Порушення правил охорони або використання надр). Тому головний міліціонер Волині звернувся до міністра внутрішніх справ за «фізичною допомогою».

За повідомленням Петра Шпиги, для охорони правопорядку задіяли 500 правоохоронців – це спецпідрозділи з п’яти регіонів нашої області. Окрім того, вчора відбулася координаційна нарада з правоохоронцями і представниками громадських організації, на якій вирішили залучити до боротьби із нелегальними бурштинокопачами і громадських активістів. На допомогу прибуло близько 250 осіб. Також до роботи задіяли працівників лісової охорони та екологічної інспекції МНС.

Правоохоронці затримали 20 автомобілів та близько 40 осіб, які перевозили в автівках спеціальне знаряддя для копання бурштину. В одній із машин правоохоронці виявили 200 тисяч гривень, які були передбачені на купівлю бурштину.  Нагадаємо, ціна бурштину в Україні на «чорному» ринку коливається від 200 до 4500 умовних одиниць за кілограм в залежності від якості. А у сусідній Польщі він в 1,5–2 рази дорожчий, ніж на «чорному» ринку України.

Гунчик зазначив, що без детального аналізу поки що не можуть сказати, скільки землі зруйнували мисливці за бурштином. Однак за ніч розкопана територія збільшилась у п’ять разів.

Як зазначив прокурор області, учора була максимальна кількість копачів бурштину – близько тисячі осіб. Ситуацію вдалося налагодити, і зараз територія знаходиться під повним контролем правоохоронних органів. Проведені слідчі дії – у бурштинокопачів з інших регіонів вилучили речі, які свідчать про причетність до організації копання. Організаторів чітко ще не встановили, триває слідство, тому імен  працівники правоохоронних органів назвати не можуть. Проте правоохоронці зазначили, що організатори – не  мешканці Волині.

 

Наразі правоохоронці та громадські активісти не покидатимуть територію до того моменту, поки триватимуть слідчі дії та не будуть виявлені організатори, аби копачі не повернулись.

Губернатор Волині наголосив, що зараз тут працюватимуть працівники лісового мисливського господарства, які будуть відновлювати лісовий ландшафт, який на сьогодні знищено.

«Ми готові розглядати пропозиції сільських, селищних рад по законному видобутку бурштину в рамках існуючого регуляторного акта, який прийняла обласна рада. Нехай голова тої чи тої сільської ради офіційно звертається до  обласної ради про надання дозволу на законний видобуток бурштину. Обласна рада розгляне, якщо це вмотивована пропозиція і відповідає нормативним актам, я не бачу ніякої проблеми, щоб бурштин добувався законно», – запевнив очільник облради.

Однак, за його словами, тут є одна проблема – в Україні немає ринку бурштину. Його можна видобувати законним способом, але немає його де дівати. Цю проблему повинні розглядати в Кабінеті Міністрів та у Верховній Раді. На цей момент Верховна Рада розглядає Закон «Про бурштин», згідно з яким бурштин вважатиметься дорогоцінним каменем. Наразі видобуток бурштину регулює Закон України «Про надра».

Губернатор Волині обурився, що вчора більшість копачів були із Рівненської області, адже «це багатство Волині і чужі тут не повинні господарювати».

На місці сутичок кілька чоловіків взялися закопувати ями. За словами правоохоронців,  ями закопують ті, хто недавно їх і розкопував у пошуках дорогоцінного каміння.

Чоловік, із яким ми спілкувалися, однак розповів іншу версію – мовляв, він «тут доброволець та допомагає відновити ландшафт заради діток, щоб ягоди росли».

Після спілкування з журналістами представники влади, правоохоронних органів та ЗМІ вирушили на зустріч із бурштинокопачами у лісі поблизу Вовчецька Маневицького району. Люди зустріли їх доволі агресивно. Багато хто із них був у нетверезому стані, дехто пив пиво прямо під час спілкування. Деякі фільмували події собі на дорогі телефони, водночас викрикуючи, що їм не вистачає коштів на хліб. Те, що вони не місцеві, може свідчити той факт, що серед натовпу Гунчика називали «цей чоловік в піджаку». Від Володимира Гунчика розлючена маса вимагала «дати їм працювати на їхній землі». Очільник облради намагався їм пояснити, що незаконно тут добувати бурштин не дасть, проте готовий вислухати їх пропозиції. Люди не слухали ці аргументи та не стихали. Для того, аби автомобілі виїхали, озброєній міліції довелося стримувати неадекватних шукачів легких грошей. Вслід звучали образливі вигуки на адресу ЗМІ та влади.

Поблизу іншого населеного пункту, Костюхнівки, копачі уже більш адекватні. Та крики і вимоги дозволити їм копати бурштин не стихали. Особливо активні почали виявляти претензії, чому перекрита дорога. Один чоловік став скаржитись, що йому погрожували зброєю. Декілька жіночок почали бідкатися, на те, що вони не мають грошей та вимагати, аби їм дозволили працювати на їх землі.

«Мені держава платить 400 грн» – скаржиться одна з них.

Інша кричить, аби журналісти одали в ефірі, що по них будуть стріляти відразу після того, як поїдуть кореспонденти:

«Хай їдуть в АТО і там стріляють, а не по беззбройних жінках».

Наразі дороги розблоковані, на території проводяться слідчо-оперативні дії.

Автор Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

 

 

 

Автор статті: Олег Горох

0 Комментариев